nahoru

David Rath obviněn z korupce, středočeský hejtman přistižen přímo při činu

15. května 2012 • 14:15
David Rath obviněn z korupce, středočeský hejtman přistižen přímo při činu
foto: internal

Středočeský hejtman a poslanec ČSSD David Rath čelí závažnému obvinění z korupce a poškozování zájmu EU. Zadržení Davida Ratha proběhlo v pondělí večer a součástí rozsáhlé razie bylo i zadržení dalších sedmi osob, tří žen a čtyř mužů. Přímo Rath je obviněn z podplácení a přijetí úplatku. Podle aktuálních informací byla zadržena též ředitelka kladenské nemocnice a Rathova blízká spolupracovnice Kateřina Pancová, ta je vystavena obvinění z úvěrového podvodu.

David Rath zadržen údajně přímo při předávání peněz

V pondělí večer byl poslanec ČSSD a hejtman středočeského kraje David Rath zadržen protikorupčním komandem. Podle důvěryhodného zdroje se tak stalo přímo při předávání peněz. Obvinění Davida Ratha otřáslo celým politickým spektrem a zejména v jeho domovské ČSSD jsou touto kazou velmi zaskočeni.

Protikorupční komando následně po zadržení prohledalo i dům Davida Ratha v Hostivicích a také budovu hejtmanství.

 

David Rath a korupce? Politický útok, tvrdí středočeský hejtman

Z korupce a ovlivňování veřejných zakázek je obviněno dalších sedm lidí. David Rath dle prvotních reakcí vše bere jako politický útok na svou osobu. 

"V pondělí jsme zatkli osm lidí, pět mužů a tři ženy. Jsou podezřelí či už obvinění z trestných činů poškození zájmů Evropské unie, korupce (podplácení a přijetí úplatku), sjednání výhody při zadání veřejné zakázky,“ řekla deníku Právo státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Korupce souvisí údajně s financováním středočeského zdravotnictví

Zatčení Davida Ratha pravděpodobně souvisí s financováním středočeského zdravotnictví, především s předraženými nákupy v Centru akutní medicíny v Kladně.

"Jste od rána asi pátý, kdo chce na telefon paní ředitelku Pancovou, měla dnes být v Motole. O zásahu jsem se dozvěděl z internetu," řekl Blesk.cz jej obchodní náměstek Jaroslav Pokorný.

Zadržena i Kateřina Pancová, blízká spolupracovnice Davida Ratha

Kateřina Pancová je podezřelá z úvěrového podvodu. Kateřina Pancová dlouhodobě patří mezi nejbližší spolupracovníky Davida Ratha.

Dokonce byla donedávna Rathovou sousedkou a na společenských akcích spolu byli vídáni poměrně často. Z Hostivice, kde David Rath žije se však odstěhovala.

Foto 

Hejtman byl zbaven imunity

David Rath se podle všeho musel nechat nachytat přímo na švestkách. Jinak by ho totiž policie zadržet nemohla. Ústava totiž říká, že poslanec může být zatčen pouze bezprostředně při páchání trestného činu, například při přebírání úplatku.

Protikorupční policie se Rathovým případem zabývala už od podzimu. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) o Rathově zatčení věděla už včera večer. Bezprostředně potom vydala souhlas s jeho odevzdáním soudu. I podle ní byl Rath zadržen bezprostředně po spáchání trestného činu.

David Rath je podezřelý v případu, kde jde o poškozování zájmů EU, podplácení a sjednávání výhody při veřejné zakázce. Informaci o svém rozhodnutí Němcová předala předsedovi mandátového a imunitního výboru, který žádost projedná a podá zprávu Sněmovně. Sněmovna na své následující schůzi rozhodne, zda poslance ke stíhání vydá.

Foto 

Co říká ústava?

Poslance nebo senátora lze zadržet, jen byl-li dopaden při páchání trestného činu nebo bezprostředně poté. Příslušný orgán je povinen zadržení ihned oznámit předsedovi komory, jejímž je zadržený členem; nedá-li předseda komory do 24 hodin od zadržení souhlas k odevzdání zadrženého soudu, je příslušný orgán povinen ho propustit. Na své první následující schůzi komora rozhodne o přípustnosti stíhání s konečnou platností.Diskuse ke článku