nahoru

On-line rozhovor s odbornicí: Umělé oplodnění jako naděje i byznys.

ref 15. října 2015 • 14:20
Hana Višňová
Hana Višňová
• foto: 
KIVA

Pět tisíc dětí se u nás ročně narodí díky práci reprodukčních klinik. To je plných 4,5 % všech narozených. A jelikož neplodných párů přibývá, tento poměr bude vzrůstat. Problematika umělého oplodnění je proto hlavním tématem nového Reflexu. Na vaše otázky k tomuto tématu bude v pátek na webových stránkách reflex.cz během on-line chatu odpovídat odbornice na umělé oplodnění, vedoucí lékařka kliniky IVF Cube Hana Višňová.

 On-line rozhovor s vedoucí lékařkou pražské reprodukční kliniky IVF Cube, paní Hanou Višňovou skončil. Děkujeme za dotazy.

Online rozhovor s Hanou Višňovou

Pavel Molík, 16. října 2015 • 12:59
Obávám se, že Vámi, vážená paní Hano, je vyjadřován smířlivý až poraženecký postoj se současnou smutnou skutečností, kdy ubývají plodní muži a zároveň je tato neradostná skutečnost kompenzována komerčními excesy, jejichž důsledky jsou prozatím ne zcela předvídatelné, že nás čeká budoucnost, jejímž účastníkem už nebudu chtít, protože se postupně vytratí radosti a smysl života a vše bude podřízeno oné komerci. Děti jsou požehnáním v tom nejlepším slova smyslu a dávají důvod k bytí. Skutečný muž předává své geny a nechtěl by nějaké cizí geny - a to je problém. Co s tím ? Že by už skuteční muži vymírali ?
Parametry spermií skutečně klesají, asi vlivem našeho životního stylu a životního prostředí. Dnes se považuje za normu alespon 15 milionů spermií na mililitr, před 20 lety měl průměrný muž koncentraci 60 milionů spermií na mililitr. To je skutečnost, nikoliv poraženecký postoj. Naopak - pomocí metodou IVF můžeme mužům s horšími parametry spermií pomoci, aby se stali biologickými otci a mohli předat vlastní geny. A skuteční muži? Ti se poznají nejen podle spermií!
Gábina M, 16. října 2015 • 12:53
Absolvovala jsem už 3 ivf native pokusy, bezuspesne, vzhledem k mému věku jsme se s partnerem rozhodli pro dárce vajíčka,zatím čekáme na vhodného dárce.. Vypadá to,že kliniky mají dárců nedostatek... Jak je zajištěn screening dárců?Neberou kliniky každého zájemce z ulice?Pokud bych si sehnala svého dárce vajíčka,znamená to,vzhledem k českým zákonům,že ho nemohu použít?
Dárcovství je podle zákona anonymní, svého vlastního dárce tedy nemůžete použít. Všichni dárci musí podstoupit zákonem stanovené testy: genetika, karyotypy, testy na cystickou fibrózu, HIV, hepatitidy včetně protilátek, syfilis, u mužů chlamýdie. Určitě kliniky nemůžou vzít každého zájemce z ulice. Typickými dárci a dárkyněmi jsou studenti.
Jana R., 16. října 2015 • 12:49
Dobrý den. Co si myslíte o neobjasněné neplodnosti, tedy kdy není známá příčina a oba z páru jsou po fyzické stránce v pořádku. Zhruba kolik % párů na vaší klinice se to týká? Díky.
Už jsem odpovídala.
Lukáš, 16. října 2015 • 12:49
Dobrý den Žiji s partnerkou, která je vzniklá umělým oplodněním. Vzhledem ohromným psychickým problémům, záteži a nemožnosti kontaktovat svoje biologocké rodiče takovéto početí nikomu nepřeju.
Chápu váš názor, ale možná není příčinou psychických problémů IVF.
marie, 16. října 2015 • 12:47
za ty peníze co už jsme do toho nastrkala bych už také chtěla videt nejake výsledky....je to hrozny byznys...
Mě také mrzí, že zdravotní pojišťovny neproplácejí větší část léčby nebo více pokusů.
Yweta, 16. října 2015 • 12:45
Dobrý den, paní doktorko, často se setkávám s názorem, že žena, která otěhotní po IVF by měla jít ihned na rizikové těhotenství. Jaký máte na to názor Vy? Doporučujete to svým pacientkám po úspěšném IVF?
