nahoru

Před 90 lety byla na východě Sýrie objevena první abeceda světa

redakce LaZ 5. dubna 2019 • 17:20
Před 90 lety byla na východě Sýrie objevena první abeceda světa
foto: Profimedia.cz

Na břehu Středozemního moře, blízko syrského letoviska Latákie, leží malá vesnička Rás Šamra. Dříve se však toto místo jmenovalo Ugarit a bylo hlavní částí stejnojmenného království. Ruiny upadlé královské osady ležely pohřbeny pod zemí až do 20. let minulého století.

Přestože nejstarší nálezy jsou již ze 6. tisíciletí př. n. l., nejslavnější vykopávky pocházejí z pozdní doby bronzové, tedy ze 14. století př. n. l., kdy ugaritská společnost byla nejvíce rozvinutá. Z této doby také pochází nejdůležitější nález, který vlastně ovlivnil další pokolení (nejen) „západní“ civilizace. Jedná se o malou destičku, ne větší než ukazováček, na které je vyobrazena nejstarší abeceda světa (do té doby se ve starém Orientu používalo především egyptských hieroglyfů či klínového písma z Mezopotámie - tyto znaky však byly založeny buď na celých slovech, nebo na slabikách).

Na destičce, která byla objevena roku 1929, je zachyceno 30 klínových znaků zastupujících jednotlivá písmena ugaritské abecedy. Ugaritský jazyk byl v království nejrozšířenější, ale např. babylonský jazyk byl hojně využíván v diplomacii nebo právních sporech.

redakce LaZ
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země