nahoru
Lidé a země | Magická zima v Rakousku

Czech Press Photo: Představujeme vám další nominované snímky. Která série fotografií vyhraje Grant Prahy?

redakce LaZ 4. listopadu 2018 • 13:35
Czech Press Photo: Představujeme vám další nominované snímky. Která série fotografií vyhraje Grant Prahy?
foto: Czech Press Photo

Grant Prahy je specifickou kategorií, v níž jsou oceňováni fotografové, kteří se věnují dokumentování hlavního města. V letošních nominacích se můžete podívat na proměny Stromovky, turismus i Pražany v centru a na pražské ulice z nadhledu.

Grant Prahy je zvláštní ocenění soutěže Czech Press Photo, které podporuje dlouhodobé projekty. V soutěži funguje od jejího začátku v roce 1995. Jedná se o roční tvůrčí stipendium pražského magistrátu určené k fotografování proměn hlavního města, které na doporučení mezinárodní poroty osobně uděluje pražský primátor. Každý z oceněných přistupuje k tématice odlišně. Historicky prvním držitel Grantu byl Jaroslav Kučera, který se dlouhodobě zabývá focením příběhů lidí na okraji společnosti.

Proměny Stromovky

O něco idyličtější sérii vytvořil první z letošních nominovaných, Lubomír Stiburek. Jde o snímky dokumentujících rekonstrukci Královské obory Stromovka. Zájem o fotografování zdědil Lubomír Stiburek už v dětství po svém otci, brzy se mu začal intenzivně amatérsky věnovat a později vystudoval obor filmová a televizní kamera. Dnes jako kameraman na volné noze spolupracuje především na natáčení dokumentárních, publicistických a zpravodajských materiálů pro televizi. Jako fotograf neustále rozšiřuje a aktualizuje archiv snímků zajímavých míst ČR. Věnuje se také dokumentární fotografii a vlastním výtvarným projektům. „Řadu let jsem fotografoval hrady, zámky a historické objekty pro potřeby památkových ústavů. Později podobné snímky obohacené o českou krajinu nacházely uplatnění v nástěnných kalendářích. Proto mě potěšila možnost navázat na toto téma dokumentací proměn Stromovky a dalších pražských parků.“ Celková obnova centrální části Královské obory Stromovky, bývalého dna rybníka, byla realizována v letech 2015-2018. Na rekonstrukci navázala výstavba nových vodních ploch v nejvíce podmáčených místech dna bývalého rybníka. V roce 2017 pokračovala celková revitalizace rekonstrukcí parkových komunikací a zpevněných ploch včetně dodání mobiliáře. Nově přibyly autorské objekty na dubovém pahorku a v odpočívadle Čítárna a nové dětské hřiště. Výstavba těchto vodních ploch je největším novým počinem ve Stromovce za posledních sto let. Vlastní tvary nových rybníků vycházejí ze stávajících vodních ploch. Největší efekt však spočívá ve zdůraznění tzv. pahorku s duby uprostřed Královské obory – původní historický ostrov je tak znovu ostrovem obklopeným vodou.

Tři světy centra města

Dalším fotografem ucházejícím se se svou sérií o Grant Prahy je Michal Čížek, fotograf francouzské tiskové agentury AFP a Mezinárodního Filmového Festivalu v Karlových Varech. Mezi lety 2010-1013 byl oficiálním fotografem prezidenta republiky Václava Klause. Je držitel mnoha ocenění Czech Press Photo včetně Fotografie roku 2006. V posledních dvou letech soustavně fotografuje každodenní život v Praze a ten je tedy i tématem nominované série. „Jednou jsem se prošel pozdě večer po Václavském náměstí, kde jsem v tuto noční dobu nebyl několik let. Uvědomil jsem si, jak se centrum Prahy mění. Člověk většinou hledá něco, co je vzdálené, a to podstatné, co mu leží u nohou, mu pak uniká. Fotit Prahu jako Josef Sudek a ostatní legendy české fotografie je ztrátou času. Mě zajímají lidi, živá fotografie. A tak jsem začal fotit turismus jako fenomén dnešní doby, barevně. Centrum Prahy je malé, situace se začínaly opakovat. Udělat skvělou barevnou fotku, která není zajímavá jen obsahem ale i vizuálním ztvárněním, je tak v dnešní době vizuálního smogu hodně těžké. Navíc centrum města nejsou jen turisté, ale i ti, kdo v něm žijí. Proto jsem se ve svém souboru rozhodl zachytit všechny tři odlišné lidské světy v centru Prahy – svět turistů, starý svět domorodců, jichž je tu čím dál méně, a svět Pražanů, pro které je centrum zdrojem obživy, zábavy anebo jen křižovatkou cest – to je svět, který mě zajímá.“

Pod pražskými věžemi

Posledním z letošních nominovaných na Grant Prahy je Tomáš Vocelka, který v současné době působí jako volný fotograf a jako novinář připravuje rubriku Foto na webových stránkách Aktuálně.cz. Ve své sérii Pod pražskými věžemi se podíval na ulice hlavního města z výšky. „Samotného mě při focení překvapovalo, jak je pohled dolů odlišný od toho, co běžně vnímáme, když procházíme historickým centrem Prahy. Začal jsem tedy pracovat na sérii fotek, která by tento pohled zachytila a stále na ní pracuji. Titulní fotografii série jsem vyfotil z Prašné brány. Nebyl jsem tam s fotoaparátem poprvé, takže jsem si počkal na podvečerní nízké slunce, které vrhá dlouhé stíny. Fotil jsem intenzivně zhruba půl hodiny a pořád to nebylo ono, stále jsem čekal, jestli se věci pode mnou uspořádají tak, jak bych si představoval. Křižovatku už začal zakrývat stín, zůstávala jen úzká štěrbina vedle věže, kterou ještě prosvítalo sluneční světlo. V tom okamžiku se přede mnou otevřela scéna lepší, než jakou jsem si při přípravě tohoto záběru byl schopen představit. Úzký světelný pás, v něm cyklista vrhající dlouhý stín, červené Ferrari v barevném kontrastu ke žlutým taxíkům… stačilo jen v pravém okamžiku zmáčknout spoušť. Snímek navíc podle mého názoru odráží i hlubší problém, který trápí Prahu – stále nedořešený pohyb cyklistů v centru a to, jak se při jízdě po městě dostávají do poměrně nebezpečných situací.“

redakce LaZ
Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země