nahoru

Tajemné město Ciudad Perdida: Místní se snažili sídlo svých indiánských předků utajit před světem

redakce LaZ 26. března 2019 • 16:48
Tajemné město Ciudad Perdida: Místní se snažili sídlo svých indiánských předků utajit před světem
foto: Profimedia.cz

V severovýchodním cípu Kolumbie, nedaleko koloniálního městečka Santa Marta, se uprostřed deštného pralesa nachází Ztracené město, starověké sídlo domorodých indiánů.

Archeologové se domnívají, že lokace vznikla asi 800 let před Kristem. Do současnosti bylo odkryto na 170 teras, na kterých stála obydlí, ale i náboženské stavby, spojené kamennými cestami, které občas vyúsťují na malých kulatých náměstích. Město má strategickou polohu v úpatí hory strmě stoupající nad řekou Buritaca.

Cesta do Ztraceného města je plná výstupů a sestupů, zato však skýtá okouzlující podívanou s mořskou hladinou na jedné straně a zelenajícím se pohořím a zasněženými vrcholky na té druhé. Místní Taironové, kteří stále vyznávají tradiční způsob života, a o městě svých předků v horách věděli, se snažili jeho existenci utajit před okolním světem. A to se jim dařilo až do roku 1972, kdy pouze náhodou několik hledačů pokladů objevilo úzké kamenné schodiště vystupující po úpatí hory přímo z řeky Buritaca.

Než se o jeho existenci dozvěděly úřady, uplynulo několik let a část archeologických památek, čítajících zejména keramiku a jiné předměty ze života domorodých kmenů, byla vyrabována. Předpokládá se, že pod hustým pralesním porostem je stále ještě skryta značná část města.

redakce LaZ
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země