nahoru

Tokio i Leicester aneb Kde všude si můžete vyfotit sochu Svobody?

redakce LaZ4. října 2018 • 18:00
Tokio i Leicester aneb Kde všude si můžete vyfotit sochu Svobody?
foto: Profimedia.cz

Jde o symbol New Yorku a nejfotografovanější sochu na světě, není proto s podivem, že jsou různě po světě roztroušeny stovky jejích kopií.

Jen její ústa mají šířku téměř metr, a ač nejde o největší lidskou sochu světa, jsou její míry opravdu úctyhodné. Samotná socha je vysoká 46 metrů a společně s podstavcem měří 93 metrů. Spojeným státům ji darovala Francie v roce 1886, konstrukci navrhl Gustave Eiffel a sochu jako takovou vytvořil sochař Fréderic Auguste Bartholdi. Ten také v rámci Světové výstavy z roku 1900 udělal její zmenšeninu, kterou dnes najdete v Musée d’Orsay.

Slavnější je však pařížská socha Svobody, jíž darovali na oplátku hlavnímu městu Francie krajané z Ameriky k výročí Francouzské revoluce v roce 1889. Stojí na ostrově Ile aux Cygnes na Seině a je natočena tak, aby se koukala směrem ke své starší a větší sestřičce za oceán. Ani to však nejsou všechny sochy Svobody ve Francii. Těch je mnohem víc, mimo jiné v místě rodiště jejího autora, v Colmaru.

V naší fotogalerii se můžete podívat nejen na ty francouzské, ale i na některé další kopie sochy Svobody z celého světa a posoudit, nakolik se podobají originálu:

redakce LaZ
Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země