nahoru

Japonské svátky aneb když vláda brojí proti přepracování

Prezentace klienta 11. března 2019 • 00:00
Nejvyšší hora Japonska Fudži je považována za posvátnou.
Nejvyšší hora Japonska Fudži je považována za posvátnou.
• foto: 
CK Go2

Japonci se pyšní reputací pracovitých byznysmenů, pro které jako by neexistovalo nic jiného než práce. Dlouhé přesčasy, minimum osobního volna a smrt z přepracování tvoří nedílnou součást japonské společnosti. Věděli jste však, že Japonsko patří k zemím s největším počtem dnů pracovního volna na světě?

 

Počet japonských státních svátků v posledních desetiletích neustále roste. Místní vláda se rozhodla tímto způsobem zlepšit pracovní podmínky v zemi a Japonci si tak každoročně užívají 16 dní volna, což je v současnosti o 5 dnů více než u nás v České republice.

Z našeho pohledu záviděníhodné je i pravidlo o přesunu volna na následující pondělí, připadá-li státní svátek na neděli. Díky tomu si Japonci mohou užít čas s rodinou a věnovat se návštěvám obchodů, restaurací a turistických atrakcí, které bývají, s výjimkou Nového roku, během státních svátků otevřeny. Pojďme si nyní představit některé z těchto jedinečných svátků plných radosti, zábavy a odpočinku.

Japonská příroda Evropanům vezme dech. Japonská příroda Evropanům vezme dech.Foto CK Go2

Den dospělosti (Seidžin no hi)

Tento svátek připadá na druhé pondělí v lednu a je oslavou mladých mužů a žen, kteří v daném roce dosáhnou plnoletosti, což v Japonsku odpovídá věku 20 let. Mladé dívky se v tento den strojí do pestrobarevných kimon a mladíci zase do obleků. Není tedy divu, že je tento svátek velmi populární nejen mezi Japonci, ale i zahraničními turisty a fotografy.

Jelikož má svátek své kořeny ve středověku, je v průběhu dne spojován s návštěvou šintoistických svatyň a buddhistických chrámů a vykonáním tradičních ceremoniálů zaručujících šťastný vstup do dospělosti. Večerní zábava je pak spojována s ohňostroji a bujarými oslavami, na kterých nesmí chybět přípitek tradičního saké.

TIP: Vyberte si jeden ze zájezdů do Japonska a poznejte tradiční Japonsko. Devítidenní Zájezd to nejlepší z Japonska pořídíte už za 36 890 Kč.

Den založení státu (Kenkoku kinen no hi)

Abychom pochopili, proč bylo pro Den založení státu zvoleno datum 11. února, musíme se vrátit do dávné historie. Podle legendy bylo Japonské císařství založeno právě v tento den v roce 660 př. n. l. mytickým císařem Džinmuem.

Japonské stolování má své kouzlo. Japonské stolování má své kouzlo.Foto CK Go2

V roce 1889 pak zvolila vláda toto symbolické datum k vyhlášení Ústavy Meidži – historického dokumentu, který měl světu ukázat pokrokovost ostrovního státu. Dnes je tento svátek spojován hlavně s pozorováním rozkvétajících květů švestek (například v parku Ueno v Tokiu) a popíjením horkých alkoholických i nealkoholických nápojů.

Golden week

Asi nejznámějším a nejpopulárnějším svátkem, respektive shlukem několika svátků, je Golden Week. V období mezi 29. dubnem a 5. květnem mají Japonci volno, během nějž oslaví čtyři státní svátky (Den Šówa, Den ústavy, Den zeleně a Den dětí).

Jestliže vám Japonsko přijde jako uspěchaná země, pak během Golden Weeku budete mít pocit, že se svět zbláznil. Ceny za ubytování v tomto období stoupají strmě vzhůru a místa v dopravních prostředcích si musíte rezervovat s velkým předstihem. Svátky totiž slouží jako záminka k návštěvám mezi vzdálenými rodinami.

Japonci si své svátky umějí užít. Japonci si své svátky umějí užít.Foto CK Go2

Pro cizince nejzajímavějším svátkem v tomto období je pak bezpochyby Den dětí, kdy ulice zdobí pestrobarevné vlajky koinobori ve tvaru kaprů symbolizujících sílu a výdrž dětí. V obchodech se prodávají rýžové koláčky s fazolovou pastou zabalené do dubových listů zvané kašiwamoči a kluci nosí na hlavách ozdobné zlaté samurajské helmy.

Festival hvězd (Tanabata)

Tanabata neboli Svátek hvězd se tradičně slaví 7. července a je spojován se starou čínskou legendou o lásce mezi hvězdami Altair a Vega, které osamoceně putují Mléčnou dráhou a střetnou se pouze na jeden den v roce.

Během oslav tohoto svátku se ve školách, chrámech a na veřejných místech vztyčují, podobně jako u nás o Vánocích, malé bambusové stromky, na jejichž větve můžete přivázat papírek s talismanem, barevnou stužku či papírek s tajným přáním, které se vám pak během roku vyplní.

Japonští makakové neboli sněžné opice milují koupel v horkých pramenech. Japonští makakové neboli sněžné opice milují koupel v horkých pramenech.Foto CK Go2

Svátek zemřelých (Obon)

Buddhistický festival oslavující zemřelé předky se koná každoročně v polovině srpna, a třebaže není oficiálně státním svátkem, většina firem dává svým zaměstnancům volno. Obon, stejně jako Golden Week, patří k nejoblíbenějším obdobím dovolených v Japonsku a stejně jako během Dušiček u nás, Japonci vzpomínají na své předky a pečují o jejich hroby.

Japonské svátky se pojí s nejrůznějšími tradicemi. Japonské svátky se pojí s nejrůznějšími tradicemi.Foto CK Go2

V ulicích měst jsou vyvěšeny tradiční papírové lucerny a místní spolky pořádají tradiční taneční průvody městy za doprovodu bubeníků a zpěváků. Za nejúchvatnější festival je považován Daimondži v Kjótu, kde na kopcích okolo města buddhističtí mniši vytvářejí pomocí signálních ohňů obří japonské znaky kandži.

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země