Ostrov Sulawesi, též známý jako Celebes, je jeden z indonéských ostrovů oblasti Velkých Sund. Hlavním městem je Makassar, který disponuje mezinárodním letištěm s každodenními spoji jak do celé Indonésie, tak i do ostatních zemí.
Protože náš přílet do Makassaru je v dopoledních hodinách, naše cesta míří rovnou z letiště do vnitrozemí ostrova, města Sengkang. Opouštíme přeplněné parkoviště a míjíme hned významnou sochu indonéského hrdiny sultána Hasanudinna, jenž v 17. století bojoval s Holanďany za práva a osvobození místního lidu a jehož jméno nese také letiště.
Cesta na Sengkang
I když plán našeho přesunu čítá přibližně 190 km, čas strávený na cestě je neuvěřitelných 5 hodin. Místní komunikace jsou většinou rozbité, a čím více se vzdalujeme hlavnímu městu, tím jsou silnice užší a v dezolátnějším stavu. I přes to si však jízdu užíváme a vychutnáváme si pohledy do okolí, které nám nabízí nekonečně se rozprostírající rýžová pole a krevetí farmy.
Sengkang se rozprostírá u jezera Danau Tempe, které je lemované mokřinami a na němž naleznete plovoucí domy, ve kterých žijí lidé. Ti se živí ve většině případech rybařením na jezeře. Mimo to je město proslulé také výrobou hedvábí. Tkalcovny je možné navštívit a být tak svědkem tohoto obdivuhodného procesu. Nechybí ani trhy, na kterých je možné si zakoupit hedvábný šátek nebo sarong.
TIP: Vydejte se na jeden ze zájezdů na Bali v kombinaci s ostrovem Sulawesi. Poznáte místní domorodé kmeny, neuvěřitelnou přírodu a kulturu.
Pohřební rituály kmene Torajů
Naše cesta se ubírá dále do vnitrozemí do hor až ke křesťanskému kmenu Torajů. Míjíme hlavní bránu do oblasti, od které se ocitáme skoro jako v jiném světě. Kresbami zdobené domy se střechami připomínající trupy lodí jsou hlavním znakem tohoto národa. Stavby jsou využívané jak pro bydlení, tak ty v menším provedení pro uskladnění rýže, která je samozřejmě hlavní obživou místních lidí.
Možná díky skutečnosti, že se tento kraj rozprostírá vysoko v horách a možná také díky tomu vzniklé izolaci od ostatních míst a ostrovů si národ Torajů zachoval nevšední zvyky. Ty spočívají ve významnosti smrti a pohřebních obřadech. Život domorodců se zakládá na každodenní nutnosti vydělávat peníze na vystrojení patřičného pohřbu, kterého se pak účastní stovky až tisíce lidí, a to ať už přímých příbuzných nebo vzdálených, kteří se na ceremoniál sjíždějí z různých indonéských ostrovů.
Pohřební rituál často trvá několik dnů a během něho se obětují prasata a buvoli. Černobílý buvol s modrýma očima je nejvzácnější. Následně poté ostatky zemřelého jsou uložené do skalních hrobek, které bývají často hlídané dřevěnou podobiznou zesnulého v jeho životní velikosti tzv. tau-tau, což v místním jazyce znamená symbol.
Makassar s nizozemskými vlivy
Po 3 dnech strávených u Torajů, možnosti zúčastnit se jedinečného pohřebního obřadu a návštěvě mnoha významných historických míst se vracíme zpět do hlavního města.
V Makassaru ještě zvládáme před naším odletem 2 zastávky. První směřuje do bývalé pevnosti Fort Rotterdam postavené v nizozemském stylu ještě z dob Holanďanů, kteří obléhali Indonésii. V dnešní době slouží tato stavba jako muzeum. Pak se zastavujeme ještě v přístavu, odkud denně vyplouvají nákladní lodě vyvážející kakao, kávu, rýži a jiné suroviny. Nahlížíme na rybí trh, kam každé ráno svážejí rybáři své čerstvě ulovené ryby a poté již zakončujeme naši cestu na letišti.
5 důvodů, proč navštívit Sulawesi
Když zpětně zhodnotím výlet na Sulawesi, vyvstane hned několik důvodů, proč zrovna tento ostrov ve svém cestovním itineráři rozhodně neopomenout.
- Málo turistů,
- Nedotčená příroda,
- Ceremoniály kmene Torajů,
- Torajská architektura,
- Buvolí speciality.