Česko vs. Rusko - Online přenos ze semifinále s kulturně hokejovým komentářem | Reflex.cz
nahoru

Česko vs. Rusko 0:3. Přímý přenos hokejového semifinále na olympiádě jsme sledovali online

red23. února 2018 • 08:00
Česko vs. Rusko 0:3. Přímý přenos hokejového semifinále na olympiádě jsme sledovali online
foto: Barbora Reichová (Sport)

Zápas českých hokejistů s týmem Olympijských sportovců z Ruska od osmi hodin komentuje osvědčená dvojice - kulturní redaktorka Reflexu Kateřina Kadlecová a náš videomanažer a bývalý hokejista Martin Bartkovský. Je to zápas s největším favoritem turnaje. Pokud Češi vyhrají, budou nejhůř druzí.

Online přenos


10:58

Loučíme se s vámi, přejeme hezký zbytek dne a dejte si dobrý oběd. Za to fanděnísi ho zasloužíte.

10:57

Děkujeme, že jste s námi sledovali ne úplně příjemný zápas. Zítra se ale začíná od nuly a i bronzová medaile by byl obrovský úspěch pro český hokej.

10:55

Konec zápasu. Stav utkání CZE vs. OAR 0:3. Další zápas nás čeká zítra ve 13:10. O bronz se utkáme se slabším z dvojice Kanada:Německo.

10:55

No a nic se neděje, utřeme si oči, čela a zpocené ruce - a vrátíme se zpět ke strojům v důvěře, že nás čeká alespoň bronz. Mějte se co nejlépe a neplačte, vzpomeňte na slová prezidenta Kisku pre Paulínu Fialkovú :-).

10:54

Stejně jako na posledním velkém turnaji (MS v Paříži) nás Rusové poráží 3:0. Produktivita národního týmu je v posledních letech trestuhodná.

10:52

Do prázdné brány Ilja Kovalčuk dává svůj pátý gól na téhle olympiádě, prohráváme 3:0.

10:52

Kovalčuk zvyšuje na 3:0. Rusové jdou do finále, Češi se porvou o bronz.

10:52

Šest našich hráčů v útočném pásmu - a situace, jak už to tak bývá, končí řepíkovou střelou vedle. 35 vteřin do konce.

10:51

Minuta do konce, hraje se u Rusů v pásmu.

10:51

1:13 před koncem, porada rozhodčích, odkud se vhodí touš.

10:50

Rveme se jak blázni. To je dobře. Rusové byli na chvíli v oslabení, mistr sportu skáče z dortu - Francouz jde z brány!

10:50

Hrajeme bez brankáře, 2 minuty do konce!

10:49

V českém curlingovém týmu mám kamaráda. Pokud se naši kvalifikují na příští olympiádu, budeme to komentovat místo hokeje!

10:48

Josef Jandač brzy spustí závěrečnou power play. Jsem nervózní. Ten curling byl tak uklidňující - mramor, ticho, pro mě ještě nesrozumitelnější pravidla než ice hockey...

10:47

Ani Radil si s Košičkinem neporadil. Tohle nasazení chtělo předvádět od začátku. Jandač konečně řve na střídačce.

10:43

5:46, pardon. Energie mě opouští, už ani klávesu nedomáčknu... Co mají pak říkat naši borci.

10:42

Jordán minul branku. Bojujeme. Ruský medvěd už se jen převaluje v brlohu a vychutnává si svůj med, zatímco na něj dotírají vosičky. :46 do konce zápasu o zlatou naději.

10:42

Záruba už nás vidí v zápase o bronz. Já pořád doufám. Bojujeme. Ale vtipu by se ve mně nedořezal.

10:40

Tohle se hrozně špatně komentuje, viď, Martine. Jak to ti pánové Zárubové zvládají v těchhle situacích, kdy už rozumnej člověk s očima na svém místě vidí, že to nejspíš neklapne? Házet fóry, když je jeden skleslej, to je vyšší liga, kterou tedy skutečně nehraju.

