nahoru
Lidé a země | Magická zima v Rakousku

Seznamte se s nejlepšími fotografy z letošního Czech Nature Photo: Martin Veselý a jeho vzpomínky smutné i zábavné

redakce LaZ 13. dubna 2018 • 07:20
Seznamte se s nejlepšími fotografy z letošního Czech Nature Photo: Martin Veselý a jeho vzpomínky smutné i zábavné
foto: Martin Veselý

Od focení vlastních cest až po k práci snů v jednom z nejčtenějších českých deníků. Martin Veselý se dokázal vypracovat, a jak sám říká, práce fotografa je jízda a svůj život opravdu žije.

Začínal jako fotoamatér, ale díky samostudiu a praxi v terénu začal profesně růst. První snímky nafotil především díky cestování a přírodě. Jeho profesní kariéra odstartovala v roce 2009, kdy začal spolupracovat s řadou agentur a deníků. Od roku 2012 spolupracuje s MF DNES. Pro který například připravil reportáž o záchranářích z Hradce Králové. Podle jeho vlastních slov si této inspirativní práce velmi váží.

 Za svůj profesní život se setkal s řadou zajímavých událostí. V Thajsku ho bodl do nohy jeden z fotografovaných perutýnů. Za několik minut už necítil celou nohu a mohl si na vlastní kůži vyzkoušet thajskou lékařskou službu. Další vzpomínka je poněkud hořkosladká, týká se chlapce, který nemá jednu nohu. Je však velmi talentovaný plavec a mohl by dokonce reprezentovat Českou republiku. Pojišťovna mu však nechtěla zaplatit bionickou nohu, díky které by mohl trénovat se zdravými sportovci. Po zveřejnění reportáže, kterou Martin Veselý připravil, se pro chlapce vybral dostatek peněz.

Zasklený gepard

Fotku „Zasklený gepard“, která byla nominovaná v soutěži Czech Nature Photo, pořídil docela náhodou. Původně ho pracovníci zoo zavolali, aby nafotil gazelu se zlomenou nohou. Než byl připravený veterinář, měl Martin Veselý několik minut. Zoo byla pod sněhem, a tak toho využil, aby se podíval na slony v závějích. Když se vracel ke zraněné gazele, upoutal jeho pozornost pohybující se stín ve výběru gepardů. Na okamžik se otočil a ve vteřině vznikla fotka geparda za omrzlým sklem. Jednalo se o kombinaci štěstí a pohotové reakce. Za chvíli už byl gepard mimo výhodnou pozici.

Martin Veselý vyhrál první fotografickou soutěž s názvem Via Lucis v roce 2010. K tomuto úspěchu přidal první místo ze soutěže Czech Press Photo 2016  v rámci kategorie Příroda a věda. V roce 2017 byl opět nominován na první místo Czech Press Photo v kategorii Portrét single. Letos je Martin Veselý poprvé nominován na první místo v soutěži Czech Nature Photo – kategorie Zvířata v lidské péči.

redakce LaZ
Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země