nahoru

Czech Nature Photo: Nádherný pohled do podvodní říše. Seznamte se s fotografem Rostislavem Štefánkem

redakce LaZ10. dubna 2018 • 17:30
Czech Nature Photo: Nádherný pohled do podvodní říše. Seznamte se s fotografem Rostislavem Štefánkem
foto: Rostislav Štefánek

Korálové útesy, nebo svět pod arktickou hladinou už dnes zná kde kdo. To, co se ale odehrává v českých rybnících a řekách, je podle Štefánka pro čtenáře mnohem zajímavější.

K vodě měl vždycky blízko. Původně se ale věnoval hlavně rybaření. Když mu kamarád navrhl, aby se šli potápět se šnorchlem, zvědavost mu nedala a na příležitost kývl. „Možná to zní jako otřepaná fráze nebo klišé, ale jakmile jsem se tehdy poprvé ocitl pod vodní hladinou, tak mě tamní svět doslova vtáhl a pohltil,“ popisuje svoje první zkušenosti s potápěním.  

U obyčejného “šnorchlování“ však nevydržel dlouho. „Postupem času jsem se dopracoval do fáze, že bez fotoaparátu už do vody de facto nechodím.“ Technika je v tomto oboru opravdu důležitá. Je potřeba si pořídit vodotěsné pouzdro na foťák, příslušenství a potápěčské vybavení. Sám Štefánek však říká, že nejraději fotí na nádech. Vypouštěné bubliny totiž vyplaší většinu ryb.


Vyberte nejlepší fotografii přírody. Hlasujte zde >>>


Zlomové pro něj bylo setkání s fotografem a biologem Petrem Áčem, který přispíval časopisu Rybářství. Po přečtení jeho knihy a osobním setkání měl Rostislav Štefánek jasno. Chce se věnovat fotografování ve sladkovodních nádržích. Ty totiž mnohdy předčí oceány a moře. 

Výhra ve sladké vodě

Se svými fotografiemi se účastní soutěží od roku 2010. Za tu dobu nasbíral řadu ocenění a zážitků. Mimo jiné několikrát vyhrál soutěž UW Fotografie Brno v kategorii Profesionál – sladká voda. Minulý rok v pilotním projektu soutěže Czech Nature Photo vyhrál v kategorii Plazi, obojživelníci a podvodní život. Letos obhajuje svoje umístění ve stejné kategorii s fotografií Pod ledem. Ta vznikla během jarního potápění s Viktorem Vrbovským, jeho kolegou, kamarádem a v současnosti i konkurentem v soutěži Czech Nature Photo. Potápění pod silnou vrstvou ledu nebylo zrovna dvakrát příjemné, ale navzájem se hlídali. Z poněkud dobrodružného podniku nakonec Štefánek získal fotku plaché štiky. Do objektivu se mu jí podařilo dostat jenom na chvíli a ze tří pořízených snímků byl použitelný pouze jeden, ale zato se opravdu povedl. 

redakce LaZ
Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země