nahoru

Václav Klaus mladší: Zrušme prezidentské milosti!

Marek Stoniš23. června 2017 • 07:00
Jiří Kajínek krátce poté, co prošel bránou rýnovické věznice - ilustrační snímek.
Jiří Kajínek krátce poté, co prošel bránou rýnovické věznice - ilustrační snímek.
• foto: 
Zbyněk Pecák

V pravidelné rubrice tentokrát Václav Klaus ml. mj. kritizuje lidoveckou politiku k drobným a středním podnikatelům a odmítá přijetí eura.

Muž, kterého omilostnil prezident Klaus, poslal Václavu Klausovi sponzorské peníze. Souhlasíte s plánem na omezení udělování prezidentských milostí například kontrasignací člena vlády?

Tady by bylo jediným řešením milosti zrušit zcela. Jsem pro — je to pozůstatek Rakousko-uherské říše. Jinak kdyby se v tomto konkrétním případě jednalo o nějaké zlo, jistě by nešly peníze veřejně a otevřeně na účet.

Sledujete dokument — rozhovor Olivera Stonea s Vladimirem Putinem? Jak se díváte na politika Vladimira Putina?

Dokument jsem neviděl. Putin je silný prezident hájící zájmy své země. V českém mediálním prostoru je z něj ovšem jen taková karikatura.

Nový ministr školství Štech chce pět miliard korun navíc pro vysoké školy. Nepomohlo by školné?

Ne. Ale řešit spirálu rostoucích požadavků vysokých škol bude do budoucna nutné. Jasně říci, na co daňoví poplatníci přispívají a co je věcí samotných (nezávislých) univerzit.

Strany odkrývají předvolební karty. Lidovci chtějí hájit drobné a střední podnikatele, pro sociální demokracii je hlavním nepřítelem kobliha. Budete na toto politické pokrytectví nějak reagovat?

Lidovci chtějí hájit drobné a střední podnikatele tím, že jim zavedli kontrolní hlášení, pokuty, buzerace a rozdali 40 miliard korun velkým zahraničním firmám na investičních pobídkách. Ha ha.

Guvernér ČNB Rusnok prohlásil, že Česko je připraveno na přijetí eura. Souhlasíte?

Odmítám, stejně jako celá Občanská demokratická strana, přijetí eura. Bylo by to ekonomicky nevýhodné, ale zejména další ztráta nezávislosti a možnosti si rozhodovat sami o sobě. 

Diskuse ke článku