nahoru
Lidé a země | Magická zima v Rakousku

Popularita Albánie roste. Vydejte se na poznávací road trip po této zemi

Prezentace klienta 18. července 2018 • 00:00
• foto: 
Cestolino

Albánie je rájem pro všechny cestovatele, kteří se nebojí objevovat. V zemi nenajdete zástupy luxusních hotelových resortů, za to se připravte na panenskou přírodu, vřelou atmosféru a historické památky bez zástupů turistů.

Proč se vydat do Albánie?

Zájem o návštěvu Albánie a dalších balkánských států mezi občany Evropské unie stoupá, neboť od roku 2017 postačí pro vstup do Makedonie, Srbska a Albánie pouze občanský průkaz. A víte, co dovolená v Albánii nabízí?

Připravte se na unikátní kombinaci panenských horských oblastí s masivy přesahujícími dva tisíce metrů nad mořem, zajímavé přírodní scenérie, pestrou kulturu i historické památky. Osvěžení při poznávání Albánie poskytují nejen horská jezera, ale především 420 km dlouhé pobřeží, které omývá Jónské a Jaderské moře.

Zemi nejlépe poznáte při cestách automobilem

Během letních prázdnin do balkánských letovisek běžně létají přímé letecké spoje. Přesto mnoho turistů se rozhodne na cesty vydat autem. Obzvlášť pro obytná auta je cesta po balkánských zemích příjemným poznávacím výletem. Ačkoliv v Srbsku a Albánii je problém platit zahraničními platebními kartami, v motorestech a na čerpacích stanicích hlavních tahů je to možné.

Cesta z Prahy do Tirany po Jadranské cestě vedoucí přes Slovinsko, Chorvatsko a Černou Horu je dlouhá přibližně 1 546 km. Přes Maďarsko, Srbsko a Makedonii si do Albánie najedete o sto kilometrů více. Vzhledem k nízké hustotě dopravy je tato cesta vhodnější pro obytné automobily. Cesta v obou případech vede, až na některé výjimky, po dálnici. Přesto si na cestu vyhraďte přibližně dva dny.

Na co si dát pozor?

V Albánii se neplatní mýtné, ale silniční daň, která se hradí při výjezdu ze země. Její výše činí 1 euro na den. Při vjezdu do Albánie si proto na hraničním přechodu vyžádejte Potvrzení o vjezdu vozidla. Na jeho základě celníci při opuštění Albánie určí silniční daň. Stejně jako ve všech zemích mimo Evropskou unii nezapomeňte mít s sebou všechny potřebné doklady k provozu automobilu.

Při řízení se mějte v Albánii na pozoru. Na komunikacích panuje zcela jiná atmosféra, než na kterou je středoevropan zvyklý. Od místních řidičů nepočítejte s příliš velkou kázní a respektováním předpisů.

 

Nezapomeňte navštívit hlavní město Tirana

Během pobytu v Albánii většina turistů navštíví hlavní město Tirana, které se rozprostírá ve středu země. Tirana má přes 400 tisíc obyvatel a k jejím největším turistickým lákadlům patří Skanderbegovo náměstí s historickou mešitou ze 17. století. Za vidění stojí také nedaleká hodinová věž či budova bývalého mauzolea Envera Hodži.

Turistická infrastruktura v zemi je ve fázi rozvoje. Komfortní ubytovací zázemí naleznete v turistických resortech při pobřeží, ze kterých lze vyrážet za poznáním tamní kultury i horských oblastí. Před cestou nezapomeňte načerpat základní informace, které poskytuje průvodce po Albánii.

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země