10:37

Deset minut do konce, teď už jde do tuhého. Probudí se nějaký snajpr? Zatím nás zachraňovali beci. 

10:34

Takových střel na ruskou branku! Jenže Rusové zase kompletní, další přesilovka bez zakončení do ruské branky...

10:33

Když jsem hrál hokej já, pan trenér Krofta nám vždycky říkal: "Když nevim co s pukem, tak nevymejšlim. Žádný míchačky, kverlačky, vole. Prostě to prásknu před bránu, tam je pumelenice a gól!". Teď by se ta pumelenice hodila.

10:32

Mozík dvě šance, ta druhá do lapačky. Víc takových, větší aktivitu!

10:30

Obrovskou šanci Koukal neproměnil, ani pak Radil. Obrázek si udělejte sami. Tady na tom webu už si ho udělali: https://fineartamerica.com/art/paintings/hockey. Než skončí naše přesilovka, vyberu si tam nějaké dílko nad sofa; nejlíp s vítěznou atmosférou.

10:30

Dobrá, jednoduché to nebude. Český hráč už podruhé minul prázdnou branku. Poprvé Růžička, teď Koukal.Snad pomůže přesilovka.

10:27

Rusové si hlídají střední pásmo, jsou v klidu. Co asi poradil trenér Jandač našim? Aby tam hodili Rychlonožku a zodpovědně skórovali? Aby byli agresivnější? Ještě že máme toho Pavla Francouze, opět vychytal Kaprizova, který se na rozdíl od našich dostává do střeleckých pozicí bez viditelných obtíží.

10:27

Vypadá to, že se Rusové rozhodli zápas dobránit. Snad bude platit stará hokejová průpovídka, že nejhorší je vedení o dva góly. Ale čas neúprosně ubíhá...

10:24

Třetí třetina zatím bez dvou minut a stav stále 0:2.

10:21

Favorizované Rusko snad v posledních dvaceti minutách podklesne v kolenou. Bylo by to skvělé. Útočník Roman Horák komentuje pro ČT v zázemí velmi korektně Kovalčukův faul na Koláře: "Rozhodčí to měli posoudit trochu jinak. Na pět minut."

10:20

Tak jsme si znova prohlédli ruské góly. Bohužel musím sportovně uznat, že to byly konečně pravé hokejové akce. Snad teď dostanou do vlastní sítě tři fíky a půjdou do souboje o bronz.

10:19

Ruští bohatýři versus čeští jurové. Nastupujeme do poslední třetiny zápasu, kde s námi zametají podobně jako Švýcaři a Kanaďani při paralelně probíhajícím curlingu...

10:11

A jsme zpátky u curlingu. Trocha té mramorové pohody asi bodne. Ale pořád doufám, že Jandač teď lítá po šatně a řve na náš tým, jestli si uvědomují, na jaké jsou akci a s kým hrajou. 

10:07

Druhá třetina je za námi a za nimi. Rusové nám v ní ukázali, jak se hraje sovremennyj chokkej. Třeba kolenem. A velmi rychle.

10:07

Končí druhá třetina, která bolela. Národní tým prohrává 0:2. A v šatně to bude chtít pořádně zvýšit hlas. Snad se najde druhý Růžička.

10:05

Kdykoli vidím ruské fandy na tribunách, jak třepou vlajkou s nápisem Red Machine, přemýšlím, jestli si uvědomují, jak to sousloví musíme chápat my nebo jiné země, co byly léta v jejich područí. Za pár dní vyjde "osmičkový" speciál Reflexu; tam si o takových sovětských Red Machines, co koncem srpna roku 1968 vjížděly v Praze svými pásy do lidí, leccos přečtete...

10:04

Na Aeronetu se dnes neděje nic. Všichni sledují zápas na ruské ambasádě. Obvyklé hnojomety nastartují až poté.