Myslím že nemusí. Záleží na anamnéze a typu zaměstnání.
Jana R., 16. října 2015 • 12:45
Dobrý den, zajímalo by mě, co si myslíte o neobjasněné neplodnosti - tedy že se neví příčina a oba z páru jsou fyzicky v pořádku. Zhruba kolik % z vašich klientů se s ní potýká? Děkuji.
Už jsem odpovídala.
XXXXX, 16. října 2015 • 12:44
Zajímal by mne Váš názor na hrazení nákladů pojišťovnou na umělé oplodnění a techniky PGD u indikovaných případů. Není trochu nefér, že třeba metoda PGD není hrazena pojištovnami. Např. nás stálo umělé oplodnění s touto metodou celkově v řádech statisiců, jelikož formu PGD, která by řešila náš problém musela řešit laboratoř v Americe. Děkuji
Domnívám se, že v indikovaných případech by měla pojišťovna genetické testy embryí hradit. Můžeme tak zabránit narození vážně nemocného dítěte nebo zbytečnému potratu. Náklady na takové genetické testy jsou sice vysoké, ale výrazně vyšší než následné spojené s léčbou těžce postižených, nemluvě o psychických a zdravotních rizicích pro matku. Například vloni nejdražší pacient v ČR trpěl hemofilií, přitom tuto nemoc jsme schopni rozpoznat genetickými testy už u embrií a pomocí IVF a PGD matce implantovat zdravé embryo.
Petra Černá, 16. října 2015 • 12:37
Dobrý den, letos v létě jsem podstoupila poprvé IVF (neúspěšně) a následně 2x KET v nativním cyklu (taktéž neúspěšně). Žádné objektivní problémy ani já ani manžel nemáme a proto by mě zajímalo, jaký je váš názor na budoucí postup, zdali pokračovat v KET v nativním cyklu nebo zkusit spíše pro změnu cyklus stimulovaný případně co udělat jinak. Dále by mě zajímalo, jestli je vhodné podstoupit imunologické, případně jiné vyšetření, pokud jsme zatím nepřišli na žádný důvod, proč nemohu otěhotnět ani přes IVF a následné KETy i přesto, že ovuluji, sliznici mám v pořádku. Děkuji za odpověď.
Toje bohužel příliš konkrétní dotaz, na který bez znalosti vašeho případu, hormonálního profilu, věku, ultrazvuku atd. nedokážo odpovědět.
Klara, 16. října 2015 • 12:36
Dobry den, cekame detatko po IVF. Na klinice nam jasne rekli, ze zasah neovplyvnuje dalsi vyvoj plodu, ale proc pak pri tripple testech zvysuje riziko postihnuti ditete nejen vek a jine faktory, ale i spusob oplozeni ci ICSI? Kde je potom pravda?
Myslím si, že jde o nedorozumění. Genetici zjišťují způsob početí v rámci anamnézy. Právě aby mohlo být porovnáváno zdraví dětí po IVF s dětmi počatými přirozenou cestou, jak jsem odpovídala v předchozím dotazech. Ale ta rizikovost tam je, ale ne kvůli technice IVF, ale kvůli věkové skupině rodičů a jejich zdravotnímu stavu. My jsme například často nuceni použít k oplození vajíčka i spermie, které nemají optimální kvalitu.
Jana R., 16. října 2015 • 12:27
Dobrý den. Zajímala by mě Vaše zkušenost s neobjasněnou neplodností, kdy není jasná příčina a oba v páru jsou fyzicky v pořádku. Zhruba kolika % párů se to na Vaší klinice týká? A slyšela jste někdy o arteterapii - myslíte si osobně, že by mohla pomoct? Děkuji.
Obecně se udává, že asi 5-7 % párů se potýká s tzv. neobjasněnou neplodnoutí, kde nejsme našimi dnešními metodami schopni odhalit příčiny. V souvislosti se neplodností jsem o arteterapii neslyšela. Jestli myslíte tu terapii, která se používá například u psychických onemocnění, různé kreslení, keramika apod., pak to asi uškodit nemůže.
Lenka V., 16. října 2015 • 12:24
Zdravím, Kolegyně má už šestileté dítě . Narodilo se po IVF. Je dost nemocné a ona vidí příčinu v IVF. Navíc si v nějakých esoterických knížkách přečetla, že dítě má kvůli nepřirozenému početí "špatnou karmu". Na jednu stranu je šťastná, na druhou si vyčítá, že mu "způsobila problémy".
