Czech Press Photo 2018 zná nejúspěšnější fotografy. Zaujal Babiš líbající Prchala, ale i manželky džihádistů IS
Dvacátý čtvrtý ročník soutěže CZECH PRESS PHOTO už zná nominované snímky, které nejvíce zaujaly mezinárodní porotu. Devítičlenná porota hodnotila práce více než čtyř stovek domácích fotografů. Kategorie video se zúčastnilo na třicet autorů s celkovým počtem téměř šedesáti videí. Vydavatelství CNC má dvě nominace zásluhou Lenky Klicperové z Lidé a Země.
Nejzásadnějším oceněním se stane cena „Fotografie roku“. Ta bude odtajněna společně s vítězi kategorií až na slavnostním ceremoniálu předání cen v Brožíkově síni Staroměstské radnice 20. listopadu 2018. Tentýž večer bude také otevřena výstava oceněných a vybraných prací.
„Členové letošní mezinárodní poroty mezi sebou vedli vášnivé debaty, ale na oceněných fotografiích se ve finále shodli. Porota byla velmi přísná a preferovala kvalitní žurnalistické snímky s globálními tématy s hlubším přesahem. Ne všechny dobré a důležité fotografie mohly být nominovány, ale doplní kolekci výstavy, která podle mého mínění bude skvělá,“ uvedla Veronika Souralová, ředitelka Czech Press Photo.
„Letošní ročník Czech Press Photo byl plný překvapení, zejména co se týká témat v kategoriích. Porotci odvedli velmi dobrou práci při selekci nominovaných fotografií. Žádné téma vyloženě nerezonovalo a nedominovalo. Ostatně jednou z rolí soutěže je přinášet témata, o kterých se příliš nemluví, a přimět veřejnost k zamyšlení a interakci,“ shrnuje předseda poroty Petr Josek.
Mezinárodní porota pro fotografii zasedala ve dnech 12.–14. října 2018 v prostorách galerie CZECH PHOTO CENTRE ve složení: Petr JOSEK, fotograf, CZ – předseda poroty, Ami VITALE, fotografka, USA, João SILVA, fotograf, RSA, Tamas SZIGETI, prezident Association of Hungarian Press Photographers, HUN, Markéta NAVRÁTILOVÁ, sportovní fotografka, CZ, Karel CUDLÍN, dokumentární fotograf, CZ, Filip LÁB, pedagog, CZ, Petr MLH, šéf fotobanky ČTK, CZ, Marián PAUER, pedagog, publicista, kurátor, SK.
Mezinárodní porota udělila nominace v osmi kategoriích. A také byly vybrány nominace Grant Prahy pražského primátora. Z dalších pravidelných ocenění byly uděleny: Cena pro mladé fotografy do 23 let CANON JUNIOR AWARDS, Cena ČTK, CENA UNHCR, CENA Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové „Můj život s handicapem“, CENA DĚTÍ, CENA PICTOART. Cena diváků bude udělena na základě ankety návštěvníků výstavy.
Porota video sekce posuzovala video příspěvky dne 10. října 2018. Složení poroty video sekce: Josef HARVAN, režisér, scenárista a producent – předseda poroty, Martina HYNDRÁKOVÁ, specialistka online marketingu, Miro ŠVOLÍK, fotograf, Jan VANIŠ, kameraman a fotograf, Alois FIŠÁREK, střihač a vysokoškolský pedagog. Porota vybrala vítěze tří soutěžních kategorií.
Výstava CZECH PRESS PHOTO 2018 bude otevřena pro veřejnost od 21. listopadu 2018 do 30. ledna 2019 v Křížové chodbě a Rytířském sále Staroměstské radnice v Praze.
Slavnostní vyhlášení Fotografie roku, vítězů jednotlivých kategorií, Grantu Prahy a zvláštních cen (Cena pro mladé fotografy do 23 let CANON JUNIOR AWARDS, Cena ČTK, CENA UNHCR, CENA Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové, „CENA DĚTÍ, CENA PICTOART), předání cen a vernisáž výstavy se uskuteční 20. listopadu 2018 na Staroměstské radnici. Během trvání výstavy se bude konat v galerii Czech Photo Centre doprovodný program, a to především prezentace vítězných fotografů a jejich besedy s veřejností. Přehled setkání aktuálně naleznete na www.czechphoto.org.
Na slavnostním večeru bude také předána Cena Lidé a Země autorovi čtenářsky nejoblíbenější fotografie. Čtenáři webu Lidé a Země a Reflexu budou moci hlasovat a vybrat vítěze podle svého.
