nahoru

Czech Press Photo: Prohlédněte si snímky z kategorie Umění a kultura a hlasujte v divácké soutěži!

redakce LaZ 8. listopadu 2018 • 09:20
Czech Press Photo: Prohlédněte si snímky z kategorie Umění a kultura a hlasujte v divácké soutěži!
foto: Czech Press Photo

V další kategorii Czech press Photo vás díky svým nominovaným snímkům zavedou jejich autoři do jedné z nejprestižnějších světových galerií, mezi profesionální i dětské tanečníky, ale též do cirkusu.

Do Florencie, konkrétně do věhlasné galerie Uffizi, nás nechal prostřednictvím svých fotografií nahlédnout MUDr. Jiří Steinbach, primář Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Nemocnice v Hořovicích. Fotografuje rád od dětství, v posledních 15 letech se svému koníčku věnuje intenzivně a také za něj sklízí úspěchy. Jeho práce jsou oceňovány v domácích i zahraničních soutěžích. Kromě fotografie ženského aktu a abstraktní fotografie se nejvíc věnuje portrétu a dokumentu, zachycujícímu každodenní život. A taková je i jeho nominovaná série.

Příběh cyklu Uffizi

„Přestože jsem Florencii procházel s fotoaparátem v ruce, s cílem dokumentovat život v ulicích tohoto krásného renesančního města, do galerie jsem šel pouze jako běžný milovník umění. Nechal jsem tedy fotoaparát v brašně s předsevzetím užít si v klidu všechny tamní skvosty. V okamžiku, kdy jsem vstoupil do jedné z místností a spatřil muže klečícího na zemi, opřeného o kočárek, a přesto velmi pozorně studujícího vystavené obrazy, se ale vše změnilo. Celý zbytek návštěvy jsem pak sledoval návštěvníky a fotografoval. Galerie skýtá příjemnou atmosféru i osvětlení, návštěvníci jsou uvolnění, užívají si vystavená díla a vytvářejí rozmanité situace, které mne inspirovaly k mačkání spouště. Celý cyklus vznikl během jediného dne stráveného v galerii. Příště určitě Uffizi navštívím bez fotoaparátu, abych si konečně prohlédl všechny umělecké skvosty, které nabízí,“ popisuje lékař-fotograf, jak nominovaná série vznikla.

Zákulisí Baletu ND

Dalším nominovaným fotografem v kategorii Umění a kultura je Martin Divíšek, který se svým fotoaparátem zdokumentoval zkoušky baletu v zákulisí Národního divadla. „Když jdete do divadla na balet, kocháte se pohledem na krásné baletky a tanečníky. Na jevišti se pohybují s úsměvem, ladností, elegancí a jistotou. Napadlo vás ale někdy, kolik potu, dřiny a bolesti stojí za tím, než se postaví před vás?“ pokládá řečnickou otázku autor série, který Balet ND fotografuje už mnoho let a od roku 2017 je také spolupracovníkem European Pressphoto Agency. Do soutěže byl nominován s celou sérií fotografií a zároveň v kategorii „single“ se snímkem letící sólistky baletu Magdaleny Matějkové. „Všechny fotografie jsou součástí kalendáře Baletu ND, ve kterém jsem se snažil pohledem do zákulisí veřejnosti přiblížit neskutečnou dřinu, kterou musí každý den tanečníci absolvovat,“ vysvětluje fotograf.

Cirkus Humberto

Zdeněk Dvořák, fotografický samouk, který začal fotit během studia na střední škole, vám už je možná ze soutěže Czech Press Photo známý. Věnuje se zejména dlouhodobým tématům, jako jsou život na vesnici, výlov rybníků nebo právě cirkus, který zdokumentoval i ve své nominované sérii. „Poprvé jsem cirkus Humberto navštívil jako divák před deseti lety. Postupně jsem měl možnost zachytit víc cirkusů, ale tento legendární, patřící rodině Navrátilových, mi přirostl k srdci nejvíc a to hlavně kvůli lidem, kteří tvoří jeho pevné jádro. Myslím, že cirkus a vše co k němu patří, můžeme díky staleté tradici považovat za kulturní dědictví. A právě to, jaké je zákulisí kolem kočovného života cirkusáků, bylo mým hlavním cílem,“ popisuje fotograf vznik série. Snímek, který z ní byl vybrán samostatně, ukazuje zároveň svět před i za cirkusovou oponou. „Symbolem, který odděluje to, co máme na cirkusu rádi, od reality, je opona. Pár minut před diváky znamená mnoho za ní. Klaun, který řeší jako každý z nás problémy běžného života, musí před oponou pobavit a přitom ho pod make-upem může trápit cokoli. A tato fotografie zachycuje právě onu hranici mezi zábavou viděnou diváky a běžným životem, který zůstává skryt.“

Cesta za dětským snem

Poslední nominovanou se snímkem v kategorii „single“ je Ivana Dostálová. Fotografka, která fotografii sice nestudovala, avšak od roku 2013, kdy založila Voitopi Photography, se focení věnuje profesionálně. Vedle umělecké fotografie jsou její doménou také dokumentární projekty. Série fotografií pravidelně vystavuje v rámci Prague Photo i dalších tuzemských a zahraničních akcí. Do Czech Press Photo se přihlásila poprvé, a to se snímkem, který ukazuje mladou tanečnici před zkouškou. „Jde o fotografii ze souboru snímků ze zákulisí vystoupení tanečního souboru Zenušky v soutěži Základních uměleckých škol a tanečních souborů v Salesiánském divadle. Zachycuje směs pocitů, které se v dívce v tento moment odehrávají – nervozitu, obavy, napětí, očekávání. Je symbolem překonávání sebe sama v cestě za svým snem. Fotografie je součástí časosběrného cyklu, který fotím od roku 2014, kdy můj syn, nadšený tanečník, začal navštěvovat hodiny baletu, později i výrazového tance a od letošního roku chodí na baletní přípravku Národního divadla. Chtěla bych zachytit dlouhou a někdy klikatou cestu za dětským snem, dětské emoce, čistou snahu, nadšení i chvíle, kdy už je to moc velká dřina a nechce se pokračovat,“ vysvětluje fotografka, v jakých souvislostech nominovaný snímek vznikl.

redakce LaZ
Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země