nahoru
Lidé a země | Magická zima v Rakousku

Seznamte se s nejlepšími fotografy z letošního Czech Nature Photo: Michal Dobeš a jeho úspěšný křest ohněm

redakce LaZ 12. dubna 2018 • 09:30
Seznamte se s nejlepšími fotografy z letošního Czech Nature Photo: Michal Dobeš a jeho úspěšný křest ohněm
foto: Michal Dobeš

První kroky nadějného fotografa vedou k úspěchu u diváků, ale i odborné poroty. Svoje soutěžně nejúspěšnější snímky pořídil v Zemi vycházejícího slunce.

Fotografování přírody se věnuje přibližně od roku 2012 a na cestách za objekty svého zájmu od té doby navštívil řadu míst v Evropě a Asii. „Do fotografií chci zachytit co možná nejvěrohodněji prchavé kouzlo a úžasnou atmosféru dané chvíle.  Vložit do nich své pocity a představy, které jsem zažíval při jejich pořizování.“ Dlouhodobě se zajímá o ochranu přírody a zvířat. Dokumentování jejich chování je pro něj pouze přirozený vývoj.

I když má Michal Dobeš za sebou několik let profesionálního focení, soutěžím se zatím vyhýbal. Nakonec se však na podzim 2017 nechal přemluvit a přihlásil se do nultého ročníku Czech Nature Photo. Jeho fotka s názvem „Láska“, která zachycuje dovádění dvou lišek v zasněžené, japonské krajině, získala cenu diváků. Série devíti fotek těch samých lišek získala na Czech Press Photo nominaci na první místo. Vstup do fotografických soutěží se Michalu Dobešovi povedl a vypadá to, že na ně dokonce změnil názor.

Snímek Strach

V tomto roce se opět zúčastní soutěže Czech Nature Photo, tentokrát už probíhá její plnohodnotný první ročník. Přihlásil se s fotkou vlka z návštěvnického centra Národního parku Šumava v obci Srní. Na snímku „Strach“ je podle jeho slov zachycen přirozený instinkt těchto zvířat. Bázlivé pozorování a odhadování nebezpečí patří mezi jejich primární reakce na přítomnost člověka, který je podle jeho slov hlavním nepřítelem vlků.

Mimo soutěže ukazuje svoje fotografie na řadě výstav. První z nich byla v roce 2016 společná výstava Salon; setkání výtvarníků v říčanské Galerii Kotelna. Rok 2017 byl zatím jeho nejproduktivnější. Nejen že uspořádal svojí první samostatnou výstavu s názvem Cesty za zvířaty ve Veltrusech, ale se svými se zúčastnil fotkami dalších dvou exhibicí.

redakce LaZ
Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země