V každé z osmi soutěžních kategorií uděluje porota tři nominace na vítěze kategorie z prací, které se dostanou do třetího hlasovacího kola.
AKTUALITA
Nominace na 1. cenu single
Tomáš Benedikovič, Denník N – Za slušné Slovensko
Michal Čížek, AFP – Andrej Babiš
Petr Josek, AP – Ruský prezident Vladimir Putin po finále MS ve fotbale
Nominace na 1. cenu – série
Tomáš Benedikovič, Denník N – Babiš v Jihlavě
Radek Cihla, Empresa Media a.s. – Smutný návrat hrdinů
Boris Nemeth, .týždeň – Reportáž z demonstrací „Za slušné Slovensko“
PROBLÉMY DNEŠNÍ DOBY
Nominace na 1. cenu single
Martin Bandžák, volný fotograf – Sylvie, 14letá dívka oběť sexuálního násilí
Martin Trabalík, volný fotograf – Rohingská rodina se vyloďuje v Bangladéši
Vít Lukáš, volný fotograf – Selfie v ropné skvrně
Nominace na 1. cenu – série
Lenka Klicperová, Lidé a země – Ženy islamistů z IS
Pavel Nasadil, volný fotograf – Věznice pro mladistvé
David Sládek, volný fotograf – Do ulic
KAŽDODENNÍ ŽIVOT
Nominace na 1. cenu single
Stanislav Krupař, volný fotograf – Rusko 1917–2017
Tomáš Predajňa, volný fotograf – Hořící život v Jharii
Jan Wünsch, volný fotograf – Posilovna na pláži
Nominace na 1. cenu – série
Jan Cága, volný fotograf – Delta Dunaje
Stanislav Krupař, volný fotograf – Planeta šamanů
Boris Nemeth, .týždeň – Road trip
UMĚNÍ A KULTURA
Nominace na 1. cenu single
Martin Divíšek, Deník/EPA – Zákulisí Baletu Národního divadla
Ivana Dostálová, volná fotografka – Vystoupení souboru výrazového tance Zenušky
Zdeněk Dvořák, volný fotograf – Cirkus Humberto
Nominace na 1. cenu – série:
Martin Divíšek, Deník/EPA – Zákulisí Baletu Národního divadla
Zdeněk Dvořák, volný fotograf – Cirkus Humberto
Jiří Steinbach, volný fotograf – Uffizi: SPORT
Nominace na 1. cenu single
Martin Kozák, volný fotograf – Soutěž skoky na lyžích
Jiří Křenek, volný fotograf – F1 nehoda Fernanda Alonsa
Michal Svítok, TASR – Rozhodčí
Nominace na 1. cenu – série
Lukáš Bíba, volný fotograf – Adam Ondra – Mistrovství světa v lezení 2018
Václav Pancer, ČTK – Tisíce sokolů na sletu v Praze
Filip Singer, EPA – Zimní olympijské hry 2018
PORTRÉT
Nominace na 1. cenu single
Matěj Kalina, News and Media Holding a.s., – Vzpomínka na Ludmilu
Tomáš Kubelka, volný fotograf – Jarmila Doležalová – poslední, která přežila vyhlazení Ležáků
Nominace na 1. cenu – série
Petr Kleiner, volný fotograf - Trenér
Filip Singer, EPA – Kancléřka
PŘÍRODA A VĚDA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ
Nominace na 1. cenu single
Robert Hlavica, volný fotograf – Polární liška
Martin Veselý, MAFRA, a.s. - Čekání na zubaře
Lukáš Zeman, volný fotograf – Orangutaní matka s umírajícím potomkem
Nominace na 1. cenu – série
Ludmila Korešová, volná fotografka – Žabí hlídka
Stanislav Krupař, volný fotograf – Zdevastovaný východ
Ondřej Prosický, volný fotograf – pes hyenovitý na lovu
LIFESTYLE
Nominace na 1. cenu single
Matěj Dereck Hard, volný fotograf – Dobrou...
Miloš Nejezchleb, volný fotograf – Alopecie – Lidská květina
Jan Zátorský, MAFRA, a.s. – Portrét Jiřího Kalfaře
Nominace na 1. cenu – série
Matěj Dereck Hard, volný fotograf – Telefon
Marek Musil, volný fotograf – Dust&Light the Burning Man Collection
Roman Vondrouš, ČTK – Móda na dostizích
PROMĚNY Prahy – GRANT PRAHY nominace na 1. cenu:
Michal Čížek, AFP – Život v centru Prahy
Lubomír Stibůrek – Obnova Stromovky
Tomáš Vocelka, Pod pražskými věžemi
Výsledky CZECH PRESS PHOTO 2017 – VIDEO SEKCE
CZECH PRESS PHOTO je platformou pro prezentaci moderního vizuálního žurnalismu, který napomáhá porozumět a poznat dnešní svět. Fotografická soutěž se již od svého 19. ročníku rozšířila o video sekci.
