nahoru

Nobelovu cenu za mír získaly tuniské skupiny pro národní dialog

ČTK, ref9. října 2015 • 11:28
Předsedkyně norský Nobelova výboru oznamuje vítěze pro rok 2015
Předsedkyně norský Nobelova výboru oznamuje vítěze pro rok 2015
• foto: 
ČTK

Letošní Nobelovu cenu za mír získal takzvaný tuniský kvartet pro národní dialog. Oznámil to dnes v Oslu norský Nobelův výbor. Oceněnou skupinu tvoří čtveřice organizací, které přispěly k budování demokracie v Tunisku po událostech arabského jara z roku 2011.

Výbor zmíněnou instituci, vytvořenou v říjnu 2013, ocenil "za rozhodující příspěvek k budování pluralitní demokracie v Tunisku po jasmínové revoluci v roce 2011".

Tunisané byli první z občanů arabských zemí, kteří koncem roku 2010 povstali proti vládě. Potom se rozpoutaly revoluce známé jako arabské jaro. Tunisko se sice na rozdíl od Egypta nebo Libye vyhnulo porevolučnímu chaosu, od roku 2011 se však potýkalo s politickou nestabilitou a ekonomickými problémy.

Tuniský kvartet pro národní dialog "nastolil alternativní mírový politický proces v době, kdy byla země na pokraji občanské války", konstatoval Nobelův výbor. "Nobelova cena za mír za rok 2015 je udělena tomuto kvartetu, nikoli čtyřem jednotlivým organizacím, které ho tvoří," dodal výbor.

ČTK, ref


Klíčová slova: nobelova cenaDiskuse ke článku