nahoru

10 nejžhavějších sopek světa aneb Smrt a zkáza spící pod zemským povrchem

red 1. února 2019 • 12:20
10 nejžhavějších sopek světa aneb Smrt a zkáza spící pod zemským povrchem
foto: profimedia

Sebrali jsme pro vás zajímavosti o deseti ikonických sopkách světa. Ať už se jedná o výbuchy, které stály u zániku římských měst, nebo super vulkány ve kterých dříme nepředstavitelná síla, sopky formovaly podobu Země po několik miliónů let. Některé jsou v krajině dobře rozpoznatelné a jiné se svým okolím málem splynuly. 

Pravděpodobně nejničivějším zaznamenaným sopečným výbuchem je erupce sopky Krakatoa v roce 1883. Již několik let před osudným srpnem postihla oblast Sundského průlivu četná zemětřesení. Od května roku 1883 sopka opakovaně chrlila popel a prach, jehož spad zaznamenaly lodě vzdálené i dvacet kilometrů od ní.

Katastrofa přišla 27. srpna dopoledne. Čtyři obrovské výbuchy vyvolaly vlny tsunami vysoké až třicet metrů. Erupce zároveň vyprázdnily magmatický krb pod zemským povrchem a došlo k jeho zborcení. Do rozžhavených prostor se nahrnula mořská voda, která se vlivem vysokých teplot okamžitě přeměnila v páru a způsobila poslední a zároveň nejničivější explozi. Výbuch byl slyšet i ve vzdálenosti přes pět tisíc kilometrů. V důsledku samotné exploze a následných tsunami zemřelo více než 36 tisíc lidí. Města a vesnice kolem Sundského průlivu byla zcela zničena.

V současnosti se na místě zničené sopky formuje vulkán nový. Dostal jména Anak Krakatau (Dítě Krakatoi) a k poslední erupci u něj došlo 22. prosince 2018. Po výbuchu došlo k obrovskému sesuvu samotného kužele, který ztratil dvě třetiny své výšky. Z původních přibližně 405 metrů se zmenšil na 110. Následná tsunami usmrtila přes 400 lidí.

Obrovské síly však dřímou i pod dalšími sopkami na celém světě. Na výběr nejznámější se podívejte v galerii:

red
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země