AKTUALITA A REPORTÁŽ
Nominace na 1. cenu:
Tomáš Rafa, na volné noze – Obyvatelé Varšavy blokují pochod ultrapravicové mládeže ve Varšavě: Obyvatelé Varšavy blokují pochod ultrapravicového hnutí Mlodziez Wszechpolska centrem města.
Za asistence policie pochod přejde celou svojí trasou.
Tomáš Svoboda, Seznam.cz – Svoboda na Národní: 17. listopad 2017 a netradiční pohled na oslavy jednoho z nejdůležitějších dnů naší historie. Národní třída objektivem Tomáše Svobody.
Jarmila Štuková, Andrej Štuk, na volné noze – Tři kamarádi: Uprchlíci jsou často vykreslováni jako líní parazité čekající s nataženou rukou na příspěvky hostitelských zemí. Ve skutečnosti je zvlášť mezi mladistvými uprchlíky ze Sýrie vysoké procento těch, kteří pracují. Portréty tří kamarádů jsou zachyceny v uprchlickém táboru al Husn v Jordánsku.
FEATURE – nominace na 1. cenu:
Silvie Kleková, Česká televize – Příliš drahá naděje: Pacienti s nevyléčitelnou rakovinou by mohli mít šanci na prodloužení života. Na trhu existují biologické léky, které mají méně vedlejších účinků
a pacienti s nimi mohou normálně fungovat a třeba i pracovat. Jenže jsou drahé a stát jim je odmítá proplácet.
Andrea Máslová, Vladko Omasta, Česká televize – Šest tisíc píšťal pro Prahu: V Katalánsku vznikají unikátní varhany, kterými bude po několika staletích dokončena stavba svatovítské katedrály. Světově uznávaný mistr Gerhard Grenzing pracuje na každé z téměř šesti tisíc píšťal, které v roce 2020 poprvé rozezní dominantu Pražského hradu.
Miroslav Petráček, Česká televize – Zasloužím si šibenici: Březnový objev archivních materiálů
z inscenovaného procesu s Rudolfem Slánským a spol. začal vydávat svá tajemství. Zvukové záznamy se podařilo zrekonstruovat a převést do digitální podoby. Můžeme tak slyšet hlasy soudců a odsouzenců na smrt.
INVESTIGATION – nominace na 1. cenu:
Markéta Dobiášová, Michael Fiala, Česká televize – Až do krve: „I nás zasáhla zpráva o vraždě slovenského kolegy, investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně. Před dvěma lety se
s ním osobně setkal reportér Michael Fiala, který na Slovensku natáčel a mladý novinář se s ním ochotně dělil o informace. Ani minutu jsme nepřemýšleli, že o něm a o jeho smrti musíme natočit reportáž.“
Lenka Klicperová, Markéta Kutilová, Česká televize – Královny chalífátu: Na sklonku roku 2017 bylo osvobozeno hlavní město Islámského státu v Sýrii – Rakká. Z útrob zničeného města utekly desítky tisíc civilistů, ale také stovky manželek džihádistů a jejich děti. Jsou nyní v uprchlickém táboře na severu Sýrie, kde se setkávají s pochopitelným odporem a nepřátelstvím. Jejich manželé jsou buď mrtví, nebo na útěku. Jak vzpomínají na život v chalífátu a co plánují dělat? Odborníci varují, že právě tyto ženy by mohly převzít černý prapor a pokračovat v boji za džihád.
David Macháček, Česká televize – JAK CESTUJE DANA – 1.–2. díl: V průběhu podzimu 2017 vyšlo najevo, že se ázerbájdžánská armáda chlubí houfnicemi české výroby. Ázerbájdžán přitom patří
k zemím, kam se vývoz zbraní nepovoluje kvůli válečnému konfliktu s Arménií. Houfnice vyrábí zbrojovka českého zbrojaře Jaroslava Strnada, který své zbraně oficiálně posílá do Izraele, protože povolení k vývozu do Ázerbájdžánu ani přes opakované pokusy nezískal. Podařilo se zachytit transporty, který z bratislavského letiště zamířily přes Izrael do konfliktní zóny. Úřady dotčených zemí nevidí, neslyší a stále dokola jen opakují, že obchod prověřují.
Všechny tvůrce a jejich fotografie budeme postupně představovat zde na webu Lide a Země.