nahoru

Přírodní krásy severu aneb 7 nej norských fjordů

25. září 2018 • 18:00
Přírodní krásy severu aneb 7 nej norských fjordů
foto: Profimedia.cz

Strmé skalnaté břehy, nedotčená příroda, spousta ryb i vikingské památky. Cestování po norských fjordech uchvátí každého milovníka Skandinávie.

Jedno z mála norských slov, která zmezinárodněla, je fjord, tedy úzký a dlouhý mořský záliv mezi strmými úbočími. Fjordy vznikaly už v době ledové, kdy postupující ledovce vytvářely tlakem na podloží hluboká ledovcová údolí obvykle ve tvaru U. Fjordy jsou tedy velmi hluboké, mají tvar účka a mohou směrem od moře do vnitrozemí měřit desítky až stovky kilometrů.

Najdete je po celém světě, možná překvapí, že své fjordy má třeba Kanada, Irsko nebo Patagonie. Ty nejznámější jsou ale v Norsku, kde je brázdí výletní lodě s turisty na palubě a jezdí sem též hojně milovníci rybaření, norské cestovky totiž hlásají, že tady rybu chytí opravdu každý.

Pokud i vás lákají úchvatné výhledy, vyhlídkové plavby či kapitální úlovky, podívejte se do naší fotogalerie, které z norských fjordů rozhodně nevynechat a proč.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země