nahoru

Dakar jinak. Fotoreportáž Martina Straky z nejtěžší rally světa

Martin Straka22. května 2018 • 06:50
Dakar jinak. Fotoreportáž Martina Straky z nejtěžší rally světa
foto: Martin Straka

Rally Dakar je známá hlavně fotografiemi, jež přinášejí dramatické sportovní záběry. Poušť, duny, hory, brody, skoky kdekoli. Ostravský fotoreportér Martin Straka se na latinskoamerickou řež podíval jinak. Dokumentárně a černobíle.

Soutěž projel v roce 2015 v roli fotografa týmu Bonver Dakar Project. Když do Buenos Aires odlétal, věděl, že kromě každodenní práce jej čeká i tvorba knihy.

„Denně musíte nafotit všechna týmová auta a posádky v akci, to je samozřejmost. Jde o sportovní, akční záběry, které musíte zachytit, po dojezdu každé etapy zpracovat a rozeslat novinářům do celého světa,“ vypráví Straka. „A když máte normálního šéfa, v tomto případě Tomáše Vrátného, jste absolutně svobodný a hrajete si.“

Volná tvorba se netýkala jen dvoutýdenní práce pro stáj se třemi závodními tatrovkami, mantinely neměl ani výběr fotografií a textů do knihy. Publikace dostala název Mezi oceány a na svět přišla na jaře 2015. „Nebaví mě taková ta patetická označení, jako ‚Dakar na život a na smrt‘ nebo ‚Přežijí jen nejsilnější‘, proto jsem knihu nazval jinak, než u podobných publikací bývá běžné. Zvlášť když se skutečně závodilo mezi dvěma oceány, od Buenos Aires po chilské Iquiqe a zpátky.“

Dakar 2020: Nový ročník náročné rallye čekají velké změny. Co už o něm víme? >>>

Čtenáři tak mohou vidět třeba „dakarského Mikuláše“, jímž se pro autora stal tajemný muž v podhůří And, štíhlé nohy figuríny z výkladních skříní, které s sebou vzali mechanici jedné nizozemské stáje a bavili tím každou noc celý bivak, nebo muže s dcerkou před branami největší automobilové soutěže.

„Záběr chlápka s dcerkou pod cedulkou Dakar je pro mě symbolický. Soutěž je stále větší byznys, točí se v ní obrovitánské peníze a vy najednou uvidíte zcela obyčejného člověka s milovaným dítětem, kteří jdou jen tak kolem. Podívají se na tu nablýskanou závodnickou mozaiku, a tím to pro ně končí,“ dodává Martin Straka.

Průběžné výsledky Rallye Dakar 2020 >>>

Martin Straka
Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země