nahoru
Lidé a země | Magická zima v Rakousku

Kam na výlet? Třeba za oživenými studánkami

10. října 2018 • 07:49
Kam na výlet? Třeba za oživenými studánkami
foto: archiv Živé studánky

Podzim je tu  a vy si můžete udělat hezkou procházku ke studánkám, které loni získaly v projektu Živé studánky dostatek hlasů, a dočkaly se proto úprav a zvelebení.

Na webu www.zivestudanky.cz se už dva roky po sobě hlasovalo o tom, které studánky si zaslouží „vrátit se do života“. Vítězky z prvních šesti krajů z roku 2017 a k tomu ještě dvě další, které dostaly opravdu hodně hlasů, už mají úpravy za sebou a zvou k návštěvě i k příjemnému odpočinku. Navštívit je můžete kdykoliv, ale na podzim příroda oblékne pestrobarevný háv a bude se tak na co dívat.  Pojďme si jednotlivé studánky představit:

Květnická studánka v západní části Škvorecké obory u obce Úvaly na Praze-východ slouží jako jedna ze zastávek místní naučné stezky. Ta výletníky seznamuje se zajímavostmi a historií bývalého lichtenštejnského panství. Tento kus zarostlé divočiny nedaleko Prahy obsahuje například pozůstatky středověkého hrádku nebo kamenný mostek se dvěma oblouky z roku 1842.

 Na naučné stezce Jana Karafiáta, autora slavných Broučků, leží Černá studánka u Malé Lhoty kousek od Valašského Meziříčí. Na 14 kilometrech jsou vedle jedné z nejhezčích studánek u nás k vidění také ukázky typické valašské architektury, vzácní živočichové, rostliny a přírodniny.

Ve východních Krkonoších leží kousek od Horního Maršova studánka na Staré hoře. Najdete ji na křížové cestě vedoucí z místní části Temný důl právě na Starou horu. Poutní místo se studánkou pochází z roku 1854 a je vyhlášené svou kvalitou vody. Oblast kolem Staré hory je navíc ceněná jako jeden z nejzachovalejších souborů lidové architektury Krkonoš.

Barochovu studánku u obce Prameny na Chebsku vybudovali v polovině 80. let František Baroch a Jindřich Horáček ze správy CHKO Slavkovský les. František Baroch má dnes dokonce u kyselky tabulku s fotkou na znamení toho, že na něj místní milovníci přírody stále v dobrém vzpomínají.

Bočská studánka patří do katastru obce Boč mezi Stráží a Kláštercem nad Ohří. Jedná se o  přirozený vývěr podzemní vody. Vodu ze studánky místní lidé využívali od nepaměti jak k pití, tak na vaření, a to díky její výborné a stálé chuti. Dodnes pro tuto vodu chodí nejen starousedlíci, ale i další generace místních i chatařů, z nichž od mnohých uslyšíte větu: „Dobré kafe se dá uvařit jedině s vodou z Bočské!" 

Studánka pod Novým hradem se nachází na jedné z nejfrektovanějších turistických cest severně od Brna v katastru obce Olomoučany mezi Adamovem a Blanskem. Studánka je, stejně jako sousední pomník Jiřího Žalmana, součástí takzvaného Lesnického Slavína - unikátní a rozsáhlé sítě památníků, studánek a pamětních desek, věnovaných především význačným lesníkům, ale i umělcům – milovníkům přírody, a některé též obyvatelům lesa – zvěři, rostlinám i stromům.

Studánka Rozárka pramení ze skály v nádherné přírodě CHKO Křivoklátsko blízko řeky Berounky na kraji obce Zbečno. První písemný záznam o studánce Sv. Rozálie je v kronice obce již z roku 1909. V čase oprav obecní pumpy  tehdy dávala pitnou vodu skoro polovině obce. V blízkém okolí můžete navštívit také obnovenou Masarykovu vyhlídku nebo památný strom Masarykovu babyku.

Studánka v Zeleném dole se nachází přímo u cesty a pokračuje jako potok dále do skal. Leží kousek od odbočky žlutě značené turistické trasy vedoucí k jeskyni Postojna v přírodní rezervaci Klokočské skály v okrese Semily. Podle vyprávění pamětníků studánku vybudovali v 18. století lidé, kteří tudy chodívali pracovat pod Hrubou skálu na panská pole. Z vděčnosti za záchranu života ve skalním bludišti pak studánku kameny obložil a upravil kamenický mistr Votruba. 

Studánky, které zvítězily letos a jejichž přehled najdete na webu zivestudanky.cz, dostanou nové „kabátky“ během letošního a příštího roku. Navštívit je ovšem můžete kdykoliv!

Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země