nahoru

Seznamte se s nejlepšími fotografy z letošního Czech Nature Photo: : Ivan Mikšík, akademik s okem pro dobrou fotku

redakce LaZ 13. dubna 2018 • 17:30
Seznamte se s nejlepšími fotografy z letošního Czech Nature Photo: : Ivan Mikšík, akademik s okem pro dobrou fotku
foto: Ivan Mikšík

Za svůj život už nasbíral řadu úspěchů v širokém profesním životě. Vysoké akademické vzdělání ho však rozhodně nemohlo udržet v knihovnách a badatelnách. Ivan Mikšík procestoval s fotoaparátem ruce značnou část světa.

„Svítání nad zátokou ostrovů na Novém Zélandu. Nádherná atmosféra, barvy, hlasy ptáků… Ale zážitek byl umocněn příchodem místního sběrače odpadků. Tiše akceptoval naši přítomnost, zahleděl se na nádherný východ Slunce a začal zpívat domorodým jazykem Maorů. Ale vůbec nevadilo, že člověk nerozumí. Dozpíval, popadl své pytle odpadků a odešel. Nebylo to předvádění se před turisty, nic nechtěl, byla v tom pouze čistá radost ze života,“ vzpomíná na jeden z mnoha zajímavých zážitků, které nasbíral během fotografování v různých koutech světa.

Jeho hlavním zájmem je živá příroda obecně, a především pak ptáci, které mimo jiné také kroužkuje. Ornitologie je jeho dlouhodobou zálibou, ale i součástí profesního života. Ivan Mišík získal profesorský titul v oboru analytická chemie na Univerzitě Pardubice, kde také přednáší. Svoje poznatky dál využívá v práci biologického výzkumníka. 

Chybí už jen Antarktida

K fotografování ho vede také jeho další velká vášeň a tou je cestování. Za vzácnými snímky ptáků se už vydal na všechny světadíly snad pouze s výjimkou zmrzlé Antarktidy. Navštívil například Gruzii, Thajsko, Nový Zéland nebo Brazílii. Jeho soutěžní fotka pro Czech Nature Photo však vznikla u nás v České republice. Konkrétně v pražské čtvrti Krč. Jeden z muflonů, kteří žijí v areálu místní Thomayerovy nemocnice, nedbal na vycházkové hodiny a vyrazil do okolí. Blízko rušné komunikace na něj narazil Ivan Mišík a díky připravenému fotoaparátu pořídil snímek, který byl nominován na první místo ve speciální kategorii Příroda v Praze, kterou vypsal Magistrát hlavního města Prahy.  

redakce LaZ
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země