10:03

To člověk nepochopí, že Pavel Francouz dávno neprohání puk někde v zámoří... Je výbornej.

10:02

Rusové nás teď učí, jak se má hrát v přesilovce. Střílí, doráží, jsou důrazní. Francouz bude muset vytáhnout spoustu čarovných zákroků, aby tohle skóre udržel.

10:01

Zebrovaní pánové chvilinku řeší spor vyvolaný českou stranou. Ale už se jede dál.

9:59

Martine, jestlipak mají online přenos tohohle zápasu na Aeronetu a jiných z Ruska financovaných dezinformačních webech? Jak to asi vypadá v jejich podání?

09:58

Sekáč jde ven. Za vysokou hůl. Rus se snaží vypotit krev, aby to bylo za 4 minuty, ale nedaří se. Mezitím je zpět Kolář, alespoň jedna dobrá zpráva...

09:56

Rusové v plném počtu. Vystřelili jsme dvakrát, z toho na bránu ani jednou.

9:53

Kovalčuk dostává další dvě minuty za sekání, strašně dlouhé střídání, třetí minuta na ledě pro Rusy, musejí být unavení. Naši tlačí, co to jde, ale zatím bez výsledku.

09:53

Alespoň si naši vymodlili přesilovku. Kovalčuk jde zpět na trestnou. Tak ale už!

09:52

Češi mají tlak jako v papiňáku, ale bez snižující branky. Po festivalu přihrávek a míchání puku v rohu přišla konečně lavina střel. Leč bez výsledku.

9:51

Růžičkova střela bohužel minula branku, Červenkova též, Růžička nejspíš netrefil... Přesilovka opět neproměněna.

09:49

Likvidační faul na Koláře. Za 2 minuty pro Kovalčuka. Ale pro českého hráče to asi znamená konec olympiády. Za tohle už by se Rus neměl na led podívat...

9:49

Pro Jana Koláře možná skončil zápas. Naše přesilovka snad přinese černé ovoce, puk v ruské brance...

9:48

Zolotyje kljuški, pánové, co? Kolář zůstává ležet na ledě, pravé koleno. Nevypadá to, že by to byl Vaňka vstaňka, jakého předvádějí Rusové, kteří se v dnešním zápase po každém pádu okamžitě oklepali. 

9:47

To člověku vezme vítr z plachet, natožpak českému hokejistovi. Kluci, jedeme! 

9:46

2:0, rána zleva, jak jinak. Po 27 sekundách. Opravdu nečekané.

09:46

A rusové chytají drajv. Prohráváme 0:2. Opět gól až do prázné brány.

9:44

Bylo by samozřejmě zcela neseriózní, abych si teď tipovala, jak to dopadne - zejména proto, že tomu rozumím jak koza petrželi. Ale porazit Rusy v takzvaně osmičkovém roce by byla z pochopitelných důvodů MONSTRóZNÍ satisfakcí i pro někoho, kdo se jako já narodil chabých osm let před plyšákem.

09:43

We have a good goal. Branka platí. Prohráváme 0:1.

9:43

Ten postřeh s ruským románem sedí, Martine. Kolega Jiří Štefek, který obyčejně sleduje spíš ekonomiku než hokej, při sledování aktuálního utkání dumá, zda už naši mají konkurz, kdo se stane novým Petrem Svobodou, který tehdy rozhodl finále v Naganu. Podle něj dnes moc gólů nepadne, skončí to tak 1:0 nebo 2:1.

09:41

Tak se bude přezkoumávat postavení hráče v brankovišti. Ale moc šancí nám nedávám...

09:40

Ach jo. Rusové střílí gól z první povedené akce zápasu. Do prázdné brány, tohle už nevychytal ani Francouz. Stav zápasu 0:1 pro OAR.

