Chlouba Arménie: Kamenné svatostánky u jezera Sevan stojí již 12 století | Reflex.cz
nahoru
Lidé a Země | Řecko 365 dní

Chlouba Arménie: Kamenné svatostánky u jezera Sevan stojí již 12 století

redakce LaZ18. prosince 2018 • 18:12
Chlouba Arménie: Kamenné svatostánky u jezera Sevan stojí již 12 století
foto: Profimedia.cz

K nejatraktivnějším turistickým cílům v Arménii patří dvojice kamenných kostelů u severního konce jezera Sevan, jejichž obrázek nechybí v žádné propagační brožuře.

Dobře zachované kamenné chrámy, kterými se Arménie chlubí, pocházejí z 9. století, mají typický křížový půdorys a jsou zbytkem kláštera Sevanavank, k němuž patřila i zhroucená kopulová síň a zničená kaple Apoštolů. Jeden je zasvěcen sv. Janu a druhý Bohorodičce. Za chloubu země jsou považovány nejen kvůli své historické hodnotě, ale i poloze u jednoho z největších vysokohorských jezer světa.

Původně stály oba tyto středověké svatostánky na malém ostrově, ale v důsledku kolísání hladiny jezera v 50. letech minulého století, kdy došlo k umělým zásahům do místního ekosystému při budování hydroelektrárny, se stavby ocitly na břehu, a tak jsou snadno přístupné.

Nejvhodnější dobou k návštěvě tohoto místa jsou církevní svátky, kdy se u starobylých svatyní konají bohoslužby spojené s mnoha zvláštními rituály, jejichž původ spadá do dávných pohanských dob.

Jak se chytá slavná arménská pochoutka? To vám ukáží lovci raků od jezera Sevan

Německý kostelík porazil italskou Pisu. Jeho nejšikmější věž je v Guinnessově knize …

redakce LaZ
Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země