nahoru

Džungle i mořské pobřeží u Dunaje

redakce LaZ 13. června 2018 • 14:54
Džungle i mořské pobřeží u Dunaje
foto: Jiří Sladký

[Soutěž] Abyste si vychutnali divokou přírodu, nemusíte cestovat daleko. Stačí se držet Dunaje na slovensko-maďarské hranici.

 

Dunaj dokáže zázraky: tu vám dopřeje iluzi mořského pobřeží, tam zase dokonalou tropickou džungli. Nedlouhý úsek od Komárna k ohbí Dunaje projedete autem za půl hodiny, ale putovat podél živého veletoku můžete několik dní. Hned za Komárnem se Dunaj nápadně roztáhne do šířky a proud začínají štěpit ostrovy. Jeden od druhého je někde oddělují průlivy, jinde naopak spojují úzké kamenné kosy či linie vrb a bílých topolů. Bující luh mění ostrovy v návrší vysokých korun tropického pralesa. Spleť ramen, mrtvých i průtočných, vytváří s hlavním tokem zvláštní vodní svět.

Hotový ráj pro rybáře, ale také jeden z nejbohatších evropských biotopů. Divoká příroda, nejenom ta rybí a ptačí, člověka obklopí a doslova podmaní. Dunajské ostrovy jsou protáhlé, těžko poznat, kde začínají a kde končí. Zatímco severní, slovenský břeh je většinou zpevněný kamennou hrází, jižní má až na výjimky přirozený vzhled – štěrkové a písčité pláže střídají kolmé stěny s tisíci hnízd břehulí. Dunajský luh je svérázná krajina na pomezí vody a souše, jiná, než známe kolem našich řek.

Takový Tátský ostrov (Táti-sziget) vzbuzuje dojem dokonalé „modré laguny“, lesy rázu džungle s jezery mrtvých ramen a táhlé pobřeží, nekonečná pláž, občas štěrková kosa či vrbový ostrůvek. Kilometry se dá procházet vyčištěným štěrkovým a písečným pruhem pevniny nad Dunajem. Při cestě po proudu se najednou objevují první kopečky, zvedají se hned za jižním břehem, pak přibývají pořádné vrchy, až dosáhnou skoro středohorské výšky. Překvapivý posun proti fádní rovině: vinice na úbočí těsně nad řekou, vlnobití hřebenů a na nich hradní zříceniny, stolová návrší s jizvami mramorových lomů. To jsou dvě podunajská pohoří, nižší Gereče a vyšší Piliš. Ještě dál k východu se kopce přiblíží z obou stran, až řeku sevře zalesněné údolí. Z vyhlídky nad Ostřihomí, zvané příznačně Váskapu (Železná brána), a mnoha dalších míst uvidíte řeku jako na dlani.

Ostřihom (Esztergom) byste při cestování podél Dunaje rozhodně neměli minout. Jedno z nejkrásnějších maďarských měst se ohlašuje už zdálky. Bazilika vysoko nad řekou s mostem Marie Valérie vytváří uprostřed lesnatých kopců nevídané panoráma. Původně antická Solva a posléze východofrancké, ale také slovanské sídlo se stalo na několik století maďarskou metropolí. Už v r. 1001 tu bylo založeno arcibiskupství a množství památek přidaly i další epochy. Takovou svobodu, kdy si můžete udělat zastávku u každé zajímavosti, lze zažít jedině při cestování autem. Soutěžte s námi na www.svetzaobzorem.cz

redakce LaZ


Klíčová slova: soutěž, Svět za obzoremDiskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země