nahoru

6 důvodů proč ještě letos stihnout dovolenou v Tatrách

Prezentace klienta 5. září 2018 • 00:00
6 důvodů proč ještě letos stihnout dovolenou v Tatrách
foto: Kooperativa pojišťovna, a.s.

Naši ve všech ohledech blízcí sousedé Slováci se mají. Mají fantastickou přírodu, hory pro hiking a turistiku, skvělé cyklistické terény všech obtížností, řeky pro kanoisty i raftaře a také medvědy, halušky a smysl pro humor. Letos se k tomu všemu připojuje ještě ukázkové letní počasí. Tatry známe všichni, ale nechte si poradit a popojeďte ještě o pár kilometrů dál na východ, do Spišské Magury a Pienin.

1. Rafty na Dunajci

Jedno z naprosto nejkrásnějších míst, která můžete na Slovensku navštívit, je cca 15km úsek řeky Dunajec, která tvoří hranici s Polskem přibližně mezi Lysou nad Dunajcem a Lesnicou. Tzv. Průlom Dunajce je přírodní rezervace, nejhodnotnější území Pienin s hlubokými kaňony, meandry vymletými mezi pozoruhodnými skalními útvary a nepřístupnými soutěskami. Na úseku je vybudováno několik přístavišť pro vory a rafty a je možné si plavidlo pronajmout a úsek si sjet. A je to plavba opravdu nádherná! Při pěkném počasí za normálního stavu vody je úsek poměrně snadný, WW1+, a splutí trvá cca 3 hodiny. Cestou se vám naskytne výhled na vrchol Tři korunky, který je na polské straně, vrchol Sokolica a řadu bezejmenných, ale velmi romantických skal a zákoutí.

Dunajec, Tři korunky Dunajec, Tři korunkyFoto Kooperativa pojišťovna, a.s.

2. Pohádkový Červený Kláštor

Pravděpodobně vás k návštěvě zláká blízký Červený Kláštor, památka zapsaná na seznam UNESCO. Jestli existuje brána času, kterou se prochází do středověku, je to právě tady. Okolní příroda a klášter jak z fantasy filmu mají opravdu moc způsobit vám životní zážitek.

Červený Kláštor Červený KláštorFoto Kooperativa pojišťovna, a.s.

3. Fotogenické hrady

Odskočte si také pár set metrů za hranice, do Polska. O kousek výš proti proudu je přehradní jezero Czorsztyńskie, na jehož levém břehu stojí další pozornostihodná stavba, hrad Niedzica. V dávných časech strážil uhersko-polskou hranici, kterou přirozeně tvořil Dunajec. Dnes je zde muzeum, restaurace a hotel. Spolu s protějším hradem Czorsztyn tvoří velmi fotogenickou dvojici.

Hrad Niedzica Hrad NiedzicaFoto Kooperativa pojišťovna, a.s.

4. Slovensko na kole

Nejkrásnější pohled na svět je z cyklistického sedla! Už se přesně neví, kdo tuhle slavnou větu pronesl jako první, jedno je ale jisté: muselo to být na Slovensku. Na celém území je vyznačena řada cyklotras, z nichž některé už si stačily vydobýt slávu i za hranicemi regionu. Velmi populární jsou Tatranská magistrála nebo Spišská cyklomagistrála, ale možností je samozřejmě mnoho. Zorientovat se a získat informace o povrchu a profilu trasy vám pomůže webová stránka s interaktivními mapami a seznamem cyklotras na Slovensku, mountainbiking.sk. Vyberete si trasu podle své zdatnosti a jsou tu uvedeny i adresy půjčoven pro příležitostné bikery, kteří si vlastní kolo nepřivezli.

Pohádková tatranská příroda Pohádková tatranská přírodaFoto Kooperativa pojišťovna, a.s.

