nahoru

Bezpečí na svahu. Desatero FIS radí, jak na lyžovačku bez kolizí

Prezentace klienta 28. února 2019 • 00:00
Znáte pravidla FIS? A řídíte se jimi na svahu?
Znáte pravidla FIS? A řídíte se jimi na svahu?
• foto: 
©TravelTrex

To, že existují obecně platná pravidla silničního provozu, asi nikoho nepřekvapí. Víte ale, že Mezinárodní lyžařská federace (FIS) zformulovala desítku doporučení, která sportovcům radí, jak se co nejbezpečněji pohybovat na sjezdovkách a běžkařských tratích? Podívejte se, jaká pravidla se podle profíků na svahu vyplatí dodržovat.

1. Ohleduplnost

Ať už jezdíte na lyžích, snowboardu nebo běžkách, mějte na paměti, že na trati nejste sami. Proto se chovejte tak, abyste neohrožovali další sportovce. Zbrklé a bezohledné lyžaře nemá nikdo rád.

2. Správné zhodnocení vlastních schopností

Nepřeceňujte se. Vyrazíte-li na sjezdovku nebo běžeckou trať, vždy rychlost jízdy přizpůsobte svým dovednostem, frekventovanosti tratě a aktuálním terénním, sněhovým a povětrnostním podmínkám. 

„Myslím, že největší riziko na sjezdovce představuje přeceňování sebe sama. Pokud by každý lyžoval tak, že počítá s nebezpečnou situací a umí zareagovat, byl by náš sport ještě bezpečnější.“
– Hermann Maier, dvojnásobný olympijský vítěz Super G a Obřího slalomu

3. Bezpečná volba stopy

Při lyžování se člověk snadno nechá unést rychlostí, skvělým prašanem a adrenalinem. Přesto při přijíždění zezadu zvolte takovou jízdní stopu, která neohrozí osoby jedoucí před vámi.

Základní pravidla by měli znát i ti nejmenší lyžaři.Základní pravidla by měli znát i ti nejmenší lyžaři.Foto ©TravelTrex

4. Předjíždění bez nehod

Ohleduplnost a rozvahu uplatněte i při předjíždění. To sice můžete provést ve všech směrech a ze všech stran, ale pouze za předpokladu, že osobě, kterou předjíždíte, ponecháte dostatek prostoru.

5. Vstup do sjezdovky bez kolizí

Při vjíždění do trati dejte vždy přednost lyžařům, kteří už jsou v pohybu. Pokud se opětovně rozjíždíte, dobře se rozhlédněte, abyste nikomu nevjeli do dráhy. Tím eliminujete riziko nepříjemné srážky. 

6. Zastávky jen ve vhodných úsecích

Zastavujte jen v místech, která nejsou nepřehledná, úzká nebo jinak potenciálně nebezpečná. Pokud v takovém úseku spadnete, snažte se ho, je-li to možné, rychle opustit, abyste zabránili dalším karambolům. 

„Dobrý lyžař, respektive snowboardista, jezdí nejen dobře, ale také přesně odhaduje situaci a dokáže správně reagovat. Lyžař začátečník se na zjezdovce cítí nejistě. A to by měl mít dobrý lyžař nebo snowboardista na mysli.“
– Andre Scheid, šéftrenér Race snowboard company v Německu

7. Pěšky jen po kraji

Jestliže se po sjezdovce pohybujete pěšky, používejte vždy jen její okraj, abyste zbytečně nepřekřížili cestu lyžařům nebo snowboardistům. Stejné pravidlo samozřejmě platí i pro běžkařské tratě.

8. Sledovat značky se vyplatí

Provozovatelé skiareálů usilují o bezpečí sportovců. Proto v celém lyžařském areálu respektujte značení a signalizaci případných omezení. Pomůžete tak plynulosti provozu a neohrozíte své zdraví.

Značky na tratích mají své opodstatnění.Značky na tratích mají své opodstatnění.Foto ©TravelTrex

9. Základy zdravovědy se vždy hodí

Jestliže se na svahu stanete svědkem úrazu nebo během jízdy potkáte zraněného lyžaře, je vaší povinností mu poskytnout první pomoc. Stejně tak by ostatní měli v případě zranění pomoci i vám.

10. Průkaz totožnosti s sebou

Pokud na sjezdovce nebo během běžkování utrpíte zranění nebo se stanete jeho svědkem, vzniká pro vás povinnost prokázat svou totožnost. Proto si s sebou na sjezdovku raději vezměte doklady.

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země