nahoru

Nepálská a tibetská inspirace na únor: filmy, besedy, oslava nového roku i jarmark

redakce LaZ 1. února 2018 • 18:30
Nepálská a tibetská inspirace na únor: filmy, besedy, oslava nového roku i jarmark
foto: Tomáš Beránek

Po celý únor můžete v Praze na několika místech poznat Nepál a jeho způsob života. Běžte třeba na skvělý film, popovídejte si s mniškou a hlavně oslavte tibetský nový rok.

Film Malý Tibet

Na několik dní zavítá do Prahy tibetský režisér Sönam (vlastním jménem Ngawang N. Anjatsang), žijící v Londýně. Příležitost setkat se s ním, seznámit se s jeho filmovou tvorbou a zhlédnout ukázku z jeho cestopisného filmu Malý Tibet budete mít v pátek 2. února 2018 od 18.30 hod. v Himálajském centru - Potale.

Duchovní učení dzogčhen

V sobotu 3. února 2018 od 16.30 hod. se můžete v Himálajském centru - Potale setkat s tibetským duchovním Erang rinpočhe, který je nositelem linie učení dzogčhen. Seznámí nás s náboženskými tradicemi svého kláštera ve východní části Tibetu. Po přednášce bude následovat tradiční tibetský rituál vedený rinpočhem. Tlumočení zajištěno.

Smysl sebeupálení

V neděli 4. února 2018 v 17 hod. vás srdečně zveme do kina Pilotů na dokumentární film tibetského režiséra Sönama Matčin syn (s anglickými a českými titulky), v němž sleduje příběh 16letého Dordže Ccheringa, jenž se sebeupálil v únoru 2016 v severní Indii a stal se jedním z více než 150 Tibeťanů, kteří tímto způsobem projevili nesouhlas se situací Tibeťanů ve své zemi. V rozhovorech s chlapcovými rodiči, učiteli, přáteli i vůdčími osobnostmi tibetské exilové komunity hledá odpověď na otázky o nejvyšší oběti života jako společensko-politickém apelu a jeho smyslu a dopadu. 

Hostem následné besedy bude spolu s autorem filmu také historik Petr Blažek, poradce filmu Hořící keř a autor knihy o Janu Palachovi. Tlumočení zajištěno.

Ženský buddhistický klášter

Ve středu 14. února 2018 začíná série akcí s českou buddhistickou mniškou Tenzin Palmo, která nyní žije v ženském klášteře na okraji nepálského Káthmándú. V 18.30 hod. v Himálajském centru - Potale se uskuteční její přednáška na téma Ženský element v tibetském buddhismu.

Oslavte tibetský nový rok

Celodenní oslavy Losaru - tibetského nového roku 2145 ve znamení psa a elementu země proběhnou v pátek 16. února 2018 v Himálajském centru - Potale od 9 do cca 16 hod. Tradičními obřady pod vedením české mnišky Tenzin Palmo vyvrcholí vyvěsením modlitebních praporků lungta pod širým nebem.

Oslava a tibetský jarmark

Tibetský nový rok LOSAR 2145 můžete také oslavit v neděli 18. února 2018 od 14 hod. v domě čís. 7 ve Sněmovní ulici, Praha 1. Koncerty a kulturní vystoupení doprovodí tradiční jarmark, kde lze zakoupit i zboží z našeho Nepálského obchůdku. Podrobnosti budou upřesněni na webu spolku Namasté Nepál.

Nepálské večery

Cyklus Nepálských večerů pokračuje v pražském Himálajském centru - Potale. Na nepálských večerech vystupují zajímaví lidé, kteří mají něco společného s Nepálem a rádi sdělí či předvedou zajímavé věci o zemi pod Himálajem.

 

redakce LaZ


Klíčová slova: Nový rok, buddhismus, Nepál, jarmarkDiskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země