nahoru

Česko z výšky: Prohlédněte si krásy naší vlasti z ptačí perspektivy

Jaroslav Jindra 28. července 2019 • 08:30
Česko z výšky: Prohlédněte si krásy naší vlasti z ptačí perspektivy
foto: Jaroslav Jindra

Začalo to paraglidingem, pokračovalo vírníkem a teď je na pořadu dne dron. Cestovatel, dokumentarista a fotograf Jarda Jindra je posedlý zaznamenáváním krajiny a pohled z výšky mu dává tu správnou perspektivu. Víte, kde najdete České srdce a který český les má „oko“?

Už jako malý kluk jsem zvedal zrak k obloze vždy, kdy se na ní objevil kroužící pták nebo letadlo. S očima přimhouřenýma jsem si představoval, jak asi vypadá svět z pohledu toho, kdo se na něj kouká z nebe. Jak šly roky, touha pozorovat svět z výšky rostla, a když dospívající kluk opravdu chce, dokáže cokoliv, co si umane. V roce 1984, v pouhých sedmnácti, jsem se přihlásil do Aeroklubu. Pár lekcí s kniplem větroně v ruce brzo vystřídala lákavější nabídka zařadit se mezi chlapácké parašutisty. Pak už to šlo rychle. Vojna a hned po ní objev nového sportu – paraglidingu. Ty nepopsatelné zážitky doby kamenné textilního letectví jsem od začátku toužil zaznamenávat. Fotoaparát jsem si vlastně koupil právě kvůli lítání a od té doby jsem ho ve vzduchu snad nikdy nesundal z krku. Tedy do doby, než období fotomaniaka vystřídalo období videomaniaka, které se mě drží dodnes. Paragliding časem vystřídalo vírníkové létání, které je přece jenom přívětivější pro lenochy mého ražení, a zejména pro ty, co chtějí na svět koukat i tam, kde podmínky pro paragliding stojí za starou bačkoru. Rotor nad hlavou mě totiž dostane téměř všude, kam potřebuji.

Ovšem ty pravé obrázkové orgie nastaly až s příchodem malé moderní vychytávky – dronu. Skládací přístroj s kvalitní kamerou se vejde do brašny a můžete ho s sebou vozit v podstatě všude, kam vám to předpisy dovolí. Vůbec mi při tom nevadí, že sám zůstávám na zemi. Vždyť od počátku mi šlo hlavně o ten pohled shora, a kde jsem při tom já, pro mě zas tak velkou roli nehraje. Dnes si snad neumím představit cestu, při které bych s sebou ten malý bzučící aparát neměl. Jsem létání všeho druhu vděčný za to, že mi otevřelo nové obzory. A pohledu přes objektiv zase vděčím za fakt, že mě naučil vnímat věci a děje, které běžnému smrtelníkovi většinou unikají.

Snímky si můžete prohlédnout v naší fotogalerii:

Jaroslav Jindra
Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země