nahoru

Václav Klaus ml.: O vzniku Demokratického bloku jsme se dozvěděli esemeskou

Marek Stoniš 17. listopadu 2017 • 10:00
Václav Klaus mladší - ilustrační snímek
Václav Klaus mladší - ilustrační snímek
• foto: 
David Neff / Mafra / Profimedia

Sestavování vlády, vznik bloku stran ODS, KDU-ČSL, STAN a TOP 09 a novému návrhu na zdvojnásobení rozpočtu Evropské unie se věnuje Václav Klaus ml. ve své pravidelné páteční rubrice.

1. Vaše strana se stala součástí Demokratického bloku ve Sněmovně. Znamená to, že zbytek parlamentu je nedemokratický?

Volby byly demokratické a všech 200 poslanců je demokraticky zvolených. Poslance ODS se na členství v „bloku“ nikdo demokraticky neptal a přišlo jim to esemeskou.

2. Dá se zabránit prezidentu Zemanovi, aby donekonečna pověřoval Andreje Babiše sestavením vlády?

Dokud bude dodržovat ústavu, tak těžko.

3. Jak rozumět jeho slovům, že nechce po Andreji Babišovi většinu 101 hlasů, aby nebyl vydírán?

To si mě pletete s panem Ovčáčkem. Nejsem tu od toho, abych vysvětloval činy a prohlášení pana prezidenta. Prezident by se měl snažit jmenovat premiérem někoho, kdo sežene stabilní většinu v parlamentu a vytvoří stabilní vládu.

4. Co si myslíte o novém kole soudního procesu Janou Nagyovou – Nečasovou kvůli údajnému zneužití vojenského zpravodajství?

Nejsem fanoušek dělání politiky přes kriminalizaci oponentů či lidí co stojí v cestě. Detaily kauzy však nesleduji.

5. Předseda Evropského parlamentu chce zdvojnásobit rozpočet Evropské unie a zavést novou celoevropskou daň. Měla by Česká republika prostřednictvím europoslanců protestovat?

Nejen prostřednictvím europoslanců (to jsou z 85% eurohujeři). Protestovat je třeba stejně jako proti GDPR, kvótám na uprchlíky, jednotné sociální politice, zavedení eura a 99% agendy Evropské komise. Přichází jedna pomatenost za druhou a tempo se zrychluje. Budeme navěky mlčet? Necháme se likvidovat bez odporu? Zkrátka a dobře – Evropská unie je nereformovatelná.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.