Jsou dnes již k dipozici rozsáhlé statistiky týkající se milionu dětí narozených po IVF, které potvrzují, že jejich zdravotní stav je stejný jako zdravotní stav běžné populace.
Vejslíková, 16. října 2015 • 12:23
Paní doktorko, ženy mohou zkoušet IVF do padesáti, což už mi přijde na hraně. Je nějaký věkový limit i pro partnera?
Ne, pro muže limit není ani zákonem, ani pojišťovnami stanoven.
bertík, 16. října 2015 • 12:22
-Za mého mládí se řešilo, aby do toho člověk nevlítl moc brzy... Mám dojem, že kdyby ty nastávající čtyřicítky, co teprve začínají uvažovat o dítěti, začaly o patnáct let dřív, měly by kliniky o polovinu míň práce.
Naprosto s vámi sohlasím, mluvíte mi z duše.
Jitka Honsová, 16. října 2015 • 12:22
Paní doktorko, ví se, je nejčastější příčinou problémů s početím? A mění se to nějak s dobou
Jednoznačně odkládání rodičovství. Do roku 1989 byla prvorodička 21 let stará, dnes je to něco přes 30 let. To mluví za vše. Řada párů pak odkládá otěhotnění do věku kolem 40 let. Tady už zdravý životní styl nepomůže. A u mužů v celé populaci se zhoršuje koncentrace a pohyblivost spermií.
Řandová, 16. října 2015 • 12:19
Neplodnost se různými metodami léčila odjakživa. Teď mám ale pocit, že už Pánubohu moc fušujeme do řemesla a že se nám to vymstí.
Kdybychom nefušovali, tak řada párů zůstane bezdětných.
Cajzlík, 16. října 2015 • 12:18
Dá se odhadnout, jaké peníze se v umělém oplodnění ročně protočí? A je to pro A. Babiše výdělečnější než řepka?
Nejsem ekonom. Jen hrubý odhad - jedna terapie stojí v průměru 60 tisíc korun, vloni bylo asi 30 tisíc terapií, to dělá skoro dvě miliardy korun. Co se týká pana Babiše, jeho fond vlastní asi 40 procent kapacit. Jestli je to lepší než řepka nedokážu posoudit.
Hanka, 16. října 2015 • 12:15
Nemůže dojít k omylu, kdy se k oplodnění vajíčka ženy použije jiná spermie než jejího muže? Říká se tomu lidský faktor ...
Každá klinika musí mít zaveden systém kontroly kvality. Musí se opakovaně kontrolovat totožnost paciantů i vzorků, aby se tomu předešlo. V Česku se myslím podobný případ nevsskytl, ale ze světa je to známé. Takže ano, lidský faktor tam roli hraje, musí se na to dávat neustále pozor.
Jindřich Wolf, 16. října 2015 • 12:13
Jsou země, kde dochází ke genetickým úpravám embryí? Co se smí u nás? Nebojíte se, že se pomoc neplodným párům přesune, nebo už přesouvá k tomu, že se začnou vyrábět děti na míru?
Takové země podle mne nejsou. Genetické testy za účelem vyloučení závažných chorob v konkrétní postižené rodině se provádějí, ale úpravy zatím neumíme.
Padevět, 16. října 2015 • 12:12
Proč se trvá na anonymitě dárců ? Děti mají přece právo vědět, čí jsou?
Klade se větší důraz na sociální rodičovství než na genetické kořeny. Vemte si, kdo jsou rodiče - ti, kteří dítě vychovají a milují, nebo ti, kteří jen předali "genetický kód". Možná k tomu jednou společnost dospěje, pokud přestaneme z toho dělat takové tabu. Třeba před 30 lety bylo umělé oplození s vlastními vajíčky a spermiemi tabu, lidé se za to styděli. Dnes je to úplně normální. Teď pořád ještě tabu, když se dítě narodí pomocí cizího - darovaného vajíčka nebo spermie. Možná za pár let bude normální mluvit i o tom.
Jiří v, 16. října 2015 • 12:06
Jak je zajištěné, že si náhradní matka dítě nenechá? Vždyť to žádná smlouva nemůže zajistit.
Není to zajištěno nijak. Chybí nám zákon o náhradním mateřství. Třeba v USA nebo v Británii, ale i na Ukrajině mají tuto problematiku řešenou zákony. Co jsem zaznamenala, tak u nás k takovému případu nikdy nedošlo.
Božena K., 16. října 2015 • 12:03
