nahoru

Czech Press Photo: Který snímek vyhraje v kategorii Portrét? Hlasujte v divácké soutěži!

redakce LaZ 29. října 2018 • 15:10
Czech Press Photo: Který snímek vyhraje v kategorii Portrét? Hlasujte v divácké soutěži!
foto: Czech Press Photo

Další z nominovaných fotografů se přihlásili do soutěže Czech Press Photo s portrétní fotografií. Jedna zachycuje Jarmilu Doležalovou – poslední, která přežila vyhlazení Ležáků, druhá pak vzpomínku na Ľudmilu Cervanovou, Slovenku, jež byla znásilněna a zabita v roce 1976. Podívejte se na jejich příběhy.

Tomáš Kubelka pracuje v médiích už téměř dvacet let. Momentálně je na volné noze, ale jak říká, nejblíž má k portálu Čarokraj.cz, kde se noční krajinou snaží vydat až za oponu času. Do soutěže Czech Press Photo se přihlásil s portrétem Jarmily Doležalové, který vznikl v prostředí pietního území Ležáky na hrázi rybníka nad místem, kde stával její rodný mlýn. „Na snímku mám rád, že balancuje v několikerém rozhraní. Hovoří o tíze osudu, ale v okamžiku, kdy se paní Doležalová položila na moment sama do sebe a já ji vyfotil, cítíme, že se trošku pousmála. Ač je fotka stylizovaná, promlouvá svou přirozeností. Měla by být tíživá, ale je částečně světlého náboje,“ vysvětluje fotograf. Snímek pořídil v rámci kolekce rozhovorů pro projekt Larischovy vily – Zámečku v Pardubicích s lidmi, jejichž pohnutý osud je s vilou spojen. „Zámeček je dnes v rukou Československé obce legionářské. Ta vynakládá obrovské úsilí, aby zchátralý objekt rekonstruovala. Cílem je vytvořit nejen důstojné místo jeho stinné paměti, ale zejména vzdělávací a výcvikové centrum zaměřené na mladé lidi. Pokud byste chtěli přispět na transparentní účet ke sbírce Zámeček Pardubice u Komerční banky, číslo je 115-3929470267,“ dodává Tomáš Kubelka.

Návrat ztracených vnuček

Nacisté zničili Ležáky 24. června 1942 jako trest za pomoc parašutistům z výsadku SILVER A. Ležácké obyvatele odvezli právě do pardubického Zámečku a zavřeli do sklepa, mezi nimi i dvouletou Jarmilu Šťulíkovou (dnes Doležalovou) s její mladší sestrou. Večer donutili ženy vynést děti na dvůr, naložit do autokaru a vrátit se zpátky. Všechny muže a ženy starší 15 let zastřelili ještě téhož dne na nedalekém popravišti. Z ležáckých žen nepřežila válku ani jedna, buď byly popraveny, nebo zemřely v koncentračních táborech. „Rodiče znám jenom z fotografií. Moje první vzpomínka je, myslím, odněkud z Polska. Hledala jsem s jednou starší holčičkou jídlo v nějaké koupelně. Měly jsme hrozný hlad,“ vzpomínala při focení paní Jarmila. Ležácké děti byly odvezeny do Prahy do Dykovy ulice, kde byl tajný útulek gestapa. Tam byly vyšetřeny, zda mají árijské rysy. Selekcí prošly jen sestry Šťulíkovy. Jen ony byly zařazeny do projektu Lebensborn a jejich další cesta vedla po dětských domovech. Ostatní ležácké děti takové štěstí neměly a s největší pravděpodobností zemřely v blízkosti vyhlazovacího tábora u Chelmna nad Nerem. Jarmilu si po nějakém čase z dětského domova vzala německá rodina Paetelových. Dali jí nové jméno Camilla a vychovávali ji jako své třetí dítě. Camilla u nich prožila tři roky v bezpečí normální rodiny. Paetelovi po skončení války zareagovali na výzvu v novinách a nahlásili, že vychovávají svěřené dítě. A tak pro Camillu jednoho dne přijel vojenský džíp a ona byla rok po válce vrácena ke své rodině. Čekal na ni dědeček z matčiny strany, který přežil koncentrační tábor Buchenwald, a strýc. Z Německa se vrátila také její mladší sestra Marie. Obě sestry vystudovaly pedagogickou školu v Litomyšli a celý život pak prožily na dohled od své rodné vesnice, která už po válce nebyla obnovena.

Vzpomínky na Ľudmilu

Matěj Kalina je slovenský fotoreportér, který pracuje pro News and Media Holding. Na dráhu profesionálního fotografa nastoupil ve vydavatelství SPOLOČNOSŤ 7 PLUS, kde téměř jednu dekádu vedl oddělení fotoreportérů. Ve volné tvorbě inklinuje k sociálnímu dokumentu. Za svou tvorbu získal několik ocenění Slovak Press Photo. Do české verze soutěže poslal netradiční dvojportrét Margaréty Cervanové a její dcery Ľudmily. Tvář matky se odráží ve skle zarámované fotografie dcery, která byla v roce 1976 znásilněna a zavražděna. Šlo o jednu z nejdelších a nejrozporuplnějších kauz na Slovensku a proto se deník Plus JEDEN DEŇ rozhodl udělat rozhovor s matkou oběti. Její mladší dcera Marcela však nechtěla, aby byla matka při rozhovoru fotografována. „Věděl jsem, že pokud se vrátím do redakce bez aktuální fotografie paní Margaréty, budu mít co vysvětlovat. Naštěstí jsem si vzpomněl na jednu fotku, kterou jsem měl u sebe v mobilu. Zachytil jsem na ní Irmu Pašekovou, matku legendárního slovenského hokejisty Dušana Pašeka, kterého našli před dvaceti lety zastřeleného v jeho kanceláři na zimním stadiónu v Bratislavě. Tuto fotografii jsem ukázal paní Marcele a ta nakonec souhlasila, abych podobně vyfotil i její matku. Asi po dvou hodinách intenzivního vyprávění paní Margaréty jsem ji tedy poprosil, aby se postavila k oknu s fotografií své dcery Ľudmily a vyfotil jsem snímek, který po uveřejnění v novinách vzbudil velmi pozitivní reakce. Proto jsem se jej rozhodl poslat do soutěže,“ popisuje příběh silné fotografie její autor.

redakce LaZ
Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země