5. Bachledka, cesta korunami stromů

Až se budete přesouvat mezi Tatrami a Pieninami, budete mít při cestě novou turistickou atrakci, cestu korunami stromů. Cesta je prý dlouhá 1234 m a vede po hřebeni Spišské Magury nad Bachledovou dolinou. Komu je výhled na Tatry z veverčí perspektivy málo, může se dolů svézt na 67m tobogánu nebo využít další atrakce v přilehlém volnočasovém areálu. Je to hezká příležitost, jak zejména dětem ukázat přírodu trochu jinak, pohrát si na lesním hřišti, pohladit živou ovečku a trochu se dovzdělat na naučné stezce.

Bachledka, chodník korunami stromů Bachledka, chodník korunami stromůFoto Kooperativa pojišťovna, a.s.

6. Do Tater za medvědy

Vyhlášená horská střediska, lanovky na známé dvoutisícovky a nespočet cest různých stupňů obtížnosti přilákají každou sezonu nejvíc lidí do Vysokých Tater. Cesty jsou dobře značené a průvodce vám budou dělat kamzíci, svišti a dost možná i medvěd brtník. Těch žijí v nadmořských výškách 700–1500 m odhadem nižší stovky a těžko říci, zda je štěstí, nebo smůla na ně narazit. Zapomeňte na poučku starých zálesáků, že v lese se má člověk chovat tiše. Na tatranských chodnících je naopak vhodné dávat o sobě vědět – zkrátka mít na paměti, že lépe, bude-li medvěd prchat před vámi než vy před medvědem.

Tatranské túry jsou zdrojem adrenalinu Tatranské túry jsou zdrojem adrenalinuFoto Kooperativa pojišťovna, a.s.

Jak se nestát hrdinou vtipu o českých turistech

Odposlechnuto v Tatranské Lomnici: „Dvaja turisti sa ocitnú v Tatrách na okraji lavínového previsu. A jeden hovorí druhému: A teraz dávaj bacha, stačí slovo po česky a padne to na nás!“

Je to pochopitelné, nejvíce zraněných turistů v Tatrách je samozřejmě z Čech, prostě proto, že Češi mají nad ostatními návštěvníky velkou početní převahu. O českých (ale i polských) turistech se v Tatrách traduje řada historek, které většinou ironizují nedostatečnou vysokohorskou výstroj a nevhodné chování v národním parku.

Místní vtípky si tedy neberte nijak osobně, ale nebezpečí vysokohorské turistiky v žádném případě nepodceňte.

Sledujte web Horské záchranné služby, kde v záložce Výstrahy naleznete upozornění, která prosím respektujte.

Mezi aktuálními zprávami je také velmi poučný výpis zásahů, z něhož je vidno, že nepříjemnosti vás mohou potkat i při nejvyšší opatrnosti: uštknutí hadem, úraz na neschůdné cestě, následky bouře, která vás zavře v horách atp. Proto v žádném případě nezapomeňte na cestovní pojištění. Zásahy záchranných složek jsou drahé a šetřit pár desetikorun za dobrou pojistku je špatná strategie.

Pojištění na Slovensko, ale i do celého světa je možné uzavřít online například u Kooperativy. Pojistěte si léčebné výlohy, v tomto případě zahrnují i vysokohorskou turistiku až do 3000 m n. m. Myslete i na možný úraz. Pro provozování zmíněného raftingu musíte mít uzavřené připojištění Aktivní sporty. Pojištění odpovědnosti za škodu se hodí zase tehdy, když způsobíte někomu újmu na zdraví či majetku. Vezete-li si vlastní sportovní vybavení, také si je můžete nechat pojistit, a dokonce můžete mít pojištěné i věci ve stanu proti krádeži.

Pokud cestujete autem, je praktické sjednat si balíček pojištění HOLIDAY. Jde o asistenční službu, která pomůže při poruchách a nehodách.

Už to máte?

A závěrem pár užitečných odkazů:

Ceny pohonných hmot na Slovensku: http://auto.sme.sk/natankuj/

První pomoc v Tatrách: http://www.tatry.cz/cs/prvni-pomoc

Tísňová linka Horské záchranné služby v Tatrách: 18 300

Mobilní aplikace pro cestovatele: Koop Asistent

Můžeme vyrazit!

 

 

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země