nahoru

Secesní architektonický skvost. To je Jurkovičův dům ve Skalici

redakce LaZ 23. listopadu 2018 • 17:20
Secesní architektonický skvost. To je Jurkovičův dům ve Skalici
foto: Profimedia.cz

Jméno jednoho z nejvýznamnějších slovenských architektů Dušana Samo Jurkoviče (1868–1947) je nerozlučně spjato s představou jeho svérázných staveb s prvky lidové architektury, zejména valašské.

Mezi jeho nejznámější stavby, vedle Jurkovičova lázeňského domu v Luhačovicích, Maměnky a Libušína na Pustevnách, nepochybně patří i Dům kultury – dříve Spolkový dům Katolického kruhu v západoslovenském příhraničním městě Skalica. Byl postaven v roce 1905 a patří k nejzajímavějším stavbám ve městě. Nachází se v jeho historickém centru na náměstí Svobody, které má neobvyklý, lichoběžníkový tvar. Fasáda průčelí domu s nástěnnými mozaikami byla realizována podle návrhu Mikoláše Alše.

V přízemí jednopatrové budovy je divadelní sál s nástěnnými malbami známých a oblíbených moravských umělců Jožky Uprky a Antoše Frolky. V prvním poschodí je expozice Záhorského múzea s Galerií Júlia Koreszky. Milovníci secese tak mohou obdivovat tuto významnou památku, která je jedinou přístupnou reprezentativní stavbou tohoto druhu na západním Slovensku.

redakce LaZ
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země