nahoru

Jak si půjčit a nenaletět?

Prezentace klienta 21. ledna 2019 • 00:00
Jak se nenechat napálit při výběru půjčky?
Jak se nenechat napálit při výběru půjčky?
• foto: 
Pexels

Skoro každý se občas dostane do situace, kdy musí řešit nedostatek financí. Jedním ze způsobů, jak toto nepříjemné období překlenout, je půjčka. Její sjednání je dnes díky internetu opravdu snadné. Vše vyřídíte rychle a pohodlně z domova, a tak nemusíte chodit do banky a prokousávat se hromadou dokumentů. Jak ale správně vyhodnotit, zda se nejedná o podvod? Přinášíme vám pár tipů, jak si půjčit a nenaletět.

Co by po vás měla nebankovní společnost chtít?

Banky i nebankovní společnosti mají ze zákona povinnost prověřit si určité informace o žadateli o půjčku. 

Ověření totožnosti klienta 

Půjčku si může sjednat pouze klient, který dostatečně prokáže svou totožnost. Samozřejmě není možné, aby někdo žádal o půjčku pro někoho jiného (a to i v případě, že manželka žádá za manžela).

Toto opatření vás chrání před situací, že by si na vás vzal půjčku někdo jiný. K ověření primárně slouží průkaz totožnosti (občanský průkaz a řidičský průkaz, obvykle však stačí jeden z nich). 

Splňujete-li podmínky, můžete si půjčku sjednat i online.Splňujete-li podmínky, můžete si půjčku sjednat i online.Foto Pexels

Potvrzení o příjmu 

Solidní společnost se řídí zásadami zodpovědného půjčování. Ověřením vašich příjmů a schopnosti požadovaný úvěr splácet chrání nejen sebe, ale i vás, abyste se kvůli problémům se splácením nedostali ještě do větší finanční tísně. Informace o vašich příjmech se neposílá třetím stranám a slouží pouze k posouzení vaší bonity.  

Banky i nebankovní společnosti proto po potenciálních klientech zpravidla požadují:

  1.  výpis z účtu nebo výplatní pásky nebo potvrzení o přiznání důchodu,
  2.  daňové přiznání. 

Ověření majitele účtu Je-li půjčka vyplácena na bankovní účet klienta, musí společnost ověřit, zda je dotyčný jeho majitelem. Finance je totiž možné zaslat pouze do rukou žadatele o půjčku. Většinou se proto požaduje zaslání minimální platby (1 Kč) na účet společnosti.

Pokud toto po vás společnost nepožaduje, dopouští se nezákonného jednání, čímž klesá její důvěryhodnost. Ve videu se dozíte, co všechno budete k vyřízení půjčky potřebovat:

Ověřujte i vy 

Legálně mohou v česku poskytovat půjčku pouze společnosti, jež mají licenci České národní banky (ČNB). Navíc jsou pod jejím dohledem a musí splňovat několik podmínek např. uvádět všechny důležité informace o úvěru (RPSN, dobu úvěru, celkovou výší úvěru atd.). 

Jestli společnost licenci na poskytování spotřebitelských úvěrů skutečně má, si snadno ověříte na webu ČNB. Ve videu vám ukážeme, jak na to:

Licence od ČNB samozřejmě nemůže říct vše. Doporučujeme proto vyhledat si recenze samotných klientů konkrétní nebankovní společnosti. Pozitivní i negativní reference pomůžou udělat si lepší obrázek o tom, co od společnosti i půjčky očekávat. 

Zodpovědně a bezpečně!

Nejdůležitější je zodpovědnost obou smluvních stran. Klient by měl mít přehled o svých financích a vědět, zda bude schopný svůj úvěr řádné splácet. Ověřte si, že společnost, u které si chcete půjčit peníze, má licenci ČNB a pozitivní reference. Pečlivě si také přečtěte smlouvu, zda neobsahuje skryté poplatky nebo další podmínky, o kterých jste předem nevěděli.

S licencovanou společností CoolCredit máte jistotu, že vaše peníze získáte bezpečně a zcela transparentně. Žádost o půjčku je jednoduchá, přehledná a zvládne ji vyplnit opravdu každý. Smlouva je srozumitelná a neobsahuje žádné nečitelné dodatky se skrytými poplatky. CoolCredit je ryze česká společnost, která si zakládá na profesionalitě, rychlosti, férovosti a individuálním přístupu.SLOVNÍČEK POJMŮ
 

  • RPSN (roční procentuální sazba nákladů) je ukazatelem, který by měl spotřebiteli, tedy žadateli o úvěr, pomoci vyhodnotit výhodnost poskytovaného úvěru. O RPSN jsme psali např. zde: https://coolcredit.cz/rpsn.
  • BONITA je vyhodnocení klientovy schopnosti dostát závazkům – především schopnosti splácet.

   Více informací najdete v Poradně zodpovědného půjčování.


Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země