nahoru

V Mongolsku zažijete tu pravou svobodu

Prezentace klienta 3. prosince 2018 • 00:00
Mongolsko je země nekonečných horizontů.
Mongolsko je země nekonečných horizontů.
• foto: 
Exclusive tours

V dnešní uspěchané době, kdy se na člověka valí informace a uzávěrky ze všech stran, je stále složitější jenom tak vypnout a na chvíli zapomenout na onen nikdy nekončící shon. Existuje však jedno místo, kde to možné je. Ve vzdáleném Mongolsku to na vlastní kůži zažil travel designer Michal Pátek.


Moje pouť za divočinou, tajemnou kulturou a pustinou začíná v metropoli Ulánbátaru, hlavním městě Mongolska. Už po cestě z letiště je vidět kontrast dnešní civilizace a tradiční kultury: vedle moderních staveb se choulí gery neboli mongolské jurty a buddhistické chrámy. V Ulánbátaru stojí za návštěvu několik památek, zejména klášter Gandan s 27 metrů vysokou bronzovou sochou Avalokitéšváry. To hlavní v Mongolsku se ale nachází jinde.

V Mongolsku kontrastuje dnešní civilizace s tradiční kulturou. V Mongolsku kontrastuje dnešní civilizace s tradiční kulturou.Foto Exclusive tours

Poslední orlí lovci

Daleko od veškeré civilizace, bez telefonů a internetu, zato uprostřed panenské mongolské přírody, po staletí kočují pastevci se svými stády. Kromě toho tu ale také žijí zřejmě poslední orlí lovci na světě. Vypravuji se za nimi k majestátnímu pohoří Altaj, na samotném západě Mongolska. To, co mi letadlem trvá pár hodin, by zabralo den jízdy autem. Uprostřed divokých hor mě čeká připravený kemp a také první letošní sněhová nadílka – v září. S příslušníkem kazašského kmene sokolníků se setkávám v jeho geru, kde mě hostí tradičním sýrem, tvarohem a jačím mlékem. Netrvá dlouho a ukazuje mi dokonalý výcvik dravého ptáka. Kořist, kterou uloví, je pro lovcovu rodinu důležitou obživou během zimních měsíců.

Autor článku v tradičním oděvu posledních orlích lovců na světě. Autor článku v tradičním oděvu posledních orlích lovců na světě.Foto Exclusive tours

Do srdce pouště Gobi

Z Altaje letím zpátky do Ulánbátaru, kde nasedám do vozu a po osmi hodinách jízdy se dostávám do srdce Gobi, jedné z největších a nejstarších pouští na světě. Zůstávám v Three Camel Lodge, kempu s autentickými, ale luxusně vybavenými gery a pro mě nejlepším v Mongolsku. V Gobi se můžete vydat po stopách bájného olgoje chorchoje, ale více štěstí budete mít při hledání zkamenělin dinosaurů u Flaming Cliffs. Zatímco večeřím, nade mnou se tyčí výjimečné skalní útvary, zářící ohnivými barvami v západu slunce. Nemůžu uvěřit zdánlivé nekonečnosti prostoru, který se přede mnou rozkládá.

Poušť Gobi. Poušť Gobi.Foto Exclusive tours

V Mongolsku zažijete tu pravou svobodu

Mongolsko není pro každého. Do odlehlých koutů této země není jednoduché se dostat a někdy vás může překvapit nevyzpytatelné počasí. Kde jinde ale můžete z postele otvorem ve střeše své jurty pozorovat noční nebe plné hvězd? Vidět lidmi nedotčenou krajinu? Zažít jedny z posledních nomádů na světě? Přesně to Mongolsko nabízí: poznávání kultury a přírody, tak vzdálených západnímu shonu. Mám to štěstí, že takové zážitky pomáhám zprostředkovávat i ostatním. V Exclusive Tours jsme architekty splněných snů. Už se těším, až další lidé díky nám zakusí ten neuvěřitelný pocit svobody, který prožijete jen v Mongolsku.

V Mongolsku zažijete pravou svobodu. V Mongolsku zažijete pravou svobodu.Foto Exclusive tours

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země