nahoru

Kostely, které se dotýkají nebes aneb Nejvyšší svatostánky světa

redakce LaZ 1. listopadu 2018 • 17:20
Kostely, které se dotýkají nebes aneb Nejvyšší svatostánky světa
foto: Profimedia.cz

Vysoké gotické katedrály i velkolepé baziliky, stavby postavené před stovkami let i ty modernější – podívejte se, jak vypadají kostely ve světové top desítce, když je seřadíme podle výšky.

Víte, kolik měří nejvyšší věž svatovítské katedrály? Je to 96,6 metru a tím pádem se v první desítce nejvyšších kostelů a katedrál světa neumístila. Která kostelní věž světa tedy dosahuje nejvýš k nebesům?

Pokud by byla na sté výročí úmrtí jejího slavného tvůrce opravdu dokončena, stala by se s výškou 172 metru jedničkou barcelonská Sagrada Família. Architekt Antoni Gaudí její výšku plánoval už v roce 1882. Měla být jen o kousek nižší, než nejvyšší barcelonský kopec, což je Montijuïc s výškou 173 metru. Nechtěl totiž, aby jeho stavba převyšovala dílo Boží.

Na to, zda bude nejslavnější Gaudího budova opravdu dokončena, si však počkáme až do roku 2026. Od koho pak pomyslnou štafetu převezme? To, jaký je nejvyšší kostel světa už dnes i zda se umístil papežský chrám ve Vatikánu alespoň v první desítce, se dozvíte v naší fotogalerii.

redakce LaZ
Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země