nahoru

Podívejte se na nominované snímky v soutěži Czech Nature Photo a hlasujte ve čtenářské soutěži

redakce LaZ 9. dubna 2019 • 06:50
Podívejte se na nominované snímky v soutěži Czech Nature Photo a hlasujte ve čtenářské  soutěži
foto: Peter Čech

Přinášíme vám portréty dalších nominovaných fotografů v soutěži Czech Nature Photo o nejkrásnější českou fotku přírody. Příběhy jejich snímků jsou silné... Hlasujte ve čtenářské soutěži pro ten svůj nejlepší!

Surfaři

“Snažím se zachytit krásy našeho krásného světa a ukázat lidem opravdové poklady života. Doufám, že mohu lidi inspirovat, aby žili ve větší harmonii s přírodou,“ říká fotograf Jiří Karbus. A jak vznikla je nominovaná fotografie?

„Surfaři v Pacifiku je vlastně můj vysněný snímek. Něco, co jsem mel v hlavě už hodně dlouho a podařilo se mi to realizovat, až minuly rok v zimě na cestě do Mexika.

Toto místo v jižní Kalifornii, kde sídlí kolonie lachtanů, jsem objevil jen par dní před cestou do Cortezova more v Mexiku. Samotná Mexická výprava nebyla moc úspěšná, a tak jsem se urychleně vrátil do Kalifonie ke svým lachtanům. Dal jsem si na to dva týdny. Vypozoroval jsem, že lachtani surfují pouze brzo ráno a jen za přílivu. Prvních par dnů bylo těžkých. Pokaždé, když jsem se dostal do jejich surfařské zóny, tak přestali. Pak si ale na moji přítomnost zvykli a začali se chovat přirozeně. Byl jsem s nimi už od šesti od rána ve vodě každý den. Někdy jsem vydržel i čtyři hodiny je pozorovat pod vodou při jejich hrátkách. Lachtani jsou ráno velmi aktivní a intenzivně surfovali, ale mým největším nepřítelem byla viditelnost ve vodě. Čím lepší byly vlny, tím horší byla viditelnost. Asi dvanáctý den to přišlo. Decentní viditelnost, vlny skvěle a lachtani předváděli úžasné kousky. Otočky, výkruty, salta a to vše zakončené krásným výskokem z vlny. Úžasná podívaná. Jako kdyby byli z gumy. Ten den jsem zachytil ty nejlepší fotky a mezi nimi je pravě tenhle unikat. Je to vysněný snímek, který jsem si dlouhá leta představoval a plánoval, že ho asi pořídím na Galapágách. Nakonec to bylo u pobřeží San Diega a jsem na něj neuvěřitelně hrdý,“ říká autor snímku.

Jiřímu Karbusovi se před patnácti lety stalo divoké západní pobřeží Irska domovem. Jeho práce je uznávaná po celém světě a svědčí o tom i trofeje z prestižních fotosoutěží světa: Wildlife Photographer of the Year, Nature’s Best Photography, Outdoor Photographer of the Year, nebo Red Bull Illume. Jeho služby pravidelně využívají I takové firmy jako Nikon, BBC, Sandisk, Red Bull nebo Suunto. Jeho díla byla vystavována ve světových galeriích ve Washingtonu, Hongkongu, Londýně a Japonsku. Pravidelně publikuje do časopisu Nature’s Best, BBC Wildlife magazine, BBC Focus, Nikon Pro, Outdoor Photography.

Pozdrav slunci

„Všechno začalo tím, když jsem poprvé viděl neskutečný východ slunce přes mlhu nad Vyšehradem, kolem se motaly labutě, ale tehdy jsem se soustředil jen na architekturu mostu bez labutí. Po nějakém čase jsem začal fotit labutě s roztahujícími se křídly,ale uvědomoval jsem si, že bez mlhy a slunce to nemá tu správnou šťávu...“ říká o svém mystickém snímku fotograf Peter Čech.

„Správné mlhy přes slunce jsem často zachytil jen na podzim, proto čekání na fotografii trvalo necelý rok. Ten týden byla mlha se sluncem tři rána po sobě, ale až třetí den byla mlha konečně za železničním mostem a ne před ním. To osudové středeční ráno bylo chladné, labutě měly asi půl hodiny zpoždění s ranní hygienou. Když jsem uviděl modré nebe nad sebou, tušil jsem, že je den D. Labutě se pomalu rozprchly každá na své místo, já si vybral jednu kandidátku. Trvalo jí to snad 20 minut, než konečně ukončila ranní hygienu. Pak nastal osudový okamžik, trval snad jen 1,5 vteřiny… Po zhlédnutí displaye fotoaparátu jsem poprvé v životě měl několik hodin radost, jako bych vyhrál v loterii,“ vzpomíná Peter Čech.

Narodil se na Slovensku v Skalici, nyní žije v Praze, která je pro něj po rodném městečku nejkrásnější na svět - samozřejmě nejlépe brzo ráno bez turistů.

Ztracen v hortenzii

Autorka intimního snímku Iva Dufková o své fotografii říká: „Focení, kterému se věnuji přibližně šest let, je pro mě koníčkem. Živí mě práce s lidmi, pracuji jako vychovatelka v jičínském domově mládeže, ale ve volném čase utíkám do přírody. Je to jako terapie.

Moje amatérské focení se prolíná s ještě jednou velikou zálibou, zahradní architekturou. Máme veliký pozemek u lesa a já se na něm realizuji. Chatrnou hranici naší zahrady zvířátka přicházející z lesa už téměř zrušila, a tak při práci velmi často zahazuji rukavice a sahám po foťáku, který mám neustále u sebe. A takto vznikají moje fotografie. Velmi často náhodou… a někdy jdu náhodě naproti. Mravenci lesní obsadili nemalou část naší zahrady. Nejdřív jsem z toho nebyla nadšená, protože na jejich (kdysi naše) území nebylo radno vstupovat. Ve vteřině mě vyštípali.

Zvířata fotím nejraději. Pokouším se zachytit aspoň mžik z jejich života. Učím se od nich. Je mi s nimi strašně dobře a focení je spíš vedlejší produkt. Na prvním místě je zážitek. Ráda ale fotím i jiná témata a žánry. Občas si schválně naordinuju focení, z kterého mám ostych a v kterém si nejsem jistá. Nechci zůstat na jednom místě, chci zkoušet nové věci a posouvat hranice nejen ve focení, ale také svého nesebevědomí a ostychu. Ano, focení mi velmi pomáhá zvládat různé situace v životě a od doby, co fotím, se dívám na svět jinak. Myslím, že jsem díky tomu šťastná.“

Iva Dufková se narodila v roce 1963 v Jičíně. Vystudovala Střední zahradnickou technickou školu a doplňkové pedagogické studium na Karlově univerzitě v Praze.

Působila jako učitelka odborných předmětů a praxe na zahradnické škole v Kopidlně, poté jako zahradní architektka, v současnosti je vychovatelkou v domově mládeže v Jičíně.

Amatérskému focení se věnuje přibližně šest let. K jejím nejoblíbenějším žánrům patří focení zvířat, ale zároveň si ráda oťukává i jiná témata a posouvá hranice svého snažení a záliby.

 

redakce LaZ
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země