nahoru

Václav Klaus mladší: Chytrý tah ČSSD. Jen doufám, že jim ho voliči nezbaští

Marek Stoniš16. června 2017 • 11:25
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
Aha - Jakub Poláček

Václav Klaus ml. se v pravidelné rubrice vyjadřuje k Evropské unii, která nás chce trestat kvůli uprchlíkům, personálním změnám v sociální demokracii i ministryni školství, jež by podle něj měla dostat zákaz přibližovat se k ministerstvu minimálně na sto metrů.

Váš otec, exprezident Václav Klaus, zveřejnil prohlášení o nepřijatelném jednání Evropské unie s Českou republikou kvůli neplnění kvót na přerozdělování uprchlíků. Vyzývá v něm k našemu odchodu z EU. Nestálo by za to pokusit se s Bruselem kvůli kvótám raději bojovat než rovnou vyhlašovat přípravy na odchod?

Jako poníženě se odvolat k nějaké komisi řízené triem Juncker–Macron–Merkelová? A argumentovat nějakými legislativními konstrukcemi? Myslím, že když vás manžel začne mlátit, je čas odejít. I když spolu máte děti.

Sociální demokracie před volbami přepřahá vedení. Odstavuje Sobotku, stranu má vést ministr vnitra Chovanec a superlídrem bude Lubomír Zaorálek. Je to pro vaši stranu nějak důležitá zpráva?

Ne. Ale je to od nich chytrý tah. Doufám, že to voliči nezbaští.

Prezident Zeman nechce, aby příštím premiérem byl Bohuslav Sobotka. Má prezident takto veřejně vyjadřovat svá politická přání?

Jsme (doufám) ve svobodné zemi, kde každý může vyjadřovat, co uzná za vhodné. Prezident by si však měl počínat nadstranicky, minimálně vytvářet takový dojem. Každý svého štěstí strůjce.

Senátor Čuba, který se přes rok neobjevil v Senátu, se chce vzdát platu a úřadovat z domovského Zlína. Není to řešení pro celou naši horní komoru Parlamentu?

Jsem pro zrušení Senátu. A to i přesto, že má nyní mnohem lepší (z mého pohledu) složení než Poslanecká sněmovna.

Sportovní svazy se kvůli kauze Pelta ocitají v ekonomické krizi, byly jim ministryní Valachovou stopnuty veškeré dotace. Znáte řešení?

Dejme téhle vládě a stranám v ní obsaženým stop ve volbách. Paní Valachová by pak měla mít doživotní soudní zákaz přiblížení k ministerstvu školství na méně než 100 metrů.

Diskuse ke článku