9:39

Ach. Gól. 37:47, Rusko vede 1:0. Když slovenská biatlonistka Paulína Fialková na OH tak úplně neuspěla, slovenský prezident Andrej Kiska, kterého našim sousedům upřímně závidím, jí v obsáhlém a až dojemném vzkazu na Instáči vzkázal: „Hlavu hore!“ Co by asi teď poslal za vzkaz Miloš Zeman Pavlu Francouzovi? „кунда сем, кунда там“?

09:38

Červenka v šanci. Po kolikáte už? 

9:38

Komentátoři ČT říkají míry a váhy ruského brankáře. Vypadá to spíš na baskeťáka. Vychytá všechno, zacpe svou výškou a šířkou branku.

9:36

Francouz vyrazil další soupeřovu střelu, naši se srážejí při střídání... Inu, tlačí na nás.

09:35

Zatím se tenhle zápas buduje dlouze jak těžký ruský román. Nemáš ten pocit, Kateřino? Máme tam asi 40 postav, ale nic se neděje. A to už máme za sebou čtvrtinu knihy!

09:32

Zatím jsme dlouho v útočném pásmu, ale střely asi 2. Kdo nestřílí, nedá gól. 

9:30

Vypadá to, že Rusové mají skutečně patent na dobrý, rychlý hokej. Jako za socialismu. Jenže to měli patent na všechno, ať v tom vynikali, nebo ne. Podle Lexikonu lidové tvořivosti pánů Nejedlého a Šofara, skvělé to knihy, která se těsně před loňskými Vánocemi dočkala druhého dílu, vynalezli Sověti třeba i telefon. Konkrétně to byl ruský vědec Telefonov, když si strčil jeden drát do ucha a druhý do zadku a hovno slyšel.

09:29

Čtyři na čtyři. To nám jde, teď to jen potvrdit.

9:28

Kaprizov i Červenka na trestnou? Jasně, náš za hákování, jejich za vysokou hůl.

9:25

V hledišti sleduju holčičku v nějakém ruském kroji. Roztomilé.

09:25

Začíná druhá třetina, stav utkání stále 0:0. Tak pojďte hoooši, pojďte do toho, hej, pojďte do toho!

9:24

A Darina Johanidesová - tedy dnes už Vymětalíková, hvězda sociálních sítí, pro ČT zpovídala Lukáše Radila. Moc jsme se tentokrát nedozvěděli. Oba jsou hlavou jinde. Možná na stupních vítězů.

09:20

Přestávkový program - curling. Nechci se českých metařů a vrhačů dotknout, hala v pražských Letňanech je obdivuhodná, ale když někdo v souvislosti s tímto sportem použije větu, že to bude ještě napínavé, úplně mu nevěřím...

9:12

Erat nás bohužel nedokázal posunout od stavu 0:0. Rusové tři velké šance, my nic moc. Uvidíme, co červenobílá ledová síla na obou stranách předvede ve druhé třetině.

09:12

Konec první třetiny. Stav zápasu stále 0:0. Na šance vedou Rusové, ale Francouz drží. Utkání zatím kopíruje vývoj olympiády. Jezdí se rychle, ale produktivita nulová.

9:11

Výborní Jordán a Mertl, ubráníme? 20 vteřin do konce!

09:08

Erat v ofsajdu. Ten hokej utíká hrozně rychle, do konce prvního dějiství chybí 3 a půl minuty. Chtělo by to gól do šatny. Do ruské šatny.

9:06

Nakládal nakládá Kaprizovovi...

09:06

Francouz chytil obrovskou šanci. Jestli se o něj po skončení olympiády kluby z NHL nepoperou, tak nevím.

9:06

Francouz zastavil Kalinina, který měl velkou šanci! Jsme sekáči!

9:03

Zubarevovi utekl kotouč. Zjevně nečetl Pavlišovu a Peričovu knihu Abeceda hokejového bruslení. V ruském překladu, soudě podle výkonů některých rudých, zatím neexistuje - mají lepší učebnice než naši, zdá se zatím v tomto utkání.

