Kopec Stráž na Hodonínsku skrývá sedm pater vinných sklepů | Reflex.cz
nahoru
Lidé a Země | Řecko 365 dní

Kopec Stráž na Hodonínsku skrývá sedm pater vinných sklepů

redakce LaZ16. září 2018 • 17:30
Kopec Stráž na Hodonínsku skrývá sedm pater vinných sklepů
foto: Profimedia.cz

Pro oblast Moravského Slovácka jsou typické vinné sklepy, sklípky nebo „búdy“, které se staly důležitým hospodářským, sociálním a především architektonickým prvkem jihomoravské vesnice. Jsou často seskupené do podoby sklepních uliček a ty, které si zachovaly původní charakter lidové architektury, jsou památkově chráněné.

Zcela ojedinělý a unikátní je však areál sklepů v malé obci Vrbice nedaleko Čejkovic, kopaných v sedmi patrech nad sebou ve svahu kopce Stráž. Na vrcholu kopce stojí pseudorománský kostel sv. Jiljí z let 1913–1920, který je výraznou dominantou v krajině. Spodní dvě patra sklepů tvoří nejstarší kolonie Na Sklepech, která vznikala již v druhé polovině 17. století a je dnes součástí vesnické zástavby.

Na přelomu 18. a 19. století se nad nimi ve stráni pod dnešním kostelem začaly kopat ve slepencové skále v pěti patrech nad sebou sklepy Stráž. Každé patro má své jméno a sklepy mají většinou podobná kamenná průčelí s goticky lomenými oblouky nebo trojoblouky vstupních portálů. Z vytěženého kamene kombinovaného s cihlou jim tuto vzácně jednotnou podobu dal v padesátých a šedesátých letech 20. století zedník František Michna.

Hajósi Pincék je malým rájem pro milovníky vína. Najdete zde více než tisíc vinných sklepů
Petrovské „plže“. To jsou unikátní vinné sklepy poblíž Strážnice

redakce LaZ
Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země