nahoru

Czech Press Photo: Představujeme příběhy dalších nominovaných fotografií. Který snímek vyhraje?

19. listopadu 2018 • 18:00
Czech Press Photo: Představujeme příběhy dalších nominovaných fotografií. Který snímek vyhraje?
foto: Czech Press Photo

Slavnostní vyhlášení vítězů prestižní novinářské fotografické soutěže se blíží, a tak bychom vám rádi přiblížili vznik dalších snímků, tentokrát z kategorií Sport a Příroda.

Série fotografií nominované v kategorii Příroda, věda a životní prostředí jsme vám již slovy jejich autorů představili, nyní dáme prostor Lukáši Zemanovi, který soutěží ve stejné kategorii se snímkem matky orangutana s umírajícím mládětem v náručí.

 Stěhování orangutanů

„Na Borneo jsem se vydal, protože ho považuji za jednu z posledních lokací, kde je možné pozorovat orangutany ve volné přírodě. Fotografii jsem pořídil v národním parku Tanjung Puting, který je oddělený řekou od obrovské plantáže palmy olejné, kde zůstává pouze úzký pruh původní vegetace, kde tato zvířata nemají dostatek potravy ani životního prostoru, a tak jsou zde v podstatě uvězněna. Samice orangutana z fotografie byla zhruba dvacet metrů před námi. Několik desítek minut jsme pozorovali, jak si přehazuje bezvládné mládě z ruky na ruku a ono nereaguje. Jedinou nadějí na to, aby mohli zdejší orangutani přežít je jejich náročný přesun na druhou stranu řeky do samotného pralesa. Správci parku musejí každého před přesunem odchytit a uspat. Přesun orangutanů do jiných lokalit je jediným východiskem v oblastech zasažených průmyslem nebo řízeným zemědělstvím. Místních lesů ale dramaticky ubývá. Viděl jsem to na vlastní oči při cestě terénním vozem do jedné z posledních vesnic původních obyvatel – Dajaků, která nám trvala z letiště čtyři hodiny a z toho více než hodinu jsme projížděli monotónní plantáží palmy olejné. Tuto skutečnost ještě umocní pohled z letadla, z nějž je odlesnění ostrova naprosto zřetelné, převážně v pobřežních oblastech a kolem velkých řek. Tento střet se smutnou realitou byl pro mě obrovským šokem, zážitkem, který mě dovedl k hlubšímu zamyšlení nad problémem, jenž se dotýká nás všech,“ vysvětluje autor, který je původně vystudovaný informatik. Po škole založil v Pardubicích reklamní studio, ke kterému po čase přidal i tiskárnu a fotoateliér. Hlubší zájem o fotografování u něj začal s nástupem digitální fotografie a následně i s možností cestovat po celém světě. Poslední roky vyráží na expedice, kde se zaměřuje na dokumentování zvířat ve volné přírodě, podobně jako tomu bylo letos na Borneu.

Pohled na rozhodčí

Z Bornea se díky dalšímu snímku přeneseme do Lomnice nad Popelkou na Republikové kontrolní závody ve skoku na lyžích. Fotografie je nominována v kategorii Sport a Martin Kozák popisuje okolnosti jejího vzniku následovně: „Malé lokální závody fotografy zrovna nepřitahují, což je možná trochu škoda; je tam úplně jiná atmosféra a jiné možnosti než na akcích významnějších. Není to sice žádný světový pohár, ale zase se zde rodí možná budoucí světoví skokani a vidět skákat devítileté caparty – kluky i holky – na třináctimetrovém můstku je svým způsobem také zážitek. Nominovaná fotografie však vznikla o pár hodin později na můstku podstatně větším, K43, kde skáčou čtrnáctiletí, v jejichž podání už vypadají skoky světově. Nahoru pochopitelně nevede žádná lanovka, takže jsem musel po schodech hezky po svých. Rád fotografuji sport jinak a třeba úplně opačně. Tentokrát jsem upozadil skokana a vypíchl ty, které v televizi příliš často nevidíte, ale bez nichž by se závody nemohly konat – rozhodčí. Skokani skáčou různě, někdo příliš nahoru, většinou ale níž, než jak bych potřeboval já. A tak mi trvalo asi deset pokusů, než se do záběru vše poskládalo tak, jak jsem si představoval.“ Fotograf Martin Kozák se posledních pět let věnuje výhradně sportovní fotografii. Za tu dobu se zúčastnil více než 600 sportovních akcí všech velikostí a významů. Nevyhýbá se žádnému sportu a za svůj největší fotografický zážitek považuje dvojnásobnou účast na nejtěžším etapovém motoristickém závodě Dakar rally v roce 2015 a 2017, kde působil jako fotograf týmu Tatra Buggyra Racing.

Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země