09:03

Věřím v Červenku, fandím Mertlovi. Oba by si gól moc zasloužili!

9:00

České srdce je hokejové, a jak tak koukám do hlediště, české hrudníky taky. Jeden národní dres vedle druhého. Hlediště se konečně zaplnilo.

9:00

Rusové si v našem pásmu uživají střelecký den. Naštěstí měli nabito slepými (ano už zase Zárubovatím). Oba týmy v plném počtu.

08:58

Z publika se ozývá mocné Rasííííja, i když tu takový tým formálně nehraje. Ale chápu, skandovat Olympijští atleti z Ruska by se skandovalo blbě. Mezitím nás zase drží Francouz.

8:58

Pavel Francouz vychytal Kaprizova!

8:56

Jak se tak koukám na naše oslabení (Koukalův faul vysokou holí), musím vám doporučit výtečný thriller z prostředí ledního hokeje, co loni vydalo nakladatelství Host: http://nakladatelstvi.hostbrno.cz/nakladatelstvi/prekladova-beletrie/medvedin-1347. Juniorské mistrovství světa i obrovská tragédie, všechno to tam je. Snad ta tragédie dneska zůstane na ruské straně igriska.

08:56

Rusové ožili. Mají tlak a vymohli si přesilovku. Tak teď vydržet!

8:53

No jo, Prospal! Byl mi povědomý, chlapec, z dob, kdy se naši gladiátoři mezi mantinely proháněli za cinkotu medailí. No a přesilovka na prd, právě skončila, oba týmy kompletní.

08:53

Přítoky Labe zleva bych teď asi nedal, ale tu zrušenou vlastivědu kvůli Naganu si budu pamatovat celý život. Naši mezitím málo střílí, jedna střela za 90 vteřin přesilovky je málo!

8:51

To ta tvoje paní učitelka vyřešila zcela správně, Martine. Spoluhráčky na volejbale, skoro všechny učitelky, mi včera na tréninku říkaly, jak velký zájem byl na dnešní ráno o blokace interaktivních učeben s TV! Inu, co je jedna zmeškaná hodina vlastivědy proti hodině vlastenectví?

08:50

Rusové teď ochutnali českou medicínu. V šesti většinou hraje náš tým. První přesilovka, chtělo by to první gól. Hlavně né do naší sítě jako v zápase s USA.

08:49

Ten elegán na střídačce Česka je Václav Prospal. Levé křídlo s bronzem ze ZOH v Turíně. V Naganu chyběl, ale má dva tituly mistra světa - 2000 a 2005. Mám ho na kartičce někde ve sklepě.

8:47

Dceři dnes odpadl dopolední kurz bruslení na děčínském zimním stadionu. Prý jsou všichni trenéři nemocní. My ass nemocní - všichni do jednoho mají jakožto bývalí hráči zapnutý tenhle zápas. 

8:45

Kdo je ten obarvený pán na české střídačce, ten ulízlý elegán s mikádkem? Takový ten jak z reklamy na hodinky?

08:47

Začátek dobrý, jsme aktivní. Teď je potřeba zlepšit produktivitu. Asi každý ví, co se stane s Rusy, když prohrávají... Nejde jim to!

8:44

Rusové nesmírně aktivní, my se držíme. Toto zjevně nebudou žádné pretěky v rychlohrýzenie koláča. Vzpomínáte si na tenhle nápis na československé socialistické dětské zubní pastě Tutti fruti? Doufám, že si se sbornou dneska naši vyčistí tesáky.

08:45

Doufám, že i učitelé na základních školách k tomu dnes přistoupili tak, jako naše kantorky před 20 lety. Na semifinále s Kanadou v Naganu se zrušila výuka, všichni jsme se nasáčkovali v učebně vlastivědy a sledovali, jak pálí Guma a jak jim to tam pašák Alby nakonec šoupnul v nájezdu!

