nahoru

Projekt Toma Živé studánky startuje v dalších sedmi krajích ČR!

redakce LaZ 27. dubna 2018 • 15:40
Projekt Toma Živé studánky startuje v dalších sedmi krajích ČR!
foto: projekt Toma Zivé studánky

Rok se s rokem sešel a je tu opět jaro, které nás při procházkách lesem vítá zurčením potůčků a pramenů studánek. A stejně tak jako před rokem, můžete i letos svými hlasy rozhodnout, jaké studánky se dočkají obnovy. Startuje totiž druhý ročník projektu Toma Živé studánky, který si klade za cíl postupně oživovat zanedbané studánky v Čechách a na Moravě. Od prvního května tak můžete na stránkách www.zivestudanky.cz vybírat, hlasovat a vyhrát tak i zajímavé ceny.

V roce 2017, kdy probíhalo hlasování v prvních šesti krajích České republiky, bylo zaznamenáno celkem 13 714 hlasů a příznivci „konkurenčních“ studánek spolu leckdy svedli lítý boj o vítězství. „Zájmem veřejnosti o studánky a počtem hlasujících jsme byli příjemně překvapeni. Proto jsme se rozhodli, že podpoříme i renovaci studánek, které sice skončily v hlasování na druhém místě, ale získaly v soutěži přes tisíc hlasů,“ doplňuje Michal Vávřil, marketingový manažer pořádající značky TOMA.

Rekonstrukce vítězných studánek (jejich seznam najdete rovněž na webu zivestudanky.cz) sice přerušila zima, ale první čtyři studánky již jsou v „novém kabátě“.  Jednou z nich je studánka v oboře u obce Květnice v okrese Praha-východ, která měla při hlasování silnou podporu lidí z okolních obcí. „Díky aktivitě našich občanů na sociálních sítích, mezi sousedy a přáteli nakonec získala květnická studánka v hlasování jeden z nejvyšších počtů hlasů. Podporovali nás i skupiny lidí z dalších okolních obcí,“ říká místostarostka Květnice Lenka Houžvičková.

Mirek Dvorský, jeden z patronů Černé studánky, která zvítězila ve Zlínském kraji, k tomu dodává: „Považuji projekt Živé studánky za smysluplný, veřejně podporující ochranu drobných vodních zdrojů v krajině. V loňském roce se díky tomuto projektu podařilo ochráncům přírody z Valašského Meziříčí upravit Černou studánku, která se nachází v městských lesích na  frekventované trase Naučné stezky Jana Karafiáta. Nad studánkou si vezmeme patronát a každoročně o ni budeme pečovat s dětmi z oddílu mladých ochránců přírody FALCO VM, kteří se již v loňském roce podíleli na její úpravě.“

I v letošním roce pomáhali vybírat studánky vhodné k úpravě odborníci z Českého svazu ochránců přírody, a to i s využitím tipů, které mohli lidé zasílat přes webové stránky Živých studánek. Do letošního soutěžního klání vstupují vždy tři studánky za následující kraje:  Ústecký, Plzeňský, Jihočeský, Vysočina, Pardubický, Olomoucký a Moravskoslezský.  Hlasovat pro ně můžete na již zmíněné webové adrese www.zivestudanky.cz.

redakce LaZ
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země