nahoru

Václav Klaus ml.: Zakážou nám Smetanovu Mou vlast?

Marek Stoniš28. července 2017 • 07:00
Bedřich Smetana
Bedřich Smetana
• foto: 
Wikimedia

Václav Klaus ml. v pravidelné páteční rubrice tentokrát o možném prezidentském kandidátovi Jaroslavu Kuberovi i o tom, že když vás bohatý manžel (Evropská unie), se kterým máte děti, začne mlátit, je čas odejít.

V rozhovoru pro Reflex váš senátor Jaroslav Kubera nevylučuje, že bude kandidovat na prezidenta. Je to vaše volba?

Oproti dosavadním kandidátům jednoznačně. Rád bych měl někoho, koho budu volit pozitivně. Ne jako minule — hledání nejmenšího zla už v prvním kole.

Evropská unie přitvrzuje. Dala nám měsíc na to, abychom začali přijímat uprchlíky podle kvót. Jak by měla vláda reagovat?

Můj názor na to je jasný, ale není to oficiální názor naší strany. Já si myslím, že když vás začne manžel mlátit, tak je čas jít — i když je bohatý a mocný a máte spolu děti.

Karel Schwarzenberg tvrdí, že po volbách ODS i lidovci uzavřou koalici s Andrejem Babišem. Jak to ví?

Nemají nic, s čím by mohli kritizovat program ODS, tak vytvářejí takovéto mediální vlnky. S lidovci má ovšem pravdu — ti už s Babišem mimochodem vládnou teď...

Je správné, že se špičky české justice a ochránkyně lidských práv Anna Šabatová obávají o nezávislost polského soudnictví, jak deklarovaly ve společném otevřeném dopise?

To je stejné jako s Trumpem a dalšími, kteří zázrakem (přes fanatickou mediální masáž a podporu „elit“) vyhrají volby a vzápětí jsou ničeni těmito nedemokraty, aby nemohli svůj mandát naplnit. Pro nás je varující, že stejné kruhy víceméně doničily Ukrajinu (rozpoutaly revoluci, občanskou válku a rozvrat) a teď už se zaměřují na naše bližší okolí (Polsko, Maďarsko).

Ve Švédsku začali vyřazovat z knihoven starší vydání knihy Astrin Lindgrenové Pipi v jižních mořích. Prý proto, že obsahuje výrazy, které by mohly být považovány za rasistické. Kde to skončí?

A jak daleko je u nás, než zakážou Smetanovu Mou vlast? Vlastenecké dílo oslavující husitství, národ. Zatím asi daleko — ale až zas tak o tolik?

Diskuse ke článku