nahoru

K moři do Indie? Goa je ráj pro milovníky svobody

Prezentace klienta 20. května 2019 • 00:00
K moři do Indie? Goa je ráj pro milovníky svobody
foto: Go2

Indická svatyně křesťanství a svobody s nekonečnými písčitými plážemi. Seznamte se s oblastí, kterou turisté vyhledávají nejen kvůli průzračnému moři, ale hlavně pro jeho osobitou svobodomyslnou atmosféru, za kterou nemůže nikdo jiný než hippies. Jak Goa vidí Blanka Jeetendra Varma, která dlouhodobě žije v Indii?

 

Goa je nejmenší indický stát, který leží na jihozápadním pobřeží Arabského moře a měří jen necelých 150 km. Evidentně to není nedostatek, protože si tato pidizemě dlouhodobě udržuje pevnou pozici nejbohatšího indického státu.

Goa je nejen křesťanská bašta Indie, ale rovněž země svobody, nespoutané lásky a hříchů. Právě tyto „nešvary“, které oblasti dodávají jedinečnou a nezaměnitelnou atmosféru, sem před mnoha lety zavlekli hippies.

Foto Go2

Protiklad „cudné“ Indie

První vyznavači tohoto alternativního způsobu života sem dorazili už v šedesátých letech minulého století. Zpočátku byli Goané vůči polonahým, věčně tančícím a marihuanu kouřícím cizincům celkem lhostejní. Postupem času se ale přizpůsobili a přímým důsledkem je i současná Goa, která se tolik liší od ostatní „cudné” Indie.

Turismus se záhy stal hybnou pákou ekonomiky tohoto malého indického státu. I dnes, po více jak půl století, si Goa stále udržuje svůj nespoutaný styl života. Dostupný alkohol, luxusní hotelové komplexy, bary a restaurace na krásných palmových plážích každoročně přilákají mnoho turistů z celého světa.

Vliv Portugalska nelze přehlédnout

Město Vasco da Gama, které bylo pojmenované po známém portugalském mořeplavci, je kupodivu mnohem známější a větší než metropole Panaj. Právě Vasco da Gama jako první z Evropanů, dávno před Brity, 20. května 1498 v podstatě náhodou přistál u západních břehů indického poloostrova. Tímto objevem položil základy světového multikulturalismu a globálního imperialismu.

Foto Go2

Portugalci byli totiž první, kdo do Evropy přivezl indické koření, bavlnu, len, ale i další plodiny a obchodní zboží. A teprve za dlouhých 100 let je následovali Britové. Vzájemné obchodování se rychle rozrostlo a trvá dodnes. Goa byla pod správou Portugalců až do roku 1961, kdy se definitivně osamostatnila a stala se jedním z mnoha států nezávislé Indie.

TIP: Vydejte se poznat Indii a nekonečné pláže ve státě Goa. Vybrat si můžete jeden ze zájezdů do Indie s českým průvodcem, který zde žije. Zúčastnit se můžete zájezdu To nejlepší z Indie a Relax na pláži Agonda na 12 dní od 43 080 Kč.

Goa je v současnosti letovisko, které naplňuje očekávání náročných turistů. Nabízí nejen odpočinek na pláži s různými sportovními aktivitami, ale především vzrušující večerní zábavu. Nicméně zcela jistě zaujme i aktivní cestovatele a milovníky památek. Jen pár set metrů od pláže se totiž – jako mávnutím kouzelného proutku – ocitnete ve staré portugalské kolonii.


Co si nesmíte nechat ujít?

  • Bazilika Bom Jesus

Honosná stavba patří mezi nejstarší kostely v Goa a je považována za jeden z nejlepších příkladů barokní architektury. Své jméno odvozuje od Bom Jesus, což v překladu znamená „dítě Ježíš”.

  • Katedrála sv. Kateřiny

Jedna z nejkrásnějších katedrál na světě byla vybudovaná v roce 1510 a je největší církevní stavbou v Goa. Není tedy divu, že stavba této majestátní bíle krásy trvala téměř 80 let.

  • Kostel sv. Františka z Assisi

Tato nádherná památka je důkazem bohatého životního stylu, který v Goa existoval před mnoha staletími. Stavba z roku 1661 představuje ohromující propojení barokního, toskánského a korintského stylu. Vnitřní interiér je vyzdoben obrazy ze života sv. Františka z Assisi a překrásnými vyřezávanými dřevěnými freskami.

  • Tropical Spice Plantation

Fantastická přírodní zahrada, kde uvidíte většinu exotického koření in natura. Dozvíte se tu, jak se pěstuje vanilka, skořice, pepř nebo zázvor, ale na vlastní oči uvidíte i tropický „evergreen” – strom kešu. Mimochodem, kešu je jedna z hlavních plodin pěstovaná na jihu Indie. Exotické plodiny a koření si v zahradě můžete také zakoupit.

  • Krokodýli v Cumbarjua

Obří plazi tráví své dny lenošením na blátivých březích úzkého kanálu, který spojuje dvě největší řeky v Goa – Zuari a Mandovi. Je to také jediné místo v Goa, kde můžete krokodýly vidět ve volné přírodě. Zajímavé je, že se tito původně sladkovodní predátoři postupně přizpůsobili přežití ve slaných vodách kanálu. Goané je nazývají „mugger“ a tvrdí, že jsou mírumilovní a neškodní. Pravdou je, že většina krokodýlů v Cumbarjua je zvyklá na lidskou přítomnost natolik, že ani místní děti se jich nebojí, a dokonce plavou v jejich těsné blízkosti.

  • Skvělá goanská kuchyně

Základem místních pokrmů jsou pochopitelně ryby. Připravují se na mnoho způsobů a jsou vždy čerstvé a neuvěřitelně chutné. Nacházíte se přece v zemi koření! A kdyby vás snad ryby omrzely, máte ještě mnoho příležitostí ochutnat klasická indická jídla, která nabízí celá řada místních restaurací.

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země