nahoru

Seznamte se s nejlepšími fotografy z letošního Czech Nature Photo: Igor Mikula a jeho fascinující svět

red 7. dubna 2018 • 16:00
Seznamte se s nejlepšími fotografy z letošního Czech Nature Photo: Igor Mikula a jeho fascinující svět
foto: Igor Mikula, Czech Nature Photo

Jako každý má Igor Mikula svojí hlavní vášeň - hmyzí říši. Jako jeden z mála fotografů se dokáže velmi dobře pohybovat v deštných pralesech Střední Ameriky i zmrzlých pláních Špicberků.

Jeho zájmem je snadno přehlédnutelný, ale o to zajímavější svět hmyzu. Vydává se ho fotografovat do Kostariky, Malajsie, Thajska, Austrálie, Bornea, nebo na Srí Lanku. Zlomovým pro něj byl rok 2014, kdy podnikl cestu do Panamy. Tamní horský deštný prales ho uchvátil svojí faunou i florou. Autor se však rozhodně neomezuje pouze na hmyz a deštný prales. Za uchvacujícími snímky se vydává také na Špicberky, nebo ostrov Helgoland. V jeho sbírce fotografií tak najdeme skoro vše od exotických ptáků s barevným peřím přes jedovaté pavouky a kudlanky nábožné až po zasněžené soby a polární lišky.

Tři nominace v Czech Nature Photo

Jeho širokému záběru odpovídá i jeho zastoupení v soutěži Czech Nature Photo. Jako jeden z mála soutěžících byl nominován hned ve třech kategoriích. Jeho vlajkovou lodí je fotka s názvem “Cikáda“ v kategorii Bezobratlí (hmyz, korýši, měkkýši a další volně žijící). „Bol to krásny teplý večer v Malajsii, sedeli sme na terase a sledovali cvrkot okolia. Na protiľahlej stene svietila silná žiarovka, ktorá lákala všemožný hmyz. Malo to ale jeden háčik, ktoréhokoľvek návštevníka okamžite zlikvidovala príznačná malajská mačka s odseknutým chvostom. Jedna veľká cikáda sa držala obzvlášť statočne. Nedalo mi to a zobral som foťák, statív a blesky a išiel som to skúsiť, asi po pol hodinovom trápení vznikla táto fotka. Ráno ostali po cikáde už len nožičky,” vzpomíná na pořízení fotografie.

Na snímku, který soutěží v kategorii Plazi, obojživelníci a podvodní život, je zaznamenaný mistr v maskování, pagekon lupenoocasý. Na první pohled je skoro nepostřehnutelný, ale o to je prožitek z fotky intenzivnější, když se na vás bez varování zaleskoun dvě žluté, hadí oči. Poslední příspěvek Igora Mikuly je zařazený v kategorii Savci (volně žijící). „Jedna z mojich najťažších scén, ktoré som mal možnosť zaznamenať. Hodiny čakať kým sa kamarátovi uráči dostaviť sa na požadované miesto. Nad vytvorením tejto fotky som strávil dohromady asi 6 hodín, ale výsledok myslím stojí zato.” Tenhle zmiňovaný ”kamarát” je klokan nenápadný. Jeho jméno však působí spíš jako ironie. Zvědavě totiž nahlíží přímo do objektivu z blízkosti několika centimetrů.

Nezapomeňte, že na webu Lidé a Země můžete vybrat svého vítěze soutěže Czech Nature Photo. Hlasovat můžete do 17.4. do 12.00 hodin.

Hlasujte zde >>>

red
Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země