nahoru

Bahenní sopky chrlí sopečné plyny, oheň a bahno. Ty největší najdeme v Ázerbájdžánu

redakce LaZ11. února 2018 • 07:00
Bahenní sopky chrlí sopečné plyny, oheň a bahno. Ty největší najdeme v Ázerbájdžánu
foto: Profimedia.cz

Bahenní sopky najdeme v mnoha zemích. Nikde na světě však nedosahují tak obrovských rozměrů jako v Ázerbájdžánu.

Hliněné krátery, které místo horké lávy chrlí studené bahno, jsou největší přírodní zajímavostí této podkavkazské země. Naprostá většina jich zde bublá v okolí ropných polí na pobřeží Kaspického moře.

Asi nejsnáze přístupná je lokalita Palchik vulkan poblíž města Qobustan, ke které lze dojet terénním automobilem a za dobrého počasí i obyčejným taxíkem. Kužely kráterů zde dosahují výšky několika metrů a vytvářejí podivnou měsíční krajinu.

Další zajímavé bahenní sopky bublají u nedalekého Älätu (Firuz crater) a v okolí Salyanu (Babazan vulkan). Domorodci říkají bahenním sopkám výstižně vulkanlar. Bahno prýštící v nepravidelných intervalech z hlubin země je slané, obsahuje velké množství železa a má léčivé účinky.

Svou činností bahenní sopky pomalu mění ráz krajiny. Jejich existence není omezena pouze na pevninu. Největší bahenní sopky se ve skutečnosti nacházejí na dně moře. Při mohutné „erupci“ jedné z nich vznikl dokonce v roce 2001 úplně nový ostrůvek, který je dodnes předmětem zájmu vědců.

redakce LaZ
Diskuse ke článku