08:42

S Rusy jsem hrál jednou. Ve třetí třídě. Byl to velmi vyrovnaný zápas, ale nakonec jsme prohráli. Asi 12:1.

8:40

Ochozy poloprázdné - co se děje? Přitom půlka Česka si vzala dovolenou a sedí u TV nebo PC s hokejem...

08:40

Magie červených dresů. Zatímco československá generace pamatující sovětskou nadvládu, preferovala hrát v červených dresech, hrdinové Nagana i zlatého hattricku měli největší úspěchy v těch bílých. Současný tým sází opět na rudou barvu a v té i dnes vyzveme soupeře. I když se "olympijští atleti" velmi snažili, aby nastupovali v dresech barvy jejich vlajky, náš tým se nedal. Tak snad i tohle pomůže. Jdeme na to!

8:37

Rusové jsou sice favoriti, ale všichni doufáme, že jim dneska naservírujeme český nářez. Vitásek zůstane sedět, místo něj nastoupí Jordán. Takže přejdeme Jordán, řeku všech nadějí, a sborná spláče nad výdělkem. Martine, co na to říkáš ty? Hrál jsi někdy ve své hokejové kariéře s Rusy?

8:35

A už vidím v  hledišti agresivně žvýkající nastěnku v norkovém kožichu a pod ním s ruským dresem. Přepínáme na sovremennyj chokkej!

8:33

Moc všechny zdravím z děčínského (kuchyňského) studia! Momentálně ČT vysílá takové to divné vytírání. Pro mě jako pro hospodyni je curling velmi inspirativní sport. Snad nám to potom přepnou na o něco atraktivnější sport - aby to nedopadlo jako zlatá jízda Ester Ledecké, kterou jsme kvůli hokeji v přímém přenosu na ČT neviděli... 

08:30

Hlad po velké medaili je ale na straně Rusů. Po rozpadu Sovětského svazu zlato z olympiády ještě nezískali a mají jen 5 titulů mistra světa. To Češi se na MS radovali z nejcennějšího kovu šestkrát (včetně hattriku z let 1999-2001) a navíc je zdobí zlatá olympijská medaile z Nagana. Ale to všichni víte.

08:25

Na posledním velkém turnaji, tedy ve čtvrtfinále MS v Paříži, nás Rusové porazili 3:0. Je tedy co vracet.

08:20

Co se týče bilance na zimních olympijských hrách, Rusové zvítězili v základní skupině v Lilehammeru, Naganu a Vancouveru. Domů nás pak poslali ve čtvrtfinále olympijského turnaje v Salt Lake City. To Čechům rozhodující zápasy jdou. Rudou mašinu jsme porazili ve finále v Naganu i v souboji o 3. místo v Turíně. Oboje je ale hodně dávno.

08:15

Od roku 1993 a vzniku samostatné české reprezentace se s Ruskem potkáváme už po 132. Náš tým zvítězil 52krát, Rusové 73krát, zbytek byly remízy.

08:10

Nejprve ale několik čísel. Dnes je to přesně 20 let, 1 den a zhruba 3 hodiny, co začalo památne finále zlatého olympijského turnaje v Naganu. Gólem Petra Svobody jsme tehdy porazili Rusko 1:0. Tak snad dnešní tým výkon svých předchůdců minimálně napodobí.

08:00

Vítejte u dnešního online přenosu. Stejně jako ve čtvrtfinále se Švýcarskem vás i dnes zápasem provedu já s mou kolegyní Kateřinou Kadlecovou, specialistkou na severočeský hokej a kulturní souvislosti. Máte se opět na co těšit! Zápas začíná v 8:40 našeho času.

Online přenos ze zápasu Česko - Rusko na iSport.cz >>>

A kdo hraje z Čechů o další medaile? >>>

Tabulka s kompletním programem ZOH 2018 >>>

Hokejový program na ZOH 2018 >>>

red
Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější