nahoru

Václav Klaus ml.: ODS snad postaví vlastního prezidentského kandidáta

Marek Stoniš 7. července 2017 • 10:50
Tisková konference ODS - ilustrační snímek.
Tisková konference ODS - ilustrační snímek.
• foto: 
Petr Horník / Právo / Profimedia

V pravidelné páteční rubrice obhajuje Václav Klaus ml. nižší daně, ale také se vyjadřuje k vyloučení Petra Sagana z Tour de France.

Na otevření nové budovy Evopského parlamentu ve Štrasburku, která nese jméno Václava Havla, chyběly české politické špičky. Není to chyba?

Nevím, nejsem politická špička.

Na schůzce představitelů 12 zemí střední a východní Evropy s Donaldem Trumpem zastupuje Česko Jan Hamáček. Nemáte obavy o další osud česko-amerických vztahů?

O osud evropsko-amerických vztahů obavy mám. Naší zahraniční politiku ale snad nebudeme měnit s každým dalším prezidentem. Nebo naše americká orientace se týkala jen Obamy? To snad ne.

Lidovci a STAN chtějí vyzvat své členy, aby v prezidentských volbách volili Jiřího Drahoše. Co vaše strana?

ODS doufám postaví vlastního kandidáta. Co deklarují lidovci, je jedno.

Andrej Babiš jako jednu prioritu svého programu navrhuje snížit DPH na řezané květiny. Budete kontrovat snížením daní třeba na parfémy, šperky, auta nebo něco podobného, co ženy rády dostávají jako pozornost?

Já jsem pro nižší daně. Zejména pro lidi, co pracují. Pro muže i ženy, i firmy.

Jak komentujete coby cyklista vyloučení Petra Sagana z Tour de Francie?

Myslím, že takové souboje jsou ve spurtech běžné. Zrovna Cavendish mnohokrát spurtoval ještě agresivněji. Pravda, v televizi to vypadalo surově. Nemůžu se ale zbavit dojmu, že to je francouzská rozhodcovská politika a tlačení Démareho do zeleného dresu nejlepšího spurtera. 

Diskuse ke článku