Padesát dětí v jedné třídě aneb Jeden den v etiopské škole | Reflex.cz
nahoru

Padesát dětí v jedné třídě aneb Jeden den v etiopské škole

Tomáš Kubeš15. září 2018 • 08:42
Padesát dětí v jedné třídě aneb Jeden den v etiopské škole
foto: Tomáš Kubeš

V Etiopii mnohé základní školy připomínají spíše stodoly s podlahou z udusané hlíny, kde se v každé třídě tísní i sto žáků. Ale jsou i výjimky: třeba školy, které vystavěla společnost Člověk v tísni. Tady se lesknou lavice novotou a v třídě je pouhých padesát dětí. Přesto tu práce učitele vyžaduje velké úsilí a nekonečné množství energie i pevné vůle.

Jedním z těchto hrdinů je učitelka Gelay Tereza z města Alaba. I když už věnovala své profesi plných šest let, stále ji bere jako své poslání a je náležitě hrdá na nové místo ve vesničce Asore, kde byla s českou pomocí postavena nová škola. V její profesi jí také značně pomohl kurz vzdělávání učitelů, který organizuje rovněž Člověk v tísni. Naučila se tam novým metodám efektivního vyučování, a tak byla ráda, že nám může předvést nejen svoji třídu, ale také to, jak učí své studenty.

Nezbytná rákoska

Před školou v Asore je už od rána rušno. Možná to někomu může připadat divné, ale učitel tady, na bohem zapomenutém venkově, musí mít v ruce rákosku a jako hrozbu ji před školou ukazovat opozdilcům. Není to míněno vážně, ale funguje to na pozdě příchozí studenty, kteří hbitě uhýbají a zachraňují se úprkem do školy. Tam se to již hemží uniformami: každý žák má modrou košili, oranžový svetr a kalhoty. Pro mnohé venkovské děti je to často jediné slušné oblečení, které mají. Každé ráno před vyučováním se koná nástup, kde se zjišťuje počet žáků a také se slavnostně vztyčuje vlajka.

Nevěsta za dvacet krav a jeden kalašnikov. Vítejte mezi divokými Surmy na západě Etiopie

V den mého příjezdu se právě opozdil žák, který opatruje vlajku, a tak nejdříve probíhalo pátrání, kde vlastně je. Ale i přes malý zádrhel každého dojme, s jakou úctou tady mají českou vlajku, která se třepotá ve větru spolu s etiopskou. A není to jen vlajka, naší země si tu váží na každém kroku. Ve sborovně jsou vyvěšeny fotografie žáků v České republice, se kterými si zdejší děti dopisují. Jinde zase překvapí namalovaná mapa Česka, kde se žáci mohou dozvědět o našich městech, řekách, ale i horách. Taková pozornost českého návštěvníka zahřeje u srdce.

Příchod cizince je ve škole vždy událostí, a tak je těžké donutit zvědavé žáky, aby se vrátili do svých tříd. Přesto jsou během hodiny ve třídě učitelky Gelayi všichni vzorní a chtějí ukázat vše, co umějí. Na rozdíl od mnoha našich škol zde studenti chodí do školy rádi a prahnou po nových vědomostech. Vzdělání je v Etiopii vůbec velmi ceněno. Mnozí po něm touží a například jen kvůli nedostatku peněz si ho nemohou dopřát. Žáci výuku učiteli oplácejí pozorností a úctou. I když by se dalo čekat, že někteří budou provádět různé rošťárny, takové věci tu moc neznají.

Nový Jeruzalém. To je 11 kostelů vytesaných do skal africkým králem Lalibelou

Strávit celý den s jednou třídou základního stupně bylo fantastickou příležitostí dozvědět se něco nového. Ačkoli je ve třídě padesát dětí, učitel se tu věnuje žákům i individuálně. Pro učitelku Gelay to je opravdu tvrdá práce: z amharštiny (úřední a hlavní dorozumívací jazyk v Etiopii) se plynule přechází na angličtinu, matematiku a další předměty. Výuka probíhá formou hry a najde se čas i na protáhnutí těla jednoduchými cviky.

Každý cizinec je fascinován neuvěřitelným zájmem žáků o výuku i přes mnohé překážky. Například tady v Asore nemají všichni žáci učebnice, takže musejí studovat společně – i během výuky si čtou třeba čtyři z jedné knihy. Ale učitelka Gelay to perfektně dokáže vyřešit vzájemnou spoluprací dětí. Zažít jeden den ve škole v Asore pro mě bylo opravdovým zážitkem a přál bych to všem, kteří přispěli na stavbu školy. Své peníze určitě dobře investovali, vždyť kvalitní vzdělání dostupné všem dětem je v Africe jedna z nejdůležitějších věcí.

Drsná náruč Dinchiye: Jak česko-slovenští vodáci krotili divokou etiopskou řeku

Zakladatel sítě kaváren Mamacoffee Daniel Kolský: Pití kávy je v Etiopii obřad

Tomáš Kubeš
Diskuse ke článku

 

Starší články Lidé a Země