nahoru

Svátek francouzského filmu. Festival láká na hit Utop se, nebo plav!

red 22. listopadu 2018 • 18:40
Svátek francouzského filmu. Festival láká na hit Utop se, nebo plav!
foto: Festival francouzského filmu

Češi i Francouzi mají rádi humor, komedie i milostné příběhy. A právě tyto emoce se budou linout letošním ročníkem Festivalu francouzského filmu, který právě začíná.

21. ročník Festivalu francouzského filmu zůstává věrný svému poslání představit českému publiku předpremiéry a snímky současné francouzské kinematografie v České republice dosud neuvedené. Stoleté výročí vzniku Československa bude také příležitostí znovuobjevit neznámé či zapomenuté klenoty francouzsko-československé kinematografie, jako například film Golem slavného režiséra Juliena Duviviera z roku 1936, inspirovaný hrou Voskovce a Wericha. Dále film Pravda od Jeana-Luca Godarda natočený v roce 1969 nebo film Muž, který lže z dílny Alaina Robbe-Grilleta z roku 1968. V rámci této retrospektivy význačných koprodukčních snímků bude také znovu uvedeno Doznání od Costy-Gavrase s Yvesem Montandem a Simone Signoret. Práci na tomto filmu přerušily události léta roku 1968.

Bláznivá komedie o snu

Francouzský režisér Gilles Lellouche letos na festivalu v Cannes potěšil a dojal diváky svou komedií o bláznivém snu, který se stane skutečností. Film Utop se, nebo plav byl vybrán pro slavnostní zahájení Festivalu. Ve Francii se tento snímek těší obrovskému úspěchu – ukazuje, jak je možné s humorem porazit veškeré životní nástrahy a nepříjemnosti. Bernard trpí depresemi. Když odpovídá na inzerát, ve kterém hledají nové členy do družstva mužského synchronizovaného plavání, ještě netuší, že v něm kromě přátel najde také ztracenou chuť do života. Kromě úvodního filmu bude na festivalu uvedeno šest filmových předpremiér: Bécassine! Bruna Podalydèse, Do boje od Stéphana Brizéa, Je mi fajn s.r.o. Benoîta Delépina a Gustava Kerverna, Kniha obrazů Jeana-Luca Godarda, Vánoce a spol. Alaina Chabata a Zjevení Xaviera Giannoliho. V sekci Teď nebo nikdy se diváci mohou těšit na osm filmů, které v České republice ještě nikdy nebyly promítány: 9 prstů F. J. Ossanga, Amin Philippa Faucona, Coincoin a nelidé Bruna Dumonta, Eva od Benoîta Jacquota, Mektoub, má láska: canto uno Abdellatifa Kechiche, Můj život s Jamesem Deanem Dominiqua Choisyho, Rozsévač Marine Francenové či Zaujetí Yvana Attala.

Je mi fajn s. r. o.

Festival osobně navštíví režisér a humorista Benoîta Delépin, který přijede uvést svou bláznivou sociální komedii Je mi fajn s. r. o., v níž se v dojemně ztřeštěných rolích objeví Jean Dujardin a Yolande Moreau. Stejně jako každý rok, tak i letos, bude mít publikum možnost v sekci Filmové hity zhlédnout snímky, které byly v tomto roce uvedeny v české distribuci a zaznamenaly velký úspěch u diváků i kritiků v Česku i ve Francii. Jednoznačným favoritem této kategorie je Climax Gaspara Noéa, který byl představen na festivalu v Cannes v rámci sekce Quinzaine des réalisateurs. Jeho psychedelický rytmus s diváky určitě zamává. Za zmínku stojí také Příslib úsvitu Érica Barbiera s Charlotte Gainsbourg a Pierrem Nineyem. Film je inspirován stejnojmennou autobiografií Romaina Garyho, v níž popisuje výjimečný život – dětství v Polsku, dospívání v Nice, zkušenosti s letectvím v Africe a diplomatickou kariéru.

V rámci Festivalu se uskuteční dva Večery krátkého filmu, které nám představí obrovskou rozmanitost formátů a kreativitu mladých francouzských tvůrců. Svá díla přijdou představit Jan Sitta a Stéphane Baz, jejichž experimentální tvorba se zabývá otázkami naší společnosti. Festival se koná v Praze a v Brně (24.–28. 11. 2018) v pěti kinosálech. Všechny filmy budou v původním znění s českými titulky či dabingem.

red


Klíčová slova: festival, Francie, film


Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země