nahoru

Czech Nature Photo: Seznamte se s nominovanými fotografy a hlasujte ve čtenářské soutěži

redakce LaZ 8. dubna 2019 • 18:41
Czech Nature Photo: Seznamte se s nominovanými fotografy a hlasujte ve čtenářské soutěži
foto: Jan Stria

Stále ještě se můžete zúčastnit hlasování o čtenářskou cenu za nejkrásnější českou fotku přírody v soutěži Czech Nature Photo. Podívejte se na některé z nominovaných snímků a seznamte se s příběhy jejich vzniku i portréty fotografů.

Snídaně v trávě

Snímek „Snídaně v trávě“ pořídil Jan Stria v červnu 2018 v Rudém moři, na jihu Egypta. "Vydali jsme se tam za týdenním podvodním dobrodružstvím s partou kamarádů, protože rád spojuji zachycování snímků přírody kromě jiného s cestováním a s potápěním. Dříve jsem se potápěl pouze s přístrojem, ale v posledních letech jsem objevil kouzlo potápění na nádech, tzv. freediving. Tento způsob potápění mě velmi zaujal. Má mnoho výhod, v první řadě odpadá problém s bublinami, vycházejícími z přístroje a rušícími podvodní živočichy. Díky tomu se mi otevřel úplně jiný rozměr pohledu na svět pod vodou. Člověk díky tomu zažije úžasné okamžiky, jinak těžko realizovatelné. Jako jeden ze zážitků bych rád uvedl potápění s početným hejnem delfínů, kteří byli velmi hraví a zvídaví. K dalším dobrodružstvím patří potápění a průplavy mořských jeskyní, což pro mě byl další silný a nezapomenutelný zážitek.

Jedním z hlavních z cílů této cesty do Egypta bylo ale pozorovat Dugonga, kterému se také přezdívá mořská kráva. Tento savec žije u dna mělkých zátok. Naše touha vidět tohoto zajímavého mořského savce byla tak veliká, že jsme denně vstávali ve velmi brzkých hodinách a ve vodě byli hned po svítání, tedy okolo páté hodiny ranní. Několik prvních dní jsme Dugonga nespatřili, což se podepisovalo na morálce skupiny. Počet freediverů, kteří byli ochotni vstávat takto brzy, se postupně snižoval. Štěstí se na nás usmálo až téměř na konci pobytu, když už jsme zbyli pouze tři. Dugonga jsme spatřili a měli jsme možnost ho několik minut pozorovat a v klidu si ho vyfotit.

Vstávání a potápění v brzkých ranních hodinách mělo ale i další výhody. V zátoce jsme byli úplně sami, voda tedy nebyla zvířená od turistů a lodí. Se svítáním se kromě pozemského světa probouzí i ten pod hladinou. Měli jsme tak možnost pozorovat rozličné druhy vodních živočichů: ryby, hlavonožce nebo želvy a rejnoky. Mezi posledně zmíněné patří i Trnucha modroskvrnná, úžasně zbarvená mořská paryba. Pozorovat její ranní rituál bylo také jedním ze skvělých zážitků, během kterého vznikla tato fotografie.

Trnucha sedne opatrně na písek a následně začne svým tělem dokola vířit písek a následně do tlamy nasává potravu v podobě měkkýšů, červů, krevet či drobných rybek. Celé to vypadá opravdu dramaticky a kužely ranního světla atmosféru ještě umocnily. Sám jsem z výsledné fotografie nadšený, protože se mi podařilo zachytit a zprostředkovat chování volně žijícího podmořského živočicha v jeho přirozeném, zatím ještě téměř neporušeném prostředí," říká autor o vzniku snímku, který je nominován v kategorii Plazi.

Jan Stria je fotograf, dobrodruh, cestovatel a milovník přírody, pochází z malebného Podkrkonoší, kam se ze svých četných cest stále rád vrací. Striovy fotografie zná široká veřejnost díky několika výstavám a jeho jméno je také velmi dobře zapsáno na fotografických serverech v České republice i v zahraničí. Snové fotografie z jeho dílny pravidelně vyhrávají fotografické soutěže a můžete se s nimi setkat i na titulních stranách zahraničních časopisů.

Fotografická tvorba spojená s výlety a cestováním je pro něj koníčkem i únikem od každodenní reality. Rád ale posouvá své hranice i do dalších žánrů, a vzhledem k všestrannému talentu najdeme v jeho portfoliu nejen překrásné snímky krajiny a působivé záběry z říše zvířat, ale i portréty a makra.

Skupina kaloňů

Fotograf Robert Javorský vzpomíná na své focení v Thajsku: "Na thajský ostrov Ko-Chang jsem se vrátil po necelých třech letech. S manželkou a kamarády jsme se vydali na okružní cestu okolo ostrova. Na jedné zastávce u vesnice Baan Salak Phet jsem si všiml, že na zemi je množství trusu a zbytků ovoce. Podíval jsem se nad sebe a pod střechou ve výšce cca 4 metrů se na dvou místech tísnilo okolo 100 kaloňů. Oproti netopýrům odpočívali naprosto tiše a jen se různě přeskupovali.  Vzhledem k tomu že fotím na kompaktní fotoaparát, vždy zkouším několik různých nastavení. Zde jsem si to mohl dovolit, protože kaloni byli stále na jednom místě.  Po 10minutách vyhýbání se padajícímu trusu a focení ještě vlaštovek rezavých, které okolo poletovaly, jsem byl konečně se záběry spokojený. Byla to jediná lokalita, kde jsem se na ostrově s těmito savci setkal.

Bohužel i zde ničení životního prostředí pokračuje rychlým tempem. Nedaleké mangrovové porosty kde jsme při první návštěvě se synem fotili lezce, různé druhy krabů, ostrorepy a ledňáčky byly zanesené plastovými láhvemi a všelijakým odpadem. Mnoho míst je zde naprosto zničených, i když v okolí žádné hotely nejsou. Odpad stačí přinést moře a mezi kořeny se vše zachytí.  I tak ale tento ostrov má co nabídnout ze své krásy. Zvláště když člověk vyjde dál do vnitrozemí, mimo turistická místa a trasy." Snímek Roberta Javorského je nominován v kategorii Savci.

Robert Javorský se narodil v roce 1970 v Berouně. Jako chovatel cizokrajných zvířat má k přírodě a zvířatům blízko. Svůj první fotoaparát dostal ještě jako malý kluk. Od té doby vystřídal mnoho fotoaparátů a sám se snažil zjistit jak zachytit svět okolo sebe. Poslední dobou v éře digitálních fotoaparátů je mu učitelem jeho syn, který fotografii studuje. Za posledních 20 let uskutečnil desítky cest do více jak 20 zemí za přírodou, zvířaty a lidmi. Do mnoha zemí se opakovaně vrací.

Kala

Příběh této fotografie je poněku smutný. Autor Vladimír Čech ml. říká: "Operační zákrok indické slonice Kaly z ústecké zoologické zahrady byl složitý. Kala měla již delší dobu bolestivé problémy na chodidle levé přední nohy. Bedlivě očekávaná a zhruba hodinová operace proběhla bez většího zádrhelu s optimistickým pohledem do následujících dnů, týdnů a měsíců. Veliké díky a klobouk dolů všem členům lékařského i asistenčního týmu, který složili přední odborníci ať už z místní zahrady, tak i ze zoo Praha a zoo Liberec. Zdravotní stav slonice se bohužel alepo čase začal opět silně zhoršovat, a proto padlo 4. 2. 2019 rozhodnutí nejtěžší. Budeš nám chybět, Kalo…"

 

 

redakce LaZ
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země