Jihomoravské město Blansko ukrývá pozoruhodný dřevěný kostelík ze 17. století | Reflex.cz
nahoru
Lidé a Země | Řecko 365 dní

Jihomoravské město Blansko ukrývá pozoruhodný dřevěný kostelík ze 17. století

redakce LaZ18. června 2019 • 18:45
Jihomoravské město Blansko ukrývá pozoruhodný dřevěný kostelík ze 17. století
foto: Profimedia.cz

Zavítáte-li do Blanska, nezapomeňte navštívit nejstarší dřevěný kostelík sedmihradsko-maramurešského typu – tzv. rusínské gotiky. Na území naší republiky se nachází pouze šest takových památek a není divu, že je evidován v seznamu kulturních památek ČR.

Stavba kostelíka zasvěceného původně sv. Paraskivě byla započata již v roce 1601 v obci Nižné Seliště, která leží na Podkarpatské Rusi. Pak však Nižné Seliště zasáhla morová epidemie, která skosila celou vesnici. Kostelík tak byl dostavěn až v době, kdy obec byla znovu osídlena, tj. v roce 1640. Věřícím pak sloužil minimálně 278 let!

V roce 1918 při vzniku Československé republiky k ní byla připojena i Podkarpatská Rus. Obyvatelům se počalo dařit lépe a starý dřevěný kostelík jim už přestal vyhovovat. Postavili si tedy nový, kamenný, a dřevěný začal pomalu dosluhovat a chátrat. Pak kohosi napadlo vystavit jej v Brně na Výstavě současné kultury, která se měla konat v roce 1928 na nově budovaném výstavišti. Tento záměr byl však posléze přehodnocen a kostelík byl nabídnut Památkovým úřadem brněnské farnosti Československé církve.

Ta nabídku přehrála v roce 1935 farnosti blanenské. Kostel v Nižném Selišti byl rozebrán, jednotlivé díly byly označeny, naloženy na vlak a v září 1936 doputovaly po železnici do Blanska. Tady byl postaven na kamenné podezdívce, která ho měla chránit před vzlínající vlhkostí, a díky tomu se zvýšil i vstup a vnitřní prostor. Kostelík dnes slouží církvím Československé husitské a Českobratrské evangelické.

Kotulova dřevěnka v Havířově: Staré časy v nejmladším městě
Secesní architektonický skvost. To je Jurkovičův dům ve Skalici
redakce LaZ 22. listopadu 2018 • 12:54

Secesní architektonický skvost. To je Jurkovičův dům ve Skalici

redakce LaZ
Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země