nahoru

Návštěva národního parku Carrasco aneb Za královnou do pralesa

Kamila Šimková-Broulová 24. dubna 2019 • 07:40
Návštěva národního parku Carrasco aneb Za královnou do pralesa
foto: Vladimír Šimek

Východní svahy And porostlé mlžným pralesem jsou rájem orchidejí. V národním parku Carrasco jich roste více než dvě stě druhů. Park byl založen v roce 1991 s cílem ochránit mimořádnou genetickou biodiverzitu zdejší flóry i fauny.

Na východě svého území hraničí Carrasco s ještě starším parkem Amboró a společně tak chrání cenné území o rozloze téměř 13 000 km2. Amboró patří navíc k těm unikátním místům, která rozmanitostí přírody překračují hranice své země. Na ploše větší než 600 000 hektarů se v něm totiž setkávají hned tři zcela rozdílné geografické oblasti. V nejvýchodnější části sem zasahuje severní okraj Chaca, rozlehlé roviny porostlé subtropickými lesy a křovinami.

Na západě přechází do oblasti mlžného pralesa a ze severní strany sem proniká amazonská nížina s horní částí povodí Mamoré, řeky, na jejímž toku koncem 18. století Tadeáš Haenke spatřil a jako první popsal největší leknínovitou rostlinu na světě. Francouzský badatel Alcides d’Orbigny ve své knize Cesta do Jižní Ameriky popisuje emotivní Haenkeho zážitek: „Španělský misionář otec Lacueva a Haenke pluli na jedné kánoi po řece Mamoré, jednom z největších přítoků Amazonky, když tu náhle objevili na jedné z bažin na břehu řeky mimořádnou a krásnou rostlinu. Haenke, dojatý tímto objevem, padl na kolena, aby poděkoval nejvyššímu Stvořiteli za toto pozoruhodné dílo.“

Svědectví o jedinečném nálezu podal Haenke ve svém díle Popis rostlin z oblasti Santa Ana de Moxos. Vskutku vznešené jméno viktorie královská (Victoria regia) jí však dal až v roce 1837 anglický botanik John Lindley na počest proslulé královny Viktorie.

Puyový les

Před naším hotelem v Cochabambě zatroubí terénní toyota. Naším cílem je najít v horách nad Cochabambou největší bromélii na světě jménem Puya raimondii a natočit orchideje v přilehlém národním parku Carrasco. Bohužel země s rozlohou více než desetkrát větší než Česká republika má jen 4000 km silnic se zpevněným povrchem. A Puya nejhojněji roste, jak nás ujišťuje náš průvodce dr. Saúl A. Cossío, v nadmořské výšce okolo 4000 metrů, takže musíme z Cochabamby překonat více než tisíc výškových metrů.

Máme však díky tomu dost času dozvědět se o této rostlině mnohé zajímavosti. Její důležitost v životě zdejších obyvatel potvrzuje jistě fakt, že ji používají při stejné příležitosti jako v našich krajích chléb a sůl. „Mladá Puya je od nepaměti součástí slavností,“ poučuje nás biolog a dodává: „Její dužinu totiž lidé využívají jako potravu, kterou na uvítanou uctívají příslušníky z okolních komunit.“

Konečně se před námi otevírá široké údolí oblasti známé jako Vacas. Krávy, jak zní v překladu název místa, tu sice nikde nevidíme, zato podivný les kmenů bez větví. Postupně však nabývají zřetelných obrysů a my s úžasem hledíme na tuto vskutku prazvláštní rostlinu. Puya raimondii kvete jen jednou za život a může dosáhnout až výšky deseti metrů. Troufám si však tvrdit, že některé zdejší exempláře jsou ještě vyšší. Květ vydrží pouhé dva až tři měsíce, pak odumře celá rostlina a zůstane jen sotva metrová „koule“ dlouhých a trnitých listů.

Ráj orchidejí

Křivolaké prašné horské silničky i kočičí hlavy už naštěstí vystřídal úsek asfaltované silnice vedoucí ke Carrascu. Dr. Cossío vysvětluje: „Celá tato oblast mlžného pralesa je tím nejlepším, nejúchvatnějším prostředím pro orchideje. Je to skutečný ráj pro tyto rostliny. Rostou většinou v nadmořské výšce mezi 2500 až 3500 m a kvetou na jaře, v létě i v zimě.“

Před deseti lety tu bylo pro návštěvníky otevřeno i orchideárium. Zatímco většina těchto rostlin roste na těžko přístupných místech, vysoko na kmenech a větvích stromů, tady si je můžete prohlédnout pěkně zblízka, pokochat se nádherou pestrobarevných květů, jejich roztodivnými tvary i mnohdy pronikavou vůní. Na světě je dnes popsáno více než dvacet tisíc druhů z této vůbec nejrozmanitější čeledi na světě. Jen na území parku roste více než dvě stě druhů orchidejí (v celé Bolívii pak asi 1500 druhů), většina epifyticky čili přisedle na povrchu jiných rostlin. Stromům však neškodí, potravu i vláhu získávají kořeny z vlhkého vzduchu a odumřelé kůry. Vskutku něžní parazité...


Viktorie královská

Více než polovinu rozlohy Bolívie pokrývá tropický prales. Velká část zdejší krajiny patří k tomu málu míst na planetě, kam ruka člověka ještě nedosáhla. Právě na bolívijském úseku řeky Mamoré objevil slavný botanik a rodák z Čech Tadeáš Haenke jednu z nejznámějších květin celé Jižní Ameriky – viktorii královskou.


Vážený občan Don Tadeo

Tadeáš Haenke (1761–1816), rodák ze severočeské Chřibské, přišel na sklonku 18. století do Cochabamby. V Bolívii strávil až do své smrti dvacet let života. Don Tadeo, jak mu v Cochabambě říkali, nebyl jen botanik, lékař a všestranný badatel, ale i společenský člověk s mimořádným hudebním nadáním. Jako vážený občan města býval hostem na slavnostech a večírcích cochabambské smetánky a místokrál jej pověřoval nejrůznějšími úkoly. Už v roce 1806 zavedl v Americe očkování proti neštovicím, založil několik dolů na stříbro, prováděl astronomická měření i fyzikální pokusy, vyráběl sklo i střelný prach, studoval splavnost jezera Titicaca a horních úseků toků v povodí Amazonky. Do Evropy posílal bedny s přírodovědným a etnografickým materiálem i písemné vědecké poznatky o přírodě Nového světa. Současní představitelé města na něj pohlížejí s velkou vážností, jeho portrét visí na čelném místě městského úřadu, jedna z ulic nese jeho jméno a dodnes tu stojí i Haenkeho dům. Jako byl dobrodružný a neobyčejný jeho život, tak i jeho smrt nepostrádá dávku dramatičnosti. Haenke zemřel na konci roku 1816 za nejasných okolností a o možných příčinách jeho smrti existuje několik verzí. Otrávila ho služebná, když mu místo léku podala jed, nebo se stal pro svou náklonnost k indiánům obětí spiknutí místokrálových stoupenců v době začínající občanské války v zemi?

Kamila Šimková-Broulová
Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země