Dobrý den, po šestém IVF mi lékař doporučil darované vajíčko. Jednak se na ně musí hodně doplácet a taky manžel je proti. Moje sestřenice by mi vajíčko dala. Prý to není možné. Proč ??
Ze zákona je v ČR dárcovství vajíček a spermií možné pouze anonymně.
Francek, hradec Králové, 16. října 2015 • 12:03
Paní Višňová, proč přibývá tolik umělých oplodnění ? Nedohazují si kolegové kšefty? Manželku do reprokliniky chtěl její gynekolog poslat už po půl roce. Řekl jsem jí, ať nepanikaří. Otěhotněla do roka bez doktorů.
Doporučuje se začít pátrat po příčinách neplodnosti až po roce neúspěšné snahy o početí. Jestli vás pan doktor poslal dříve, je možné, že se bál, že aby něco nezameškal, detaily neznám. S tím dohazováním - pojišťovna léčbu proplatí jen tehdy, když je tam medicínská indikace, a to nejdříve po roce. Já si myslím, že umélého oplodnění přibývá proto, že lidé odkládají těhotenství až do pozdějšího věku.
Leona, 16. října 2015 • 11:57
Slyšela jsem o biochemickém těhotenství, ale úplně do detailu jsem to nepochopila. Poradíte?
Biochemické těhotenství znamená, že první testy třeba z moči hlásí těhotenství, ale další testy ani ultrazvuk to už nepotvrdí. Dojde k tomu tak, že je v krvi zachycena zvýšená hladina těhotenského hormonu, která posléze samovolně klesne do negativity dříve, než se dá těhotenství zachytit ultrazvukem.
Hana B., 16. října 2015 • 11:53
Dobrý den, je mi 35 let, jdu na druhý pokus a chtěla bych nějak pomoci tomu, aby se to povedlo. Existují nějaké léky, nebo bylinné preparáty, které můžou pomoci tomu, aby se to podařilo?
Zdravý životní styl a podpůrná terapie určitě můžou pomoci, ale bez konkrétní znalosti vašeho případu nemůžu nic doporučit.
Honza , 16. října 2015 • 11:52
Jaký je pohled katolické církve na umělé oplodnění ? Zakazuje ho, nebo v určitých případech není proti?
Ve velmi katolických zemích, jako je Španělsko, Itálie, Latinská Amerika, existuje obrovské množství klinik asistované reprodukce. Dnešní postoj církve je, myslím, tolerantní. Byla jsem nedávno na konferenci v Itálii, v jehož rámci měli gynekologové audienci ve Vatikánu.
Přemek Černý, 16. října 2015 • 11:50
Paní doktorko, máme za sebou 4 IVF. Šetříme na páté. Nabízí nějaká klinika umělé oplodnění na splátky?
Existují firmy, které nabízí pro zdravotní služby půjčky podobně jako spotřebitelské úvěry třeba na elektroniku. Ale o klinice žádné nevím.
Zdenka, 16. října 2015 • 11:49
Zdravím ministryně Marksová se prý zasazuje o to, aby pojišťovny proplácely i pokusy ženám nad čtyřicet let. Kdy se tak stane? Je mi 40, mám desetiletou dceru a chtěla bych ještě jedno dítě a zatím se nedaří. :-(
To je otázka pro zdravotní pojišťovny. Naopak letos v září posunula VZP věkovou hranici ze 40 let na 39.
Jana, Beroun, 16. října 2015 • 11:46
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak se počítají tři pokusy o umělé oplodnění, které platí pojišťovna ? To platí na jeden pár, nebo na každého z partnerů?
Vztahuje se to na rodné číslo ženy. Je to samozřejmě nespravedlivé. V případě že se pár rozejde, může se stát, že žena už má vyčerpané tři pokusy, zatímco muž může pokračovat s novou partnerkou.
Trage, 16. října 2015 • 11:45
Dobrý den, jaké je riziko, že dítě narozené díky umělému oplodnění bude také neplodné?
Zdravím. Riziko budoucí neplodnosti není vyšší než u běžné populace. Už jsou na světě děti dětí ze zkumavky. I Louise Brown, první dítě ze zkumavky, už porodila. Zajímavé je, že ona měla ještě mladší sestru také počatou ze zkumavky, a ta byla první takovou matkou.

ref


Klíčová slova: umele oplodneni, visnovaDiskuse ke článku