nahoru
Lidé a země | Magická zima v Rakousku

Čtyři dny brazilských filmů v pražském Biu Oko. Začíná Kino Brasil!

red 29. října 2018 • 18:00
Čtyři dny brazilských filmů v pražském Biu Oko. Začíná Kino Brasil!
foto: Kino Brasil

I v letošním roce bude pražské kino Bio Oko hostit čtyřdenní festival brazilského filmu Kino Brasil 2018. Už pátý ročník úspěšného festivalu proběhne ve dnech 1. až 4. listopadu a nabídne pražským divákům šest kritikou oceňovaných brazilských snímků včetně loňského nominanta na Oscara filmu Bingo: Každé ráno králem.

Festival brazilského filmu Kino Brasil se koná v Praze každoročně již od roku 2014, kdy sem místní nadšenci a dobrovolníci začali v Česku zatím spíše neznámé brazilské filmy dovážet. Letošní pátý ročník bude opět nabitý kvalitními filmovými zážitky a vřelou brazilskou kulturou. Festival oficiálně zahájí ve čtvrtek 1. listopadu ve 20:30 film Tekutá pravda režisérky Caroliny Jabor, napínavé a velmi aktuální drama o tom, jak snadné je šířit strach a nenávist v době sociálních sítí. Precizní portrét dnes běžného on-line veřejného lynčování nás vnese do dilematu, kdy jsou vina i nevina neprokazatelné.

Každé ráno králem

Páteční večer nabídne hlavní film festivalu, kterým je snímek Bingo: Každé ráno králem debutujícího režiséra Daniela Rezendeho inspirovaný skutečným příběhem oblíbeného televizního klauna brazilských osmdesátých let Arlinda Barreta. Mladý herec Augusto se postupně stává nejpopulárnějším klaunem v zemi, ač jeho pravou tvář pod nánosy make-upu a paruky kvůli smlouvě s televizní společností nikdo nezná. To ctižádostivý Augusto těžce nese a v jeho životě se roztáčí kolotoč plný drog, divokých večírků, ale i vnitřních ran. Film byl v loňském roce nominován na Oscara.

Filmové šoky

Diváci se však mohou těšit i na další filmy napříč žánry. Kromě dramatu Mama Brasil, které již plátny českých kin prošlo, dnes už ale u nás k vidění není, například i na veskrze tarantinovský krvák Laskavá bestie, za jehož vznikem stojí úspěšná režisérka a scénáristka Gabriela Amaral. Případně na film na samotném pomezí dokumentu a fikce Exšaman o amazonském kmenu Paiter Surui, kde indiáni hrají sami sebe. Klíčem k výběru filmů pro letošní sezónu Kino Brasil byl požadavek, aby v divákovi zanechal co nejintenzivnější dojem.  "Letošním leitmotivem festivalu je "Kino Brasil tě zpraží". Chceme tentokrát našeho diváka šokovat, vyvést ho z míry, aby odcházel z kina doslova opařený. Nejsou to však jen prvoplánové a šokantní filmy, ale často se za tím diváckým otřesem ukrývá něco mnohem hlubšího a niternějšího. Ty filmové šoky právě v lidech otevírají skulinky, do kterých se ty hlubší vrstvy a témata mají šanci zavrtat. Divákům tak určitě doporučuji zejména divokého BINGA a pralesní meditaci EXŠAMAN. Vynikající výběr letošní brazilské sezóny," říká k výběru snímků dramaturg festivalu Kino Brasil Ondřej Šálek.

Kurz portugalštiny i brazilské pochoutky

Kromě filmů bude na návštěvníky festivalu čekat také doprovodný program. V sobotu od 14.30 proběhne Čtenářský klubík pro děti s Michele Fernandou a jejím hostem brazilskou spisovatelkou pro děti Andreou Pelagagi, následovat bude rychlokurz portugalštiny, jehož účastníci si hravou formou osvojí základní praktické fráze. Vstup na obě akce je zdarma. V předsálí kina si bude možné zakoupit dárkové předměty. K ochutnání bude také typické brazilské jídlo a v nabídce na baru speciální brazilské drinky.

red


Klíčová slova: filmy, Bio Oko, Brazílie